سوماتروپین چیست |داروی سوماتروپین اساسا چه کاربردی دارد(2023)

سوماتروپین چیست |داروی سوماتروپین اساسا چه کاربردی دارد
زمان مطالعه👨‍💻 : 10 دقیقه⏰

اگر میخواهید بدانید سوماتروپین چیست، چه کاربردی دارد و چه عوارضی برای بدن دارد، ادامه مقاله را با دقت بخوانید زیرا درباره دوره مصرف و راهنمای خرید آن نیز صحبت خواهیم کرد. با فیت باشیم همراه باشید.

سوماتروپین چیست

سوماتروپین آمپولی است حاوی محلول هورمون رشد که به عنوان جایگزین هورمون رشد (هورمون طبیعی تولید شده توسط بدن شما) در بزرگسالان و کودکان مبتلا به کمبود هورمون رشد استفاده می شود. تزریق سوماتروپین همچنین برای افزایش رشد در کودکان با شرایط خاصی که بر رشد و تکامل طبیعی تأثیر می گذارد، استفاده می شود.

تزریق سوماتروپین (Serostim) برای افزایش وزن بدن و استقامت فیزیکی در بیماران مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) که سندرم هدر رفتن مرتبط با HIV دارند، استفاده می شود. تزریق سوماتروپین (Zorbtive) برای درمان سندرم روده کوتاه در بزرگسالانی که تغذیه یا مایعات اضافی از درمان داخل وریدی (IV) دریافت می‌کنند، استفاده می‌شود.

سوماتروپین یک آنالوگ هورمون رشد انسانی (HGH) است. این دارو با جایگزینی هورمون‌های رشدی که به طور معمول در بدن تولید می‌شوند، عمل می‌کند. سوماتروپین میتواند منجر به افزایش رشد، حجیم شدن ماهیچه ها، افزایش وزن بدن و بهبود جذب مواد مغذی و مایعات از روده شود.

سوماتروپین چیست

قبل از تزریق سوماتروپین

اگر به سوماتروپین، هر داروی دیگر، بنزیل الکل یا هر یک از مواد تشکیل دهنده تزریق سوماتروپین حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از داروساز خود بپرسید یا راهنمای دارو را برای لیستی از مواد تشکیل دهنده بررسی کنید.

به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای دیگری با نسخه و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های ورزشی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. حتماً هر یک از موارد زیر را ذکر کنید: کورتیکواستروئیدها مانند کورتیزون استات، دگزامتازون (همادی)، فلودروکورتیزون، هیدروکورتیزون (Alkindi Sprinkle، Cortef) و پردنیزون (Rayos). انسولین و داروهای خوراکی برای دیابت؛ و داروهای حاوی استروژن (از جمله قرص های ضد بارداری).

پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای شما داشته باشد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد. بسیاری از داروهای دیگر نیز ممکن است با سوماتروپین تداخل داشته باشند، بنابراین مطمئن شوید که تمام داروهایی را که مصرف می کنید، حتی داروهایی که در این لیست وجود ندارند، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر اخیراً جراحی قلب یا معده، تصادف یا تروما، یا مشکلات تنفسی جدی داشته اید، یا اگر آپنه خواب (قطع تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب)، سرطان، یا رتینوپاتی دیابتی (آسیب به رتینوپاتی دیابتی) دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. چشم ناشی از دیابت). ممکن است پزشک به شما بگوید که از تزریق سوماتروپین استفاده نکنید.

اگر تا به حال سرطان داشته اید یا تا به حال تحت درمان پرتودرمانی سر یا مغز قرار گرفته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. یا اگر دیابت دارید یا قبلاً داشته اید. نارسایی آدرنال (شرایطی که در آن غدد آدرنال به اندازه کافی هورمون های خاص مورد نیاز برای عملکردهای مهم بدن را تولید نمی کنند). پانکراتیت (ورم پانکراس)؛ ادم پاپیلی (تورم عصب بینایی ناشی از افزایش فشار در مغز)؛ اسکولیوز (انحنای ستون فقرات)؛ سطح بالای فسفات خون؛ یا مشکلات تیروئید، پاراتیروئید یا کبد.

سوماتروپین در کودکانی که صفحه رشد آنها بسته شده و استخوان های آنها دیگر رشد نمی کند (معمولاً بعد از بلوغ) نباید استفاده شود.

اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین استفاده از تزریق سوماتروپین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
اگر جراحی می کنید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که از تزریق سوماتروپین استفاده می کنید.

قبل از تزریق سوماتروپین

بهترین زمان تزریق سوماتروپین

تزریق سوماتروپین به صورت محلول (مایع) در قلم ها و کارتریج های از قبل پر شده و همچنین به صورت پودر در ویال ها و کارتریج ها برای مخلوط شدن با مایع برای تزریق زیر جلدی (زیر پوست) ارائه می شود. هنگامی که تزریق سوماتروپین برای جایگزینی هورمون رشد در بزرگسالان انجام می شود، معمولاً یک بار در روز تزریق می گردد.

 • هنگامی که سوماتروپین به عنوان جایگزین هورمون رشد یا افزایش رشد در کودکان تزریق می شود، معمولاً یک بار در روز و 3 تا 7 روز در هفته تزریق می شود.
 • هنگامی که تزریق سوماتروپین (Serostim) برای افزایش وزن بدن و استقامت بدنی در بیماران مبتلا به سندرم هدر رفتن مرتبط با HIV انجام می شود، معمولاً یک بار در روز یا یک روز در میان تزریق می شود.
 • هنگامی که سوماتروپین (Zorbtive) برای درمان سندرم روده کوتاه تزریق می شود، معمولاً یک بار در روز به مدت 4 هفته تزریق می شود.

از تزریق سوماتروپین تازه تقریباً در همان زمان در هر روز برنامه ریزی شده استفاده کنید. دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. تزریق سوماتروپین را دقیقاً طبق دستور استفاده کنید. کمتر یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است مصرف نکنید.

ممکن است پزشک با دوز پایین سوماتروپین شروع کند و به تدریج دوز شما را افزایش دهد.

بهترین زمان تزریق سوماتروپین

نحوه تزریق سوماتروپین

شما ممکن است اولین دوز تزریق سوماتروپین را در مطب پزشک خود دریافت کنید یا ممکن است پزشک به شما یا یک مراقب اجازه دهد که تزریقات را در خانه انجام دهید. قبل از اینکه برای اولین بار از تزریق سوماتروپین استفاده کنید، شما یا فردی که تزریق را انجام می دهد باید اطلاعات سازنده را برای بیمار بخوانید.

این دستورالعمل نحوه تزریق یک دوز سوماتروپین را شرح می دهد. مطمئن باشید که این دستورالعمل ها را درک می کنید.

اگر سؤالی در مورد نحوه یا محل تزریق دارو یا نحوه دور انداختن سوزن ها و سرنگ های استفاده شده پس از تزریق دارو دارید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید.

حتی اگر احساس میکنید خوب شده اید به استفاده از تزریق سوماتروپین ادامه دهید. استفاده از تزریق سوماتروپین را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید.

همیشه قبل از تزریق به محلول سوماتروپین نگاه کنید. بررسی کنید که تاریخ انقضا نگذشته باشد و مایع شفاف و بی رنگ باشد. مایع نباید حاوی ذرات قابل مشاهده باشد. اگر تاریخ مصرف آن تمام شده یا مایع کدر یا حاوی ذرات است، از آن استفاده نکنید.

از سرنگ‌ها، سوزن‌ها، قلم‌های تزریق یا ویال‌های دارو، استفاده مجدد یا اشتراک‌گذاری نکنید. سرنگ‌ها، سوزن‌ها، قلم‌های تزریق و ویال‌های استفاده شده را در ظرف مقاوم در برابر سوراخ شدن قرار دهید و از دسترس کودکان دور کنید. در مورد نحوه دور انداختن ظرف مقاوم در برابر سوراخ شدن با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

از داروساز یا پزشک خود یک نسخه از اطلاعات سازنده را برای بیمار بخواهید.

نحوه تزریق سوماتروپین

سوالات متداول در مورد سوماتروپین چیست

 • چه دستورات غذایی خاصی را هنگام مصرف سوماتروپین باید رعایت کنم؟

مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد، رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید.

 • اگر یک نوبت تزریق سوماتروپین را فراموش کردم چه باید بکنم؟

اگر تزریق یک دوز از این دارو را فراموش کردید با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی دوز فراموش شده را تزریق کنید و چه زمانی دوز برنامه ریزی شده بعدی را تزریق کنید. برای جبران دوز فراموش شده، دو دوز تزریق نکنید.

 • عوارض جانبی سوماتروپین چیست

سوماتروپین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. اگر هر یک از این علائم شدید است یا از بین نمی رود، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • ضخیم شدن پوست در محل تزریق
 • درد، قرمزی، تورم یا خارش محل تزریقسردرد
 • درد عضلانی یا مفصلی
 • گلودرد، سرفه، تب یا سایر علائم عفونت
 • گوش درد
 • نفخ یا مقدار زیادی گاز در روده یا روده
 • ریزش مو

نحوه تزریق سوماتروپین

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، مصرف را متوقف کنید و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید:

 • تغییرات بینایی، سردرد، تهوع و استفراغ
 • کهیر؛ خارش؛ مشکل در تنفس یا بلع؛ تعریق؛ تورم چشم ها، صورت، دهان، لب ها، زبان یا گلو؛ گرفتگی صدا؛ سبکی سر؛ غش کردن؛ یا درد قفسه سینه
 • درد مداومی که از ناحیه معده شروع می شود اما ممکن است به پشت سرایت کند تهوع، استفراغ یا از دست دادن اشتها
 • بی حسی سوزش، سوزن سوزن شدن یا سوزن سوزن شدن در دست ها، انگشتان، بازوها، پاها یا پاها
 • تورم دست‌ها، پاها، مچ پا یا ساق پا
 • خستگی مفرط، درد عضلانی یا مفاصل، ضعف، سبکی سر، تیره شدن پوست یا کاهش وزن
 • درد جدید یا مداوم زانو یا لگن، لنگیدن
 • مشکلات تنفسی، خروپف، یا آپنه خواب
 • سینه های بزرگ شده

سوماتروپین ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان از جمله سرطان مغز یا پوست را افزایش دهد. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: تغییر در رفتار یا بینایی. سردرد؛ یا تغییر در خال ها، خال های مادرزادی یا رنگ پوست.

سوماتروپین ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

نکات مهم در مورد نگهداری و دفع سوماتروپین چیست

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما می گوید که چگونه داروی خود را ذخیره کنید. داروی خود را فقط طبق دستور نگهداری کنید. مطمئن شوید که نحوه نگهداری داروی خود را به درستی می دانید.

مهم است که تمام داروها را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و استنشاق ها) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آنها را به راحتی باز کنند.

برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و فوراً دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور و دور از دید و دسترس آنها باشد.

داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آنها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید.

نگهداری و دفع این دارو

راهکار در صورت اوردوز سوماتروپین چیست

در صورت مصرف بیش از حد، سریعا با پزشک تماس برقرار کنید و به اورژانس مراجعه نمایید.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تورم دست‌ها، پاها، مچ پا یا ساق پا
 • تعریق بیش از حد و بوی بدن
 • بزرگ شدن دست ها، پاها، لب ها، بینی و زبان
 • ضعف مفاصل یا عضلات

اطلاعات دیگر در مورد سوماتروپین چیست؟

تمام قرارها را با پزشک و آزمایشگاه خود نگه دارید. پزشک ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی خاصی را برای بررسی پاسخ بدن شما به سوماتروپین تجویز کند.

برای شما مهم است که فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه (بدون نسخه) که مصرف می‌کنید، و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را نگه دارید. هر بار که به پزشک مراجعه می کنید یا در بیمارستان بستری می شوید، باید این لیست را همراه خود داشته باشید. منبع

5/5 - (1 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *