مکمل های ضروری دوران بارداری

مکمل های ضروری دوران بارداری
زمان مطالعه👨‍💻 : 20 دقیقه⏰

مکمل های ضروری دوران بارداری باید بگونه ای باشد که هیچگونه خطری برای مادر و جنین نداشته باشد و نیز ریز مغذی های مادر و جنین را به آنها برساند.برای کسب اطلاعات در مورد مکمل های ضروری دوران بارداری با فیت باشیم همراه باشید.

 

اگر کمی در مورد بارداری اطلاعات داشته باشید ، حتما می دانید که غذاهای دریایی که جیوه بالا دارند ، الکل و سیگار در دوران بارداری ممنوع هستند. آنچه ممکن است شما را متعجب کند این است که باید از خوردن برخی ویتامین ها ، مواد معدنی و مکمل های گیاهی نیز خودداری شود.

 

اطلاعات مربوط به اینکه کدام مکمل ها بی خطر هستند و کدام یک خطرناک ؛ باعث می شوند همه چیز پیچیده تر شود.

اما نگران نباشید ما به شما مکمل های ضروری دوران بارداری را معرفی میکنیم و مکمل های خطر ساز را هم بررسی مینماییم.

 

چرا در دوران بارداری مکمل مصرف کنیم؟

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری

 

دریافت مواد مغذی مناسب در هر مرحله از زندگی مهم است ، اما در دوران بارداری بسیار مهم است ، زیرا شما باید هم خود و هم کودک در حال رشد خود را تغذیه کنید.

 

بارداری نیاز به مواد مغذی را افزایش می دهد

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری-پروتئین ها

 

در دوران بارداری ، نیاز به درشت مغذی ها به میزان قابل توجهی رشد می کند. عناصر مغذی حاوی کربوهیدرات ها ، پروتئین ها و چربی ها هستند.

به عنوان مثال ، مصرف پروتئین باید  0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن برای زنان غیر باردار و 1.1 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن برای زنان باردار افزایش یابد.

شما باید برای تأمین نیازهای خود در هر وعده غذایی و میان وعده پروتئین داشته باشید.

نیاز به عناصر کم مصرف ، که شامل ویتامین ها ، مواد معدنی و عناصر کمیاب می شود ،افزایش می یابد و باید منبع قابل اعتماد تری پیدا کنید.

در حالی که برخی از افراد می توانند این تقاضای فزاینده را از طریق یک برنامه غذایی مناسب و غنی از مواد مغذی برآورده کنند ، اما این امر می تواند برای دیگران چالشی باشد.

به دلایل مختلف ممکن است لازم باشد از مکمل های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید ، از جمله:

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری

 

 • کمبود مواد مغذی: برخی از افراد ممکن است بعد از آزمایش خون کمبود ویتامین یا ماده معدنی تشخیص داده شود و به مکمل نیاز داشته باشند. اصلاح کمبودها حیاتی است ، زیرا کمبود مواد مغذی مانند فولیک اسید با نقایص مادرزادی مرتبط است.

 

 • Hyperemesis gravidarum: این عارضه بارداری با حالت تهوع و استفراغ شدید مشخص می شود. این می تواند منجر به کاهش وزن و کمبود مواد مغذی شود.
Hyperemesis gravidarum
Hyperemesis gravidarum

 

 • محدودیت های رژیم غذایی: زنانی که رژیم های خاصی را دنبال می کنند ، از جمله گیاهخواران و کسانی که دچار عدم تحمل غذایی و آلرژی هستند ، ممکن است نیاز به مکمل ویتامین ها و مواد معدنی داشته باشند تا از کمبود ریز مغذی ها جلوگیری کنند.

 

 • سیگار کشیدن: اگرچه اجتناب از سیگار در طول بارداری برای مادران بسیار مهم است ، اما کسانی که به سیگار کشیدن ادامه می دهند نیاز بیشتری به مواد مغذی خاص مانند ویتامین C و فولیک اسید دارند.

 

 • بارداری چندقلویی: نیازهای ریزمغذی زنانی که بیش از یک نوزاد دارند ، بیشتر از زنانی است که یک کودک دارند. مصرف مکمل اغلب برای اطمینان از تغذیه مطلوب مادر و نوزادان ضروری است.

 

 • جهش های ژنتیکی مانند MTHFR: متیلن تتراهیدروفولات ردوکتاز (MTHFR) ژنی است که فولیک اسید را به شکلی تبدیل می کند که بدن نمی تواند استفاده کند. زنان باردار مبتلا به این جهش ژنی ممکن است نیاز به مکمل فرم خاصی از فولیک است داشته باشند تا از بروز عوارض جلوگیری کنند.

 

 • تغذیه نامناسب: زنانی که زیر غذا می خورند یا غذاهایی را انتخاب می کنند که مقدار کمی مواد مغذی دارند ممکن است برای جلوگیری از کمبود نیاز به مکمل ویتامین و مواد معدنی داشته باشند.
مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری

 

علاوه بر این ،کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا (ACOG) توصیه می کنند که همه افراد باردار مکمل های ضروری دوران بارداری شامل ویتامین ها و اسید فولیک را قبل از تولد نوزاد مصرف کنند.

این امر برای پر کردن شکاف های تغذیه ای و جلوگیری از ناهنجاری های رشد در هنگام تولد مانند اسپینا بیفیدا توصیه می شود.

(Spina bifida نوعی بیماری است که ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می دهد و معمولاً از بدو تولد مشهود است. نوعی نقص لوله عصبی (NTD) است. اگر لوله عصبی تا انتها بسته نشود ، اسپینا بیفیدا می تواند در هر نقطه از ستون فقرات اتفاق بیفتد.)

 

بسته به شرایط خود ، آماده باشید تا در صورت راهنمایی پزشک ، مکمل هایی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

 

مکمل های گیاهی می توانند به بهبود بیماری های جدی کمک کنند

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری-مکمل های گیاهی

 

علاوه بر ریز مغذی ها ، مکمل های گیاهی محبوب هستند.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که 15.4 درصد از زنان باردار در ایالات متحده از مکمل های گیاهی استفاده می کنند. اما همه آنها به پزشکان خود اطلاع نمی دهند.

(یک مطالعه معتبر در سال 2017 نشان داد که حدود 25 درصد از کاربران مکمل های گیاهی در ایالات متحده اطلاعات خود را نمی گویند.)

 

اگرچه مصرف برخی از مکمل های گیاهی در دوران بارداری بی خطر است ، اما موارد دیگری وجود دارد که ممکن است خطرناک باشد.

اگرچه برخی از گیاهان می توانند به بیماری های معمول بارداری مانند حالت تهوع و ناراحتی معده کمک کنند ، اما برخی از آنها ممکن است برای شما و کودک مضر باشد.

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری

 

متأسفانه ، تحقیقات زیادی در مورد استفاده از مکمل های گیاهی توسط افراد باردار انجام نشده است ، و موارد زیادی در مورد چگونگی تأثیر مکمل ها بر شما ناشناخته است.

امن ترین راه این است که پزشک خود را در جریان هرگونه تغییر در برنامه غذایی و مکمل های غذایی قرار دهید و او به شما مکمل های ضروری دوران بارداری را پیشنهاد دهد.

 

 

 

مکمل های ضروری دوران بارداری که بی خطر هستند

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری

 

دقیقاً مانند داروها ، پزشک باید تمام مکمل های ریز مغذی و گیاهی را تأیید و نظارت کند تا از ضروری بودن و مصرف مقادیر مطمئن آن اطمینان حاصل نماید.

همیشه ویتامین ها را از یک مارک معتبر خریداری کنید که محصولات آنها توسط سازمان های شخص ثالث مانند Pharmacopeia ایالات متحده (USP) ارزیابی شده است.

این اطمینان می دهد که ویتامین ها به استانداردهای خاص پایبند بوده و به طور کلی مصرف آن بی خطر است. مطمئن نیستید کدام مارک ها معتبر هستند؟ داروساز محلی شما می تواند کمک زیادی کند.

 

 

1. ویتامین های قبل از تولد

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری – ویتامین های قبل از تولد

 

ویتامین های قبل از تولد ؛ مولتی ویتامین هایی هستند که به طور خاص برای پاسخگویی به افزایش تقاضا برای مواد مغذی ریز در دوران بارداری تولید می شوند.

این داروها قرار است قبل از بارداری و در دوران بارداری و شیردهی مصرف شوند.

مطالعات مشاهده ای نشان داده است که مکمل ویتامین های قبل از تولد خطر تولد زودرس و پره اکلامپسی را کاهش می دهد. پره اکلامپسی یک عارضه بالقوه خطرناک است که با فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار مشخص می شود.

گرچه قرار نیست ویتامین های قبل از تولد جایگزین برنامه غذایی سالم شما شوند ، اما ممکن است با تأمین ریز مغذی های اضافی که در دوران بارداری به شدت مورد نیاز هستند ،شکاف های غذایی شما را پوشش دهند.

از آنجا که ویتامین های قبل از تولد حاوی ویتامین ها و مواد معدنی اضافی هستند ، ممکن است مصرف مکمل های اضافی ویتامین یا مواد معدنی لازم نباشد مگر اینکه توسط پزشک پیشنهاد شده باشد.

ویتامین های دوران بارداری اغلب توسط پزشکان تجویز می شوند و بدون نسخه نیز در دسترس هستند.

 

 

 

2. فولیک اسید

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری- فولیک اسید

 

 

فولیک اسید یکی از انواع ویتامین B است که در سنتز DNA ، تولید گلبول های قرمز و رشد و نمو جنین نقش اساسی دارد.

اسید فولیک فرم مصنوعی فولیک اسید است که در بسیاری از مکمل ها وجود دارد. در بدن به فرم فعال فولات – L-methylfolate تبدیل می شود.

توصیه می شود برای کاهش خطر نقص لوله عصبی و ناهنجاری های مادرزادی مانند شکاف کام و نقایص قلبی ، حداقل 600 میکروگرم در روز فولات یا فولیک اسید مصرف کنید.

در یک بررسی معتبر از پنج مطالعه تصادفی شامل 6105 زن ، مکمل اسید فولیک روزانه با کاهش خطر نقص لوله عصبی همراه بود. هیچ عارضه جانبی منفی مشاهده نشد.

اگرچه از طریق رژیم غذایی می توان فولات کافی را بدست آورد ، اما بسیاری از زنان به اندازه کافی غذاهای غنی از فولات نمی خورند ، بنابراین مکمل های غذایی لازم است.

علاوه بر این ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کنند که تمام زنان در سنین باروری حداقل 400 میکروگرم فولات یا اسید فولیک در روز مصرف کنند.

این به این دلیل است که بسیاری از حاملگی ها برنامه ریزی نشده است و ناهنجاری های هنگام تولد به دلیل کمبود فولات می تواند در اوایل بارداری اتفاق بیفتد ، حتی قبل از اینکه اکثر زنان باردار باشند.

ممکن است عاقلانه باشد که زنان باردار ، به ویژه آنهایی که جهش ژنتیکی MTHFR دارند ، مکملی را انتخاب کنند که حاوی L-methylfolate باشد تا حداکثر جذب را تضمین کند.

 

 

 

3. آهن از مکمل های ضروری دوران بارداری است

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری – آهن

 

نیاز به آهن در دوران بارداری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد ، زیرا حجم خون مادران حدود 45 درصد افزایش می یابد.

آهن برای انتقال اکسیژن و رشد و نمو سالم کودک و جفت حیاتی است.

در ایالات متحده شیوع کمبود آهن در زنان باردار حدود 18 درصد است و 5 درصد این زنان دچار کم خونی هستند.

کم خونی در دوران بارداری با زایمان زودرس ، افسردگی مادر و کم خونی نوزادان همراه است.

مصرف توصیه شده 27 میلی گرم آهن مورد نیاز در روز را می توان از طریق اکثر ویتامین های قبل از تولد تأمین کرد. با این حال ، اگر کمبود آهن یا کم خونی دارید ، به دوزهای بیشتری از آهن نیاز دارید که توسط پزشک مدیریت می شود.

اگر دچار کمبود آهن نیستید ، برای جلوگیری از عوارض جانبی ، نباید بیش از مقدار توصیه شده آهن مصرف کنید. اینها ممکن است شامل یبوست ، استفراغ و سطح غیرطبیعی هموگلوبین خون باشد.

 

 

 

4. ویتامین D

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری- ویتامین دی

 

این ویتامین محلول در چربی برای عملکرد ایمنی بدن ، سلامت استخوان ها و تقسیم سلولی مهم است.

کمبود ویتامین D در دوران بارداری با افزایش خطر سزارین ، پره اکلامپسی ، زایمان زودرس و دیابت حاملگی ارتباط دارد.

میزان توصیه شده در حال حاضر ویتامین D در دوران بارداری 600 IU یا 15 میکروگرم در روز است. با این حال ، برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که نیازهای ویتامین D در دوران بارداری بسیار بیشتر است.فواید ویتامین D را از این مقاله بخوانید.

در مورد بررسی کمبود ویتامین D و مکمل مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

 

5. منیزیم

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری- منیزیوم

 

منیزیم یک ماده معدنی است که در صدها واکنش شیمیایی در بدن شما نقش دارد. نقش مهمی در عملکرد ایمنی ، عضلات و اعصاب دارد.

کمبود این ماده معدنی در دوران بارداری ممکن است خطر فشار خون مزمن و زایمان زودرس را افزایش دهد.

برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل منیزیم ممکن است خطر عوارضی مانند محدودیت رشد جنین و زایمان زودرس را کاهش دهد.

 

 

6. زنجبیل

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری- زنجبیل

 

 

ریشه زنجبیل معمولاً به عنوان ادویه و مکمل گیاهی استفاده می شود.

به صورت مکمل ، ممکن است شنیده باشید که برای درمان حالت تهوع ناشی از بیماری حرکتی ، بارداری یا شیمی درمانی استفاده می شود.

یک منبع معتبر از چهار مطالعه حاکی از آن است که زنجبیل برای درمان حالت تهوع و استفراغ ناشی از بارداری ایمن و موثر است.

حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری شایع است ، تا 80 درصد از زنان تهوع و استفراغ را در سه ماهه اول بارداری تجربه می کنند.

اگرچه زنجبیل ممکن است به کاهش این عارضه ناخوشایند بارداری کمک کند ، اما تحقیقات بیشتری برای شناسایی حداکثر دوز ایمن مورد نیاز است. با پزشک خود دوباره بررسی کنید که آیا به آن احتیاج دارید یا خیر.

 

 

7. روغن ماهی

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری- روغن ماهی

 

روغن ماهی حاوی اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) ، دو اسید چرب ضروری است که برای رشد مغز کودک مهم هستند.

مصرف مکمل های DHA و EPA در بارداری ممکن است رشد مغزی پس از بارداری را در کودک شما تقویت کرده و افسردگی مادر را کاهش دهد ، اگرچه تحقیق در این زمینه قطعی نیست.

اگرچه مطالعات مشاهده شده عملکرد شناختی را در کودکان زنانی که در طول بارداری با روغن ماهی مکمل داشتند بهبود داده است ، اما چندین مطالعه کنترل شده نتوانسته اند یک مزیت ثابت داشته باشند.

به عنوان مثال ، یک مطالعه معتبر در سال 2010 که شامل 2399 زن بود ، هیچ تفاوتی در عملکرد شناختی نوزادانی که مادران آنها در طول بارداری با کپسول روغن ماهی حاوی 800 میلی گرم DHA در روز مکمل استفاده کرده اند ، در مقایسه با نوزادانی که مادران آنها این کار را نکرده اند ، مشاهده نکرد.

این مطالعه همچنین نشان داد که مکمل روغن ماهی بر افسردگی مادر تأثیر نمی گذارد.

با این حال ، این مطالعه نشان داد که مکمل با روغن ماهی در برابر زایمان زودرس محافظت می شود ، و برخی شواهد نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است برای رشد چشم جنین مفید باشد.

سطح DHA مادر برای رشد مناسب جنین مهم است و مصرف مکمل بی خطر است. متخصصان هنوز در مورد اینکه آیا مصرف روغن ماهی در دوران بارداری ضروری است یا خیر تصمیم نگرفته اند.

برای دریافت DHA و EPA از طریق غذا ، توصیه می شود هفته ای دو تا سه وعده ماهی کم جیوه مانند ماهی آزاد ، ساردین یا پولاک مصرف کنید.

 

 

8. پروبیوتیک ها

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری- پروبیوتیک ها

 

 

با توجه به افزایش آگاهی عمومی در مورد سلامت روده ، بسیاری از والدین آگاه به پروبیوتیک ها روی می آورند.

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که تصور می شود برای سلامت دستگاه گوارش مفید هستند.

بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف پروبیوتیک در هنگام بارداری بی خطر است و هیچ عارضه جانبی مضری شناسایی نشده است ، جدا از خطر بسیار پایین عفونت ناشی از پروبیوتیک.

علاوه بر این ، چندین مطالعه نشان داده است که مصرف مکمل های پروبیوتیک ممکن است خطر دیابت حاملگی ، افسردگی پس از زایمان و اگزما و درماتیت نوزاد را کاهش دهد.

تحقیقات در مورد استفاده از پروبیوتیک در بارداری ادامه دارد و مطمئناً اطلاعات بیشتری در مورد نقش پروبیوتیک در سلامت مادر و جنین کشف خواهد شد.

 

 

9. کولین از مکمل های ضروری دوران بارداری

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری- کولین ها

 

 

کولین نقش مهمی در رشد مغز کودک دارد و به جلوگیری از ناهنجاری های مغز و ستون فقرات کمک می کند.

مقدار توصیه شده فعلی کولین که در دوران بارداری (450 میلی گرم در روز ) تصور می شود ؛ناکافی است و در عوض مصرف نزدیک به 930 میلی گرم در روز بهینه است.

توجه داشته باشید که ویتامین های قبل از تولد اغلب حاوی کولین نیستند. یک مکمل کولین جداگانه ممکن است توسط پزشک توصیه شود.

 

مکمل های خطرساز دوران بارداری

در حالی که مصرف مکمل های ضروری دوران بارداری با برخی از ریز مغذی ها و گیاهان برای زنان باردار بی خطر است ، اما باید از بسیاری از آنها خودداری شود و یا به مقدار زیاد از آنها اجتناب شود.

همیشه قبل از افزودن سایر مکمل های اضافی با پزشک خود مشورت کنید.یعنی غیر از مکمل هایی که در بالا گفته شد.

 

1. ویتامین A

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های غیر ضروری دوران بارداری- ویتامین آ

 

 

ویتامین A را اغلب در ویتامین های قبل از تولد پیدا خواهید کرد زیرا بسیار مهم است. اگرچه این ویتامین برای رشد بینایی جنین و عملکرد ایمنی بدن بسیار مهم است ،اما اگر ویتامین A زیاد باشد می تواند مضر باشد.

با توجه به اینکه ویتامین A محلول در چربی است ، بدن شما مقادیر اضافی را در کبد ذخیره می کند.

این تجمع می تواند اثرات سمی بر بدن داشته و منجر به آسیب کبدی شود. حتی می تواند نقایص مادرزادی ایجاد کند.

به عنوان مثال ، نشان داده شده است که مقدار بیش از حد ویتامین A در دوران بارداری باعث ناهنجاری های مادرزادی در هنگام تولد می شود.

بین ویتامین های قبل از تولد و غذاها ، باید قادر باشید ویتامین A کافی دریافت کنید و مصرف مکمل های اضافی ویتامین آ توصیه نمی شود.

 

2. ویتامین E

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های غیر ضروری دوران بارداری – ویتامین ای

 

 

 

این ویتامین محلول در چربی نقش های مهمی در بدن دارد و در بیان ژن و عملکرد ایمنی نقش دارد.

در حالی که ویتامین E برای سلامتی بسیار مهم است ، توصیه می شود که از آن زیاد استفاده نکنید.

ثابت نشده است که مکمل های اضافی با ویتامین E می تواند نتایج را برای مادران یا نوزادان بهبود بخشد و در عوض ممکن است خطر دردهای شکمی و پارگی زودرس کیسه آمنیوتیک را افزایش دهد.

 

3. سیاه دانه

مکمل های ضروری دوران بارداری
سیاه دانه

 

 

سیاه دانه یکی از اعضای خانواده آبله ، گیاهی است که برای اهداف مختلفی از جمله کنترل گرگرفتگی و گرفتگی های قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد.

مصرف این گیاه در دوران بارداری ایمن نیست ، زیرا می تواند باعث انقباضات رحمی شود ، که می تواند باعث زایمان زودرس بشود.

همچنین مشخص شده است که سیاه دانه در برخی افراد باعث آسیب کبدی می شود.

 

4. Goldenseal

مکمل های ضروری دوران بارداری
Goldenseal

 

Goldenseal گیاهی است که به عنوان مکمل غذایی برای درمان عفونت های تنفسی و اسهال استفاده می شود ، اگرچه تحقیقات بسیار کمی در مورد اثرات و ایمنی آن انجام شده است.

Goldenseal حاوی ماده ای به نام بربرین است که زردی نوزادان را بدتر می کند. این می تواند منجر به بیماری به نام کرنیکتروس شود ، نوعی آسیب مغزی نادر که می تواند کشنده باشد.

به همین دلایل ، قطعاً از مصرف goldenseal پرهیز کنید.

 

5. دونگ کوآی

Dong quai
Dong quai

 

دونگ کوآی ریشه ای است که بیش از 1000 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و در طب سنتی چین محبوب است.

اگرچه این ماده برای درمان همه چیز از گر گرفتگی قاعدگی تا فشار خون بالا استفاده می شود ، اما شواهد مربوط به اثر بخشی و ایمنی آن وجود ندارد.

شما باید از دونگ کوآی اجتناب کنید ، زیرا ممکن است باعث تحریک انقباضات رحمی شده و خطر سقط جنین را افزایش دهد.

 

6. یوهیمبه

Yohimbe
Yohimbe

 

یوهیمب مکملی است که از پوست درخت بومی آفریقا تهیه می شود.

این به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها از اختلال نعوظ تا چاقی استفاده می شود.

این گیاه هرگز نباید در دوران بارداری استفاده شود ، زیرا با عوارض جانبی خطرناکی مانند فشار خون بالا ، حملات قلبی و تشنج همراه است.

 

 

7. سایر مکمل های گیاهی که در دوران بارداری ناامن تلقی می شوند

بهتر است از خوردن موارد زیر نیز خودداری کنید:

 • نخل اره ای saw palmetto
 • تانسیtansy
 • شبدر قرمز
 • گلپر
 • بومادران
 • افسنطینwormwood
 • کوهوش آبیblue cohosh
 • سکه ایpennyroyal
 • افدرا ephedra 
 • mugwort

 

سخن آخر در مورد مکمل های ضروری دوران بارداری

مکمل های ضروری دوران بارداری
مکمل های ضروری دوران بارداری

 

بارداری زمان رشد و نمو است و سلامتی و تغذیه در اولویت اصلی قرار میگیرد. بهترین مراقبت از آن کوچولو هدف همه است.

در حالی که برخی از مکمل ها می توانند در دوران بارداری مفید باشند ، اما بسیاری از آنها می توانند عوارض جانبی خطرناکی را در شما و کودک شما ایجاد کنند.

نکته مهم ، گرچه مکمل های ضروری دوران بارداری مانند ویتامین ها و مواد معدنی خاص ممکن است به پر کردن شکاف های غذایی کمک کند ، اما مکمل ها جایگزین یک برنامه غذایی سالم و سبک زندگی نیستند.

تغذیه بدن با غذاهای غنی از مواد مغذی و همچنین داشتن ورزش و خواب کافی و به حداقل رساندن استرس ، بهترین راه برای اطمینان از بارداری سالم برای شما و کودک است.

اگرچه مکمل ها در شرایط خاص می توانند لازم و مفید باشند ، اما همیشه در مورد دوزها ، ایمنی و خطرات و مزایای احتمالی با پزشک خود مشورت کنید.

منبع

5/5 - (1 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *