لاغری با متفورمین

لاغری با متفورمین
زمان مطالعه👨‍💻 : 12 دقیقه⏰

لاغری با متفورمین چگونه است؟ طبق تحقیقات ، متفورمین می تواند به برخی از افراد در کاهش وزن کمک کند. با این حال ،کاملا مشخص نیست که چرا متفورمین ممکن است باعث کاهش وزن شود.اگر میخواهید در مورد لاغری با متفورمین اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله ی ما را در فیت باشیم دنبال کنید.

 

متفورمین چیست

متفورمین به عنوان کاهنده قند خون در درمان دیابت نوع دو (دیابت غیروابسته به انسولین) بکارمی رود. متفورمین در اختلال متابولیسم کربوهیدرات و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز تجویز می شود.

لاغری با متفورمین
متفورمین و کیست تخمدان

 

 

تاریخچه متفورمین

متفورمین در دهه 50 میلادی با نام فنفورمین به بازار آمد و مصرف آن از دهه 60 میلادی به بعد در اروپا به شدت افزیش پیدا کرد، اما به دلیل اینکه در برخی از افراد باعث تولید اسید لاکتیک شد , مصرف آن در سال 1977 میلادی در ایالت متحده امریکا متوقف شد.

 

بعد از آن اداره داور و غذای ایالات متحده امریکا (FDA) مجددا تحقیقات گسترده ای در رابطه با متفورمین آغاز کرد و نتایج به دست تحقیقات نشان داد اگر دارو زیر نظر پزشک و به صورت منطقی و درست مصرف شود، می تواند برای درمان بیماری دیابت مفید باشد.

 

به همین دلیل از سال 1995 میلادی در ایلات متحده امریکا مصرف این دارو مجددا رواج پیدا کرد. آمارها نشان می دهند که مصرف صحیح متفورمین بیش از داروهای دیگر پایین آورنده قند خون در کاهش آمار مرگ ومیر بیماران دیابتی نوع 2 مفید بوده است.

 

همچنین از سال 1994 میلادی از این دارو در درمان کیست های متعدد تخمدان در خانم ها و نازایی استفاده می شود و تاثیر درمانی آن با مطالعات آماری ثابت شده است.

متفورمین دارویی است که برای کنترل سطح قند خون در افراد دیابتی نوع 2 تجویز می شود. شاید شنیده باشید که متفورمین همچنین می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند. اما آیا واقعیت دارد؟

پاسخ شاید قاطع باشد. در اینجا باید بدانید که متفورمین برای کاهش وزن چه می تواند انجام دهد و همچنین اینکه چرا پزشک ممکن است آن را برای شما تجویز کند.

 

آیا متفورمین می تواند باعث کاهش وزن شود ؟

لاغری با متفورمین
لاغری با متفورمین

 

طبق تحقیقات ، متفورمین می تواند به برخی از افراد در کاهش وزن کمک کند. با این حال ، مشخص نیست که چرا متفورمین ممکن است باعث کاهش وزن شود. یک نظریه این است که ممکن است با کاهش اشتها ، شما را وادار کند که کمتر غذا بخورید. همچنین ممکن است عملکرد بدن شما را در استفاده و ذخیره چربی تغییر دهد.

 

اگرچه مطالعات نشان داده است که متفورمین ممکن است به کاهش وزن کمک کند ، اما این دارو یک راه حل سریع نیست. طبق یک مطالعه طولانی مدت ، کاهش وزن متفورمین به تدریج طی یک تا دو سال اتفاق می افتد. میزان کاهش وزن نیز در افراد مختلف متفاوت است. در این مطالعه ، میانگین کاهش وزن پس از دو سال یا بیشتر چهار تا هفت پوند بود.

لاغری با متفورمین
لاغری با متفورمین

 

مصرف دارو بدون رعایت سایر عادات سالم ممکن است منجر به کاهش وزن نشود. افرادی که هنگام مصرف متفورمین از رژیم غذایی سالم و ورزش پیروی می کنند ، بیشترین وزن را کاهش می دهند. این ممکن است به این دلیل باشد که تصور می شود متفورمین باعث افزایش کالری مصرفی شما در طول ورزش می شود. اگر ورزش نکنید ، به احتمال زیاد این مزیت را نخواهید داشت.

 

علاوه بر این ، هر گونه کاهش وزن ممکن است فقط تا زمانی که دارو مصرف می کنید ، دوام داشته باشد. این بدان معناست که در صورت قطع مصرف متفورمین ، احتمال بازگشت به وزن اصلی خود بسیار زیاد است. و حتی در حالی که هنوز دارو مصرف می کنید ، ممکن است به تدریج هر وزنی را که از دست داده اید بازگردانید.

 

به عبارت دیگر ، متفورمین ممکن است قرص جادویی رژیم غذایی باشد که برخی از مردم منتظر آن بوده اند. مشخص شده است که در بعضی افراد باعث کاهش وزن می شود اما بری برخی دیگر تاثیر ندارد. یکی از فواید متفورمین این است که حتی اگر باعث کاهش وزن نشود ، باعث افزایش وزن نمی شود. این عملکرد در مورد دیگر داروهایی که برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شوند صادق نیست.

 

 

آیا پزشک من برای لاغری متفورمین تجویز می کند ؟

لاغری با متفورمین
لاغری با متفورمین

 

اگر دیابت نوع 2 دارید و دارای اضافه وزن یا چاقی هستید ، ممکن است پزشک متفورمین را برای کمک به شما در مدیریت دیابت یا کاهش خطر ابتلا به دیابت تجویز کند و ببینید آیا می تواند به کاهش وزن کمک کند یا خیر. در واقع ، پزشک ممکن است متفورمین را برای کاهش وزن برای شما تجویز کند حتی اگر دیابت یا پیش دیابت ندارید.

 

این استفاده از متفورمین را استفاده غیر متعارف می نامند. این بدان معناست که FDA متفورمین را به عنوان کمکی برای کاهش وزن تأیید نکرده است. در نتیجه ، اطلاعات کمتری در مورد میزان کارآیی آن برای این منظور وجود دارد.

 

دوز متفورمین برای  لاغری چقدر است ؟

اگر پزشک متفورمین را برای شما تجویز کند ، در مورد دوز مناسب شما تصمیم می گیرد. به احتمال زیاد متفورمین را با دوز کم شروع کرده و به تدریج طی چند هفته آن را افزایش می دهید. این می تواند به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک کند.

 

لاغری با متفورمین
لاغری با متفورمین

 

دلایل دیگری که می تواند باعث کاهش وزن غیر طبیعی شود ؟

اگر هنگام مصرف متفورمین وزن کم می کنید ، ممکن است نتیجه دارو باشد یا نباشد. کاهش وزن می تواند از عواملی دیگر نیز ناشی شود. به عنوان مثال ، برخی از شرایط سلامتی ممکن است باعث کاهش اشتها شود ، که می تواند منجر به کاهش وزن شود. این شرایط عبارتند از:

 • افسردگی
 • استرس
 • نگرانی و اظطراب
 • سرطان
 • ایدز
 • پارکینسون
 • بیماری انسداد مزمن ریوی(COPD)

 

سایر داروها نیز ممکن است باعث کاهش وزن شوند. داروهای شیمی درمانی ممکن است این کار را با کاهش اشتها انجام دهند. برخی از داروهای تیروئید متابولیسم شما را تقویت می کنند ، که می تواند باعث کاهش وزن شود. این داروها شامل لووتیروکسین ، لیوتیرونین و لیوتریکس هستند. داروهای دیگری که ممکن است باعث کاهش وزن شوند شامل برخی از داروهای ADHD مانند آمفتامین / دکستروآمفتامین (Adderall) و متیل فنیدیت (Concerta) است.

مشکلات سیستم گوارشی نیز ممکن است باعث کاهش وزن شود. این مسائل شامل موارد زیر است:

 • اسهال
 • سندرم روده تحریکپذیر
 • عفونت های معده یا روده
 • جراحی معده یا روده

 

 

 

اگر نگران لاغری با متفورمین باشم چه کنم؟

لاغری با متفورمین
لاغری با متفورمین

 

به خاطر داشته باشید که متفورمین یک داروی نسبتاً بی خطر و دارای عوارض جانبی است که معمولاً با گذشت زمان از بین می رود. هرگونه کاهش وزن در هنگام مصرف باید تدریجی و کم باشد و نباید باعث هشدار شود. اما اگر نگران میزان لاغری در هنگام مصرف متفورمین هستید ، با پزشک خود صحبت کنید. او می تواند به شما کمک کند تا تعیین کند که چه چیزی باعث کاهش وزن شما می شود و آیا لازم است در این زمینه کاری انجام شود.

 

اگر متفورمین مصرف می کنید  ، اگر به سرعت لاغر می شوید و انرژی و اشتهایی ندارید باید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر در شش تا 12 ماه گذشته بیش از 10 پوند وزن کم کرده اید و نمی دانید چرا باید با پزشک خود تماس بگیرید. به طور کلی ، هر زمان که سوال یا نگرانی در مورد سلامتی یا وزن خود دارید ، باید با دکتر تماس بگیرید.

 

آیا متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

متفورمین برای لاغری و کاهش وزن افراد چاق بی خطر است. با این حال شاید مصرف این دارو برای همه مناسب نباشد، مخصوصا آنهایی که اضافه وزنشان زیاد نیست. پس قبل از مصرف حتما با پزشکتان مشورت کنید.

 

آیا متفورمین سرطان زاست ؟

در ماه مه سال 2020 ، اداره معتمد غذا و دارو (FDA) به برخی از سازندگان انتشار متفورمین دستور داد برخی از قرص های خود را از بازار ایالات متحده خارج کنند. دلیل این امر آنست که سطح غیرقابل قبولی از یک ماده سرطان زای احتمالی در برخی از قرصهای متفورمین با انتشار آزاد یافت شده است.

اگر در حال حاضر این دارو را مصرف می کنید ، با دکتر خود تماس بگیرید. او به شما توصیه می کنند که آیا باید به مصرف دارو ادامه دهید یا به نسخه جدیدی نیاز دارید.

 

 

عوارض مصرف متفورمین برای لاغری

متفورمین مانند هر داروی دیگری دارای عوارض خاصی است که بدون مشورت با پزشک ناید مصرف شود.در ادامه به آن میپردازیم:

لاغری با متفورمین
لاغری با متفورمین

 

امکان دارد دچار مشکلات جدی معده شوید

از شایع ترین عوارض جانبی مصرف متفورمین بروز مشکلاتی برای معده است. تاثیر این دارو روی معده از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با مصرف متفورمین ممکن است ۴۰ تا ۵۰درصد افراد دچار علائمی مانند اسهال، استفراغ، حالت تهوع و یا نفخ شوند.

اینکه چرا متفورمین باعث بروز چنین مشکلی در معده می شود هنوز مشخص نیست اما چون این دارو توسط کبد کنترل می شود، افرادی که مصرف سنگین الکل دارند و یا کسانی که مبتلا به مشکل رفلاکس اسید معده یا IBS هستند بیشتر مستعد این واکنشند.

بیشتر اوقات بدن تنها پس از چند هفته عادت می کند و علائم درد بهبود می یابند. اگر چنین اتفاقی نیفتاد پزشک می تواند دوز متفورمین را تغییر دهد و یا به کلی مصرفش را قطع کند.

 

متفورمین علائم شبیه به آنفولانزا را ایجاد می کند

یکی از نادرترین علائم اسید لاکتیک است، شرایطی که در آن تعادل اسیدی در بدنتان از دست می رود. این مشکل خود را با گرفتگی عضلانی، درد، خستگی، لرز، سرگیجه، خواب آلودگی و علائم بسیار مبهم نشان میدهد.

این علائم بسیار سریع اتفاق می افتند و حتی ممکن است کشنده باشند. چنین حالتی بسیار وحشتناک است اما به خاطر داشته باشید بسیار نادر است و در کمتر از یک درصد مواقع اتفاق می افتد. اگر هم دچارش باشید سریع متوجه می شوید چون علائم بسیار شدید هستند. در صورت دیدن چنین مشکلی باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

بعد از مصرف متفورمین در دهانتان مزه فلز حس میکنید

اینکه برخی داروها پس از مصرفشان باعث شوند مزه فلزات در دهانتان حس کنید شایع است. دشوار است که بگوییم چرا چنین اتفاقی می افتد اما بیمارانی هستند که پس از مصرف برخی داروها چنین حسی را دارند.

وقتی برخی داروها را مصرف می کنیم، مقداری از آنها ممکن است با مخاط دهان از معده یا مری خارج شوند. مزه آهنی که حس می کنید ممکن است به دلیل مواد موجود در دارو باشد. خوشبختانه این مشکل جدی و خطرناک نیست و می توانید با شستشوی دهان رفعش کنید.

 

مصرف متفورمین برای لاغری گاهی شما را به سر درد مبتلا میکند

متفورمین معمولا باعث افت فشار خون و بروز هیپوگلیسمی نمی شود اما گاهی باعث سردرد می شود. متفورمین سبب افت سطح قند خون نمی شود اما وقتی یک بیمار به علت ترکیب دارویی دچار سردرد می شود معمولا با افت قند خون همراه است.

اگر سطح غیر طبیعی سردرد یا سردردی بی سابقه را تجربه کردید با پزشک خود صحبت کنید تا نوع مصرف دارو را تغییر دهد.

 

لاغری با متفورمین
لاغری با متفورمین

 

 

نکات توصیه شده هنگام مصرف متفورمین

هنگام مصرف متفورمین از مصرف الکل خودداری کنید.

متفورمین به تنهایی باعث افت شدید قند خون نمی شود مگر اینکه همراه با سولفونیل اوره ها و انسولین مصرف شود.

قرصهای متفورمین هیدروکلراید بایدبطور کامل بلعیده شود و نباید شکسته ، خرد یا جویده شود.

4-در حین درمان با متفورمین ، اندازه گیری دوره ای سطوح هموگلوبولین گلیکوزیله و قند خون ناشتا انجام گیرد.

5-در حین درمان با متفورمین و در شروع درمان با متفورمین ، پارامترهای خون شناسی (شامل هموگلوبین،هماتوکریت،شاخص های گلبولهای قرمز) و عملکرد کلیه(کراتینین سرم) حداقل یکبار در سال ارزیابی گردد.بندرت کم خونی مگالوبلاستیک در درمان با متفورمین دیده شده است که این موارد کمبود ویتامین B12 را نیز شامل میشود.

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.