پروتئین وی چیست 🙂 پروتئین وی چگونه ساخته می شود ؟

پروتئین وی چیست
زمان مطالعه👨‍💻 : 20 دقیقه⏰

پروتئین وی چیست ؟ پروتئین وی چگونه ساخته می شود ؟بطور کلی پروتئین وی همان پروتئین موجود در آب پنیر هست .  هنگام پنیر سازی بعد از مایع زدن به شیر و وقتی شیر دلمه بست ؛مواد جامد را جدا میکنند و آن همان پنیر است و مایع به جا مانده حاوی مقداری پروتئین میباشد که به آن پروتئین وی میگویند.ادامه مقاله را از فیت باشیم دنبال کنید.

پروتئین وی چیست ؟

وی پروتئینی است که امروزه بسیار بین ورزشکاران محبوب است، بعد از جدا شدن در روند تولید پنیر ایجاد میشود ، آب پنیر در چرخه تولید وی تغییرات زیادی را تجربه می‌کند و در نهایت، به پودر یا مایعی تبدیل میشود که برای تولید شیک‌های انرژی‌زا و پروتئین‌بارها مورد استفاده قرار میگیرد.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

 

آب پنیر، به خودی خود طعم خوبی ندارد و به همین دلیل، در چرخه تولید با طعم‌دهنده‌ها برای تغییر مزه آن تلاش می‌کنند.

اضافه شدن اسانس شکلات، وانیل یا توت‌فرنگی، پودر وی را طعم‌دار می‌کند. اگر می‌خواهید از فواید وی بهره‌ببرید، حتما برچسب ارزش غذایی محصولی که تهیه کرده‌اید را بخوانید. بعضی از محصولات موجود در بازار، ترکیبات مضری مثل شکر تصفیه شده را در خود دارند.

 

پروتئین وی چگونه ساخته می شود

وی از پروتئین‌های محلول  در آب است که در هنگام تولید پنیر به دست می‌آید. درواقع شیر دو گروه پروتئین مهم را در خود جای داده است. گروه اول کازئین است که ۸۰ درصد پروتئین موجود در شیر را تشکیل داده و گروه دوم وی است که ۲۰ درصد حجم پروتئینی آن را به خود اختصاص داده است.

پروتئین وی چگونه ساخته میشود
پروتئین وی چگونه ساخته میشود

 

سپس، کازئین و چربی شیر برای تولید پنیر جدا می شوند و آنچه باقی می ماند، پروتئین وی است.وی منبع غنی از آمینو اسیدهای ضروری میباشد.

بدن خود قادر به ساختن آمینو اسیدهای ضروری نمی باشد و باید روزانه از طریق غذا به بدن برسند . اسیدهای آمینه ضروری بلوک های سازنده عضلات ، پوست، ناخن و بافت های دیگر بدن می باشند. خالص ترین نوع وی، پروتئین وی ایزوله است که حاوی کمترین میزان چربی، لاکتوز و کلسترول و بالاترین میزان آمینو اسیدهای ضروری می باشد.

ولی وی ایزوله برای حرفه ای های رشته های ورزشی توصیه میشود چون برای ورزشکاران آماتور توجیه اقتصادی ندارد و گران است . این در حالی است که ارزش غذایی وی ایزوله کمی از وی معمولی بیشتر است ولی در قیمت اختلاف زیادی دارند. تحقیقات نشان میدهد که این مکمل عالی ترین نوع پروتئین و انتخاب بسیار خوب برای افراد در همه سنین می باشد.

 

ترکیبات پروتئین وی چیست

مهم ترین و بیشترین موادی که در ترکیب این مکمل استفاده شده است ، شیر می باشد.

ولی شیر از دو ترکیب ، پروتئین کازئین و پروتئین وی به دست آمده ، البته بیشترین مقدار ماده تشیکل دهنده شیر ، پروتئین کازئین می باشد . این پروتئین به نسبت مکمل وی ، خیلی مورد استفاده نیست به دلیل اینکه قدرت جذب بالایی ندارد و دیر هضم است . از دیگر ترکیبات این پروتئین می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • بتا لاکتوگلوبولین
 • آلفا لاکتبالومین
 • آلبومین سرم گاو
 • ایمونوگلوبولین

انواع پروتئین وی

پروتئین وی با توجه کاربرد های متنوع اش آن در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه‌ میشود که در ادامه انواع پروتئین وی برای شما عزیزان شرح داده می‌شود:

 • پروتئین وی کنسانتره
 • پروتئین وی ایزوله
 • پروتئین وی هیدرولیزه
 • وی پروتئین میکرون پارتیکولارپروتئین وی کنسانتره چیست

پروتئین وی کنسانتره شامل چربی مقداری کربوهیدرات و 70% تا80% پروتئین است این مقدار البته به نوع محصول بستگی دارد.پروتئین وی کنستانتره با فرآیند مایکورفیلتر یا اولترافیلتراسیون تولیدشده و به عنوان ارزان‌ ترین مدل پروتئین وی شناخته می‌شود.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

پروتئین وی کنستانتره با حذف چربی و لاکتوز از آب‌پنیر پاستوریزه تولیدشده و طعم و مزه بهتری نسبت به سایر انواع پروتئین های وی دارد. این پروتئین همچنین خواص بیولوژیکی بهتری نسبت انواع ایزوله و هیدرولیزه پروتئین وی دارد.

پروتئین وی کنستانتره برای غنی‌سازی ماکارونی، چاشنی،، بستنی , پنیر، تولید شیر خشک نوزادان، فرآورده­های نانوایی , قنادی و فرآورده­های گوشتی استفاده می‌شود. این پروتئین برای افرادی مناسب است که با بودجه محدود به دنبال منابع خوب پروتئینی برای ارتقاء سلامتیشان هستند.

 

پروتئین وی ایزوله چیست

پروتئین وی ایزوله فاقد چربی، لاکتوز و کلسترول است، و 90% پروتئین دارد.

به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به سایر پروتئین‌های وی دارد. این پروتئین برای افرادی که مبتلا به بیماری ناتوانی تحمل لاکتوز هستند و نیز قصد کاهش وزن و لاغری دارند انتخاب بسیار مناسبی میباشد. پروتئین وی ایزوله به دلیل فیلتراسیون طولانی‌تر از نوع کنسانتره خالص‌تر است.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

مکمل های موجود در پروتئین وی ایزوله

حالت پودر یکی از انواع رایج پروتئین وی ایزوله می‌باشد که به تنهایی یا به همراه فرمولهایی که حاوی وی ایزوله می‌باشند ارائه می‌شود.

شکلات‌ها، جایگزین‌های غذایی و محصولات افزایش وزن نیز از منابع ایزوله محسوب می‌شوند اما زمانی که بحث از پروتئین در میان است، من هرگز استفاده از پودرهایی به غیر از پروتئین وی را توصیه نخواهم کرد. شکلات پروتئین و محصولات افزایش وزن نیز سودمندی خاص خود را دارند اما بسیاری از کاربرها صرفا به دنبال پودر پروتئین می‌باشند.

زمانی که از نوع پودری استفاده می‌کنید، طعم و راحتی ترکیب از عوامل مهم محسوب می‌شوند. شما باید بتوانید آن را در تمام زمانها استفاده کرده و به راحتی آن را حل نمایید. نظرات سایر کاربران نیز می‌توانند به شما در انتخاب بهترین محصول کمک کنند. یکی از مواردی که در مورد ایزوله وجود دارد قیمت بالای آن می‌باشد. قبل از خرید تحقیقاتی بر روی محصولات انجام دهید و همچنین مطالعه برچسب را فراموش نکنید.

می‌توانید از موادی نظیر میوه، ماست یا موارد دیگر استفاده کنید تا میزان کالری این مکمل را افزایش دهید. اما اگر کالری زیاد نمی‌خواهید و صرفا به کربوهیدرات نیاز دارید چه کاری می‌کنید؟ می‌توانید پروتئین را با موز یا جو ترکیب کنید. با استفاده از پودر شما می‌تواتید پودینگ نیز تهیه نمایید.

 

پروتئین وی هیدرولیزه چیست

پروتئین وی هیدرولیزه معمولاً در مصارف کلینیکی استفاده می شوند، زیرا تا حدی خرد شده اند و هضم آنها آسان تر است.این پروتئین برخلاف سایر پروتئین‌های وی که از آب‌پنیر تولید می شوند مستقیما از شیر بدست می آید.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی هیدرولیزه

 

پروتئین وی هیدرولیزه درواقع از کشک یا شیر دلمه بسته جدا می‌شود و هضم آن آسان‌تر از انواع دیگر پروتئین وی است. این پروتئین غنی از آمینواسید است بنابراین برای عضله سازی فوق‌العاده عمل می‌کند و ورزشکاران حرفه ای معمولاً از پروتئین وی هیدرولیزه استفاده می‌کنند.

 

پروتئین وی میکرون پارتیکولار چیست

این پروتئین از تجزیه وی ایزوله به ذرات بسیار ریز بدست می اید. کاهش سایز دانه‌های پروتئین به یک‌پنجم حلالیت این پودر را در مایعات افزایش داده و باعث می‌شود تا آنزیم‌های دستگاه گوارش راحت‌تر بتوانند این پروتئین را هضم کنند.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست-پروتئین میکرون پارتیکولار

 

طریقه مصرف پروتئین وی چیست

پروتئین‌ها، ساختار اصلی بدن انسان را تشکیل می‌دهند و مصرف مکمل وی، راه خوبی برای اضافه کردن ۲۵ تا ۵۰ گرم پروتئین به رژیم غذایی روزانه‌ می باشد. پروتئین آب پنیر، پروتئین با کیفیتی است که به افزایش حجم عضلات و بیشتر شدن قدرت مصرف‌کنندگان کمک می‌کند.

برای گرفتن بیشترین بهره از پروتئین وی، بهتر است آن را در زمان  هایی که در پایین گفته شده مصرف کنید. یادتان نرود که سنتز پروتئین عضلات بعد از تمرین‌های ورزشی به حداکثر می‌رسد. شیر پرومیلک، حاوی میزان بالایی پروتئین (۳۰ گرم در هر وعده) است. در این شیر ترکیبی وی و کازئین وجود دارد و همین به دلیل، یک غذای کامل برای رشد و ریکاوری عضلات به حساب می‌آید.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

 

مصرف پروتئین وی بعد از تمرین

اگر طبق برنامه باید یک مرتبه در روز از مکمل پروتئینی استفاده کنید. شک نکنید که این زمان مصرف را پس از تمرین قرار دهید. چرا که پس از انجام این تمرینات ورزشی بدنتان به شدت برای عضله سازی نیاز به پروتئین و کربوهیدرات دارد. بنابراین اگر این مواد را زودتر به بدن برسانید بدنتان زودتر ریکاوری شده و به نتیجه دست پیدا می کنید.

 

مصرف پروتئین وی صبح بعد از بیدارشدن

صبح ها وقتی از خواب بیدار شوید. به شدت احساس گرسنگی می کنید. چرا که در طول شب هر چقدر ذخایر پروتئینی داشتید، مصرف کردید. بنابراین هر ماده غذایی که مصرف کنید بدنتان سریع آن را جذب کرده و نسبت به آن واکنش نشان می دهد. برای همین صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب بهترین زمان مصرف پروتئین وی است.

چرا که بدن آن را سریع جذب کرده و نتیجه مثبتی خواهید گرفت. 45 دقیقه پس از مصرف شیک پروتئین وی می توانید یک صبحانه کامل پروتئینی میل کنید و تأثیرات آن را ببینید.

طریقه مصرف پروتئین وی چیست
طریقه مصرف پروتئین وی چیست

 

مصرف پروتئین وی ۴۰ دقیقه قبل از تمرین

اگر به طور مرتب تمرینات شدتی و قدرتی دارید. پس بدنتان به شدت نیاز مند به کربوهیدرات ها و پروتئین ها برای تأمین انرژی و عضله سازی است. بنابراین قبل از انجام این تمرینات از این پروتئین استفاده کنید. توصیه می‌کنیم نوشیدنی پروتئین وی را با کمی کربوهیدرات ترکیب کنید تا بتوانید تمرینات شدتی را تداوم بیشتری ببخشید.

 

مصرف پروتئین وی پیش از خواب

وقتی خواب هستید , غذا نمی ‌خورید. شش تا هشت ساعت غذا نخوردن عضلات شما را دچار کمبود پروتئینی کرده و رشد عضله کُند میشود در نتیجه بدنتان وارد حالت کاتابولیک می‌شود.

خب چاره این است که قبل از خواب پروتئین وی را با یک پروتئین دیر جذب مثل کازئین مخلوط کنید و بخورید این گونه پروتئین مورد نیاز عضلات خود را در طول خواب شبانه تامین میکنید.

 

پروتئین وی چه تاثیری دارد

اگر ورزشکار باشید، این پروتئین خستگی شما را در جریان تمرین‌های سخت کمتر می‌کند و اگر فرد عادی با کمبود پروتئین بوده یا به دنبال کاهش وزن باشید هم می‌توانید از این پروتئین کمک بگیرید.

این مکمل کمبود پروتئین شما را جبران میکند البته این در صورتی است که در رژیم غذایی خود از گوشت و مواد پروتئینی کمتر استفاده کنید. ورزشکاران چون نسبت به افراد عادی نیاز بیشتری به پروتئین دارند از این مکمل استفاده میکنند.

وی به‌طور کلی، پروتئین زود هضمی است اما اگر به فراورده‌های لبنی آلرژی داشته باشید یا اینکه به عدم تحمل لاکتوز دچار باشید، بعید است که بتوانید پروتئین وی کنسانتره را مصرف کنید و اگر حساسیت به لاکتوز دارید بهتر است پروتئین وی ایزوله مصرف نمایید.

پروتئین وی، زودجذب است و به فاصله کوتاهی از زمان مصرف، فوایدش را به بدن می‌رساند. این پروتئین اسید‌آمینه‌ای‌هایی را تولید می‌کند، که باعث رشد عضلات می‌شوند.

گذشته از این، مکمل پروتئین وی، به آزاد شدن هورمون‌هایی در بدن کمک می‌کند که زمینه‌ساز رشد عضلات می‌شوند. برخی از محققان معتقدند مصرف وی در درازمدت، باعث کاهش فشار خون و قند خون شده و علائم استرس و افسردگی را هم کمتر می‌کند. به گفته آنها این پروتئین تراکم استخوان را بیشتر می‌کند.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

 

این مکمل پروتئین، به شکل کنسانتره، ایزوله و هیدرولیزه شده تولید می‌شود. کنسانتره این پروتئین ارزان‌تر است و بیشتر از دیگر انواع آن پروتئین دارد. نوع ایزوله، لاکتوز و کلسترول کمتری دارد و اگر به لاکتوز حساسیت داشته باشید، ممکن است مجاز به استفاده از این نوع وی باشید. این مکمل هیدرولیزه شده هم گرچه با کیفیت‌ترین نوع این پروتئین است، اما گران‌تر هم هست و ممکن است همه افراد امکان مصرف کردن آن را نداشته باشند.پروتئین وی چقدر حجم میدهد

با وجود مصرف این مکمل، شما به انتخاب یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین هم نیاز دارید. اگر کمبود پروتئین جدی داشته باشید و غذاهایتان هم خالی از پروتئین باشند، بدنتان وی را به خوبی جذب نخواهد کرد. ورزشکارانی که در طول روز گوشت، ماهی و تخم‌مرغ می‌خورند، از مصرف مکمل پروتئین وی نتیجه بهتری می‌گیرند.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

همانطور که گفتیم، این پروتئین را یک تا دو بار در روز (حدود ۲۵ تا ۵۰ گرم) می‌توانید مصرف کنید. اگر مصرف پروتئین شما در طول روز زیاد باشد، بعید است که به مصرف پروتئین آب‌پنیر نیاز داشته باشید. مصرف بیش از اندازه پروتئین ممکن است مشکلات گوارشی و درد و گرفتگی عضلات را ایجاد کند.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

 

فواید پروتئین وی

در چند تحقیق و آزمایش به عمل آمده در خصوص این مکمل معلوم گردید که این پروتئین یک پروتئین مستعد برای کاهش نرخ سرطان، مبارزه با HIV، افزایش قدرت ایمنی بدن، کاهش استرس و پائین آورنده کلسترول، افزایش سطح سرتونین در داخل مغز، ارتقاء عملکرد کبد در گروهی که به نوعی از بیماری هپاتیت رنج می برند، کاهش فشار خون و افزایش عملکرد فیزیکی بدن به عنوان نمونه می توان اشاره کرد.

پروتئین وی چیست
فواید پروتئین وی

 

در چند تحقیق و آزمایش به عمل آمده در خصوص این مکمل معلوم گردید که این پروتئین یک پروتئین مستعد برای کاهش نرخ سرطان، مبارزه با HIV، افزایش قدرت ایمنی بدن، کاهش استرس و پائین آورنده کلسترول، افزایش سطح سرتونین در داخل مغز، ارتقاء عملکرد کبد در گروهی که به نوعی از بیماری هپاتیت رنج می برند، کاهش فشار خون و افزایش عملکرد فیزیکی بدن به عنوان نمونه می توان اشاره کرد.

یکی از تأثیرات بارز این مکمل علی الظاهر توانائی افزایش Glutathione GSH آن می باشد. GSH به طور قطع مهمترین آنتی اکسیدان محلول در آب می باشد که در بدن یافت می شود.

GSH سه پپتایدی است که از آمینواسیدهای ال سیستین، ال گلوتامین و گلیسین تشکیل شده است. از آنجائی که GSH به عنوان یک ماده شناخته شده ضروری بر ایمنی بدن، اکسیدکننده استرس و حفظ سلامتی بدن می باشد کاهش آن مرتبط است با یک لیست بلند از بیماری ها.وی جایگاه خاصی در برنامه غذایی افراد دارد.

یکی از علائم دیگر کاهش GSH در ورزشکاران بروز سندرم تمرین زدگی می باشد. بنابراین این احتمال وجود دارد که استفاده از وی در جلوگیری از تمرین زدگی و یا حداقل تخفیف آن بسیار دشوار است.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

 

بعضی از فواید این پروتئین شامل موارد زیر است:

 1.  افزایش توده ی عضلانی بدن (به راحتی جذب بدن می شود)
 2.  کاهش وزن بدن به خصوص چربی های بدن
 3.  افزایش قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون
 4.  پیشگیری از سرطان
 5.  کمک به فعالیت سلول های لنفوسیت T که نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن دارند و در نتیجه کاهش تحلیل بافت های بدن در طی بیماری و افزایش سطح سلامتی و تسریع بهبودی بدن بعد از بیماری.
 6. همچنین مطالعات جدید نشان می دهد این پروتئین از سرطان سینه نیز جلوگیری می کند.

 

پروتئین وی چربی سوز

عده بسیاری معتقدند که پروتئین وی لاغرکننده نیز هست!

آیا واقعا این مکمل برای افرادی‌که به جای بزرگ‌کردن و قوی‌کردن عضلات بازوهای خود بیشتر به‌دنبال لاغر کردن ران‌ها و باسنشان هستند نیز کارساز خواهد بود؟

به گزارش گروه رسانه ها، مدیر مسئول آزمایشگاه تغذیه و متابولیسم انسانی در دانشگاه اسیکیدمر ادعا می‌کند که برحسب مطالعات انجام گرفته برروی پروتئین وی، قطعاً چنین چیزی امکان دارد و خوشبختانه با مصرفِ پروتئین وی می‌توان لاغری را نیز تجربه کرد. به گفته او این مکمل، استراتژیِ تغذیه‌ایِ بسیار فوق‌العاده‌ای برای کاهش وزن خواهد بود؛ زیرا وی منبع ترموژنیک خوراکی به حساب می آید.

پروتئین وی چربی سوز
پروتئین وی چیست

 

اما چگونه پروتئین وی باعث چربی سوزی می شود؟ بهتر است ابتدا با واژه ترموژنیک آشنا شویم.

ترموژنیک به معنی سوزانده‌های چربی است. این مکمل‌ها، با تحریکِ سیستم عصبی انسان، باعث افزایش سوخت‌وساز بدن می‌شوند. جوانان برای کاهش وزن و یا افزایش قدرت از این محصولات ترموژنیک استفاده می‌کنند.

همچنین شواهدی وجود دارد که مدعی است کاهش چربی، یکی از فواید ترموژنیک‌ها بوده و علاوه‌بر آن باعث افزایش گرمازایی (تولید حرارت) در بدن، سرکوب اشتها و افزایش انرژی خواهد شد. به بیان ساده‌تر، بعد از استفاده این محصول، بیشترین کالری‌سوزی ممکن در بدنتان آغاز خواهد شد.

 

آیا پروتئین وی چربی سوز است

می‌توانید برای افزایش سطح انرژی و متابولیسم بدنتان، هر روز مقداری پروتئین وی به وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های خود اضافه کنید.

راه‌های مختلف و خوشمزه‌ای برای اضافه‌کردنِ پودرهای پروتئینی به برنامه غذایی وجود دارد؛ پس نیازی نیست با این پودرها فقط اسموتی درست کنید. یکی دیگر از فوایدی که این پودرهای پروتئینی برای لاغری دارند این است که مکمل وی و پروتئین‌های دیگر برای مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه داشته و باعث می‌شوند کمتر ریزه‌خوری کنید.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

 

می‌توانید برای افزایش سطح انرژی و متابولیسم بدنتان، هر روز مقداری پروتئین وی به وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های خود اضافه کنید. راه‌های مختلف و خوشمزه‌ای برای اضافه‌کردنِ پودرهای پروتئینی به برنامه غذایی وجود دارد؛ پس نیازی نیست با این پودرها فقط اسموتی درست کنید.

یکی دیگر از فوایدی که این پودرهای پروتئینی برای لاغری دارند این است که مکمل وی و پروتئین‌های دیگر برای مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه داشته و باعث می‌شوند کمتر ریزه‌خوری کنید.

علاوه‌بر دو علتی که در بالا به آن اشاره شد، یعنی افزایش متابولیسم (سوخت‌وساز بدن) و به تعویق انداختنِ گرسنگی، پروتئین وی، فایده دیگری نیز دارد که این مکمل را برای لاغری گزینه مناسبی می‌سازد.

همان‌طورکه می‌دانید، خوردن پروتئین وی باعث افزایش عضله‌سازی در فرد می‌شود. شاید این پرسش برای شما پیش بیاید که خب افزایش حجم عضلات چه ارتباطی با کاهش وزن خواهد داشت؟! پاسخ درست این است که هر چقدر عضله‌سازی بیشتر باشد، بدنتان برای سوخت‌رسانی به عضلات، چربی بیشتری می‌سوزاند و در نتیجه سریع‌تر لاغر خواهید شد.

البته دقت داشته باشید که برای لاغر شدن، استفاده از پروتئین به‌تنهایی کافی نیست؛ بهترین راه برای کاهش وزن، ترکیبِ مصرف پروتئین، همگام با ورزش است. اگر می‌خواهید در کمترین زمان و به بهترین شکل ممکن لاغر شوید، حتما ورزش را به برنامه رژیم خود اضافه کنید.

 

زمان انقضا پروتئین وی کی است ؟

بر روی بسته بندی تمام محصولات این پروتئین تاریخ انقضا و نحوه مصرف آن درج گردیده است.مصرف پروتئین های تاریخ گذشته به دلیل از بین رفتن مواد جانبی آن که باعث تغییر رنگ و طعم آن میشود میتواند باعث ناراحتیهای معده یا شرایط بدتر نیز بشود.

احتمال خراب شدن این پروتئین به دلیل رشد میکرو باکتریال تا زمانی که در محیطی مات و غیر قابل نفوذ نسبت به آب و رطوبت باشد بسته بندی شوند کم است.

اگرچه مقدار چربی در این پروتئینها کم است اما پروتئین کانسنتریت یا پروتئین بلند(blend) مقداری چربی در آنها وجود دارد،که این چربی میتواند به واسطه تجزیه شیمیایی به وسیله اکسیژن موجود در هوا فاسد شود.تاکید میشود که برای ایمنی 100 درصد به اطلاعات مندرج روی بسته بندی که توسط شرکت تولید کننده ارائه کرده است پایبند بمانید.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

 

عوارض پروتئین وی

 عوارض پروتئین وی یا مشکلات و محدودیت مصرف این مکمل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همیشه  اول با متخصص تغذیه خود در مورد مصرف مکمل مشورت کنید مخصوصا اگر در دوران بارداری و یا شیردهی هستید.
 • اکثرا افراد با پروتئین وی به خوبی کنار می‌آیند، اما دوزهای بالای آن می‌تواند باعث تهوع، سردرد، افزایش حرکات روده، تشنگی، گرفتگی عضلات، نفخ، بی‌اشتهایی و تورم بشود.
 • اگر از داروی خاصی مانند لوودوپا برای بیماری پارکینسون و یا داروهای درمان پوکی استخوان استفاده می‌کنید بهتر است از مصرف پروتئین وی خودداری نمایید یا حتما قبل مصرف نظر پزشک خود را جویا شوید.
 • سایر عوارض جانبی امکان دارد باعث آسیب به کلیه‌ها یا کبد، ایجاد پوکی استخوان یا واکنش آلرژیک باشد. واکنش آلرژیک یک مورد اورژانسی جدی است و علایمی مانند بثورات و تورم صورت و یا تنگی نفس دارد.

پروتئین وی حاوی لاکتوز است. برخی از افراد به علت کمبود آنزیم لاکتاز در روده، در هضم مولکول لاکتوز شیر ناتوان هستند. مصرف پروتئین وی در این افراد ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود. هیچ مدرک علمی برای اثبات این نکته که پروتئین وی موجب اختلال عملکرد کلیه می‌شود وجود ندارد، اما مصرف پروتئین وی در طولانی مدت و یا در دوزهای بالا می‌تواند به کلیه آسیب برساند و یا باعث ایجاد استرس شود.

 

پروتئین وی چاق کننده است ؟

این احتمال وجود دارد که اگر به طور منظم تمرین نکنید مصرف پروتئین وی باعث افزایش وزن شود.چون پروتئین وی هم مانند هر ماده ی غذایی دیگر کالری دارد ولی پروتئین وی بدلیل خاصیت سیر کنندگی باعث کاهش غیر مستقیم وزن میشود .

ولی اگر فردی علاوه بر غذایی که در طول روز میخورد پروتئین وی هم مصرف کند و انتظار داشته باشد که وزنش کاهش پیدا کند اشتباه کرده و وزنش برعکس افزایش پیدا میکند چون پروتئین وی مستقیما باعث کاهش وزن نمیشود بلکه به رعایت رژیم غذایی کمک میکند.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

 

 

پروتئین وی برای بانوان

اگر تنها به میزان توصیه‌شده استاندارد توجه کنیم، دچار کمبود پروتئین خواهیم شد. بر اساس توصیه RDA میزان گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 0.8 است یا تقریباً 48 گرم در روز برای یک زن معمولی کافی است که تنها 10 درصد کالری دریافتی وی را تشکیل می‌دهد و باقیمانده کالری باید از کربوهیدرات و چربی تأمین شود.

پروتئین وی چیست
پروتئین وی چیست

 

ازلحاظ علمی برای فرد کم‌تحرک این میزان کافی است اما با ایده ال فاصله زیادی دارد. اکثر افراد بیشتر از این مقدار مصرف می‌کنند و آمریکایی‌ها به‌طور متوسط 16 درصد کالری خود را از پروتئین تأمین می‌کنند که البته رقم زیادی نیست.توصیه می‌شود حداقل 2 برابر میزان توصیه‌شده RDA، پروتئین مصرف شود.منبع

امید است بعد از خواندن این مقاله بدانید پروتئین وی چیست و چگونه ساخته میشود.لطفا نظرات خود را در کامنت ها با ما در میان بگذارید.😉

5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 Comments

 1. خیلی ممنون از مطلب جامع تون حیف که پول ما قد نمیده پروتئین وی بخریم.

 2. مرسی از مطلب جامعتون.
  من یه بار پروتئین وی خریدم تاثیر داشت نمیگم نداشت و قدرتمو زیاد میکرد تو باشگاه و کمی هم حجم داد ولی واقعا نسبت به قیمتش ارزش نداره.البته برای من ارزش نداره… من ترجیح میدم تخم مرغ بخورم و خدامو شکر کنم