آسیب دیدگی زانو و انواع آن | و درمان های آسیب دیدگی زانو

آسیب دیدگی زانو
زمان مطالعه👨‍💻 : 14 دقیقه⏰

آسیب دیدگی زانو از اتفاقاتی است که ممکن است ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی دچار آن شوند.در این مقاله از فیت باشیم آسیب دیدگی زانو و روش های درمان و مراقبت از آن را یاد میگیریم پس با ما همراه باشید.

آسیب دیدگی زانو

آسیب دیدگی زانو
آسیب دیدگی زانو

زانو یکی از قسمت های بدن است که زیاد آسیب می بیند.انواع آسیب های شایع زانو شامل پیچ خوردگی ، کشیدگی ، بورسیت ، دررفتگی ، شکستگی ، پارگی مینیسک و آسیب های ناشی از فشار بیش از حد به زانو است.آسیب دیدگی زانو عموماً به دلیل پیچش یا خمش وارد شده به زانو یا ضربه مستقیم هنگام ورزش ، زمین خوردن یا تصادفات است.

عوامل خطر آسیب زانو شامل فشار بیش از حد به زانو ، تمرینات نادرست ، پوکی استخوان و ورزشهای پرتحرک است که تغییرات ناگهانی جهت را شامل می شود.علائم و نشانه های اصلی آسیب زانو درد و تورم زانو است.آسیب های زانو با شرح حال و معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. گاهی ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس یا MRI انجام شود.

درمان آسیب های زانو به نوع و شدت آسیب بستگی دارد و می تواند شامل درمان با RICE (استراحت ، یخ ، فشرده سازی ، بلند کردن پا) ، فیزیوتراپی ، بی حرکتی یا جراحی باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک RICE مقاله ی التهاب تاندون آشیل را بخوانید.

طول درمان آسیب دیدگی زانو به نوع و شدت آسیب بستگی دارد و این که چقدر نیاز به فیزیوتراپی یا جراحی وجود دارد.پیشگیری از زانو درد و آسیب زانو شامل آموزش مناسب ، تجهیزات مناسب و حفظ یک زمین بازی امن یا محیط خانه ایمن برای جلوگیری از زمین خوردن است.

انواع مختلف آسیب دیدگی زانو چیست

آسیب دیدگی زانو
آسیب دیدگی زانو

زانو یکی از قسمتهای بدن است که اغلب آسیب میبیند. ورزش ، زمین خوردن و تصادفات مربوط به وسایل نقلیه موتوری اکثر قریب به اتفاق درد زانو و آسیب زانو را تشکیل می دهند.

انواع مختلف آسیب دیدگی زانو توسط آناتومی آسیب و مکانیسم آسیب دیدگی آن مشخص می شود.

آسیب دیدگی زانو-پیچ خوردگی زانو
آسیب دیدگی زانو:پیچ خوردگی زانو

پیچ خوردگی زانو آسیب دیدگی رباط هایی است که استخوان های زانو را به هم نزدیک می کنند. رباط های متعددی وجود دارد که زانو را تثبیت کرده و آن را در یک راستا نگه می دارد. رباط صلیبی قدامی (ACL) و رباط صلیبی خلفی (PCL) زانو را در حرکت از جلو به عقب تثبیت کرده و در وسط مفصل زانو از یکدیگر عبور می کنند. رباط وثیقه داخلی (MCL) و رباط وثیقه جانبی (LCL) زانو را تثبیت می کنند تا استخوان ها از یک طرف به طرف دیگر بلغزانند.

رگ به رگ شدن رباط با مقدار کشش یا پارگی فیبرهای رباط و میزان بی ثباتی آن به شرح زیر درجه بندی می شود:

آسیب دیدگی زانو-پیچ خوردگی زانو
آسیب دیدگی زانو:پیچ خوردگی زانو
 • پیچ خوردگی زانو درجه 1: رباط کشیده و دردناک است ، اما فیبرها پاره نشده و هیچ بی ثباتی وجود ندارد.
 • پیچ خوردگی زانو درجه 2: رشته های رباط تا حدی پاره شده اند ، ممکن است بی ثباتی خفیف مشهود باشد.
 • پیچ خوردگی زانو درجه 3: رشته های رباط کاملاً پاره شده و زانو ناپایدار است.

 

کشیدگی زانو

آسیب دیدگی زانو-کشیدگی زانو
آسیب دیدگی زانو:کشیدگی زانو

کشیدگی زانو وقتی اتفاق می افتد که تاندون ها یا عضلات اطراف زانو کشیده می شوند ، این معمولاً به دلیل هایپرفلکسیون یا افزایش کشش بیش از حد زانو است. این کشیدگی ها می توانند منجر به درد و آسیب دیدگی زانو در خارج از مفصل شوند اما می توانند باعث اختلال در عملکرد طبیعی حرکت زانو نیز بشوند. تاندون کشکک از قسمت پایین زانو تا جلوی استخوان درشت نی در جلوی ساق کشیده می شود.

 

بورسیت زانو

بورسیت زانو
بورسیت زانو

بورسیت زانو وقتی اتفاق می افتد که کیسه ای پر از مایع (بورسا) در زانو تحریک ، ملتهب یا عفونی شود. بورس ها کیسه های پر از مایعی هستند که در اطراف مفاصل قرار دارند و مانند کمک فنر عمل می کنند و اصطکاک بین بافت های مختلف مانند عضلات و تاندون های اطراف مفاصل را به حداقل می رسانند.در زانو ، دو بورس اصلی وجود دارد ، یکی در بالای سر زانو (کشکک) ، و دیگری در زیر مفصل زانو نزدیک جلوی استخوان درشت نی.

 

آسیب دیدگی مینیسک زانو

آسیب دیدگی مینیسک زانو
آسیب دیدگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک می تواند در اثر آسیب به داخل زانو ایجاد شود. مینیسک های داخلی و جانبی غضروف های مفصلی نیمه گرد هستند که به عنوان کمک فنر و بالشتک های صاف برای استخوان ران عمل می کنند. این مینیسک ها ممکن است به شدت آسیب ببینند یا به دلیل فشار بیش از حد و یا افزایش سن به تدریج از کار بیفتند.

دررفتگی مفصل زانو

در رفتگی مفصل زانو
در رفتگی مفصل زانو

دررفتگی مفصل زانو می تواند به دلیل آسیب دیدگی زیاد ، با زور زیاد به زانو (ورزش ، حوادث وسایل نقلیه موتوری) رخ دهد. این یک آسیب نادر است اما باعث آسیب شدید به تمام اجزای تشریحی زانو می شود و می تواند به رگ های خونی و اعصاب اطراف زانو آسیب برساند. این مورد نیاز به درمان اضطراری یا جراحی دارد.

دررفتگی کشکک زانو

دررفتگی کشکک زانو
دررفتگی کشکک زانو

کشکک زانو می تواند از کنار زانو جدا شود و فاصله بگیرد. دررفتگی کشکک می تواند بسیار دردناک باشد اما به طور کلی تهدید کننده زندگی نیست و با قرار دادن مجدد آن در محل، آتل بندی و فیزیوتراپی قابل درمان است.

شکستگی زانو

شکستگی زانو
شکستگی زانو

شکستگی زانو از ضربات مستقیم به استخوان ها رخ می دهد. شکستگی کشکک زانو در ناحیه جلو زانو هنگامی رخ می دهد که فرد به دلیل فشار مستقیم روی زانوها بیفتد و کاسه زانو ترک بخورد. سقوط قسمت فوقانی استخوان درشت نی در زانو (شکستگی فلات تیبیا) می تواند در اثر آسیب ناگهانی و فشار زیاد به زانو ، به ویژه در افراد مبتلا به پوکی استخوان ، رخ دهد. سایر شکستگی های استخوان های بلند (استخوان فیبولا ، درشت نی و استخوان ران) که به زانو ربط داشته باشد نادر است.

سندرم درد پاتلوفمورال(زانوی دونده)

سندرم درد پاتلوفمورال
سندرم درد پاتلوفمورال

از دیگر آسیب های بیش از حد زانو می توان به سندرم درد پاتلوفمورال (که اغلب به آن “زانوی دونده” گفته می شود و باعث ایجاد درد در قسمت جلوی زانو می شود) و نیز ضعف و تحلیل رفتن غضروف زیر کاسه زانو (کندرومالاسی پاتلا) را باعث میشود. این مورد به دلیل آسیب های مکرر به ساختارهای زانو است. مشکلات مادرزادی زانو یا مکانیک نامناسب حرکت زانو ممکن است باعث این امر نیز بشود.

 

دیگر موارد آسیب دیدگی زانو

Osteochondritis disecans یک اختلال مفصلی است که بیشتر در کودکان رخ می دهد. استخوان و غضروف در زیر مفاصل خون رسانی خود را از دست داده و در نتیجه باعث درد و سفتی مفصل می شود. این وضعیت به طور معمول روی زانوها تأثیر می گذارد ، اما می تواند سایر مفاصل مانند آرنج و مچ پا را نیز درگیر کند.

بیماری Osgood-Schlatter نوعی بیماری در کودکان است که ناشی از جهش رشد است که باعث درد زانو و تورم زیر کاسه زانو می شود.

علت آسیب دیدگی زانو چیست

آسیب دیدگی زانو
آناتومی زانو

بیشتر آسیب های زانو در اثر خم شدن یا چرخاندن زانو توسط نیروی خارجی ایجاد می شود به شکلی که از نظر آناتومیکی برای آن طراحی نشده است. دلایل عمده آسیب های زانو ناشی از مکانیزم پیچش ناشی از زمین خوردن ، ورزش یا تصادف است. زانوی پیچ خورده می تواند باعث آسیب به رباط ها و غضروف شود.

آسیب های شدید مانند آسیب های مربوط به ورزش و تصادفات با وسایل نقلیه موتوری می توانند قسمت های مختلفی از آناتومی زانو را مختل کرده و باعث ایجاد انواع مختلفی از آسیب های زانو شوند.بورسیت زانو می تواند در اثر فشار بیش از حد ، آرتروز ، بیماری تخریب مفصل ، آسیب های ناشی از زانو ، عفونت یا نقرس ایجاد شود.

 

عوامل خطر ساز که منجر به آسیب دیدگی زانو میشود

آسیب دیدگی زانو
آسیب دیدگی زانو و بسکتبال

ورزش های با درگیری بالا ، از جمله دویدن ، بسکتبال ، فوتبال ، هاکی ، فوتبال ، دوچرخه سواری و سایر ورزش ها ، می توانند خطر زانو درد و آسیب دیدگی زانو را افزایش دهند. ورزشهایی که در آن ها کفش های دندانه دار و تیز استفاده میشود ، تغییرات ناگهانی جهت اتفاق میافتد و خطر درگیری بدنی حین ورزش وجود دارد، خطرات رایج آسیب دیدگی زانو را افزایش میدهند.

ورزش هایی با فعالیت های قلبی عروقی زیاد یا ورزشی مثل یوگا ، نیز می تواند باعث آسیب دیدگی زانو شود.

آسیب دیدگی زانو
آسیب دیدگی زانو و یوگا

افراد مسن به دلیل زمین خوردن و پوکی استخوان ممکن است در معرض خطر بیشتری برای آسیب دیدگی زانو باشند.زنان ممکن است بیشتر در معرض آسیب های رباط صلیبی قدامی (ACL) و آسیب های کشکک باشند. این امر به دلیل آناتومی مفصل ران و استخوان ران زن و زاویه کج شدن زانو است. این می تواند منجر به کندرومالاسی کشکک (CMP) ، التهاب یا تحریک در قسمت زیرین کشکک شود.

اضافه وزن می تواند یک عامل خطر برای آسیب دیدگی زانو باشد ، زیرا وزن اضافی فشار بیشتری به مفاصل اندام تحتانی وارد می کند.

آسیب دیدگی زانو و چاقی
آسیب دیدگی زانو و چاقی

فشار بیش از حد و تمرینات ورزشی بیش از حد ، تمرین نامناسب یا عدم گرم کردن قبل از یک ورزش یا عدم بازسازی صحیح صدمات حاد قبلی نیز می تواند فرد را مستعد آسیب های زانو کند.

 

علائم و نشانه های آسیب دیدگی زانو چیست

آسیب دیدگی زانو
آسیب دیدگی زانو

علائم و نشانه های آسیب دیدگی زانو مربوط به نوع آسیب دیدگی و بخشی از زانو است که آسیب دیده است.علائم اصلی آسیب زانو به شرح زیر است:

 • زانو درد
 • تورم
 • گرم بودن زانو
 • سرخی
 • حساس بودن زانو
 • مشکل در خم شدن زانو
 • مشکل در تحمل وزن خود
 • ایجاد صدای خرچ مانند هنگام حرکت زانو
 • قفل شدن زانو
 • احساس بی ثباتی
 • کبودی

اگر آسیب حاد باشد ، علائم اصلی به احتمال زیاد درد زانو و تورم خواهد بود. اگر آسیب مزمن باشد یا به دلیل فشار بیش از حد باشد ، علائم صدای خرچ مانند ظاهر شده و درد مزمن ایجاد خواهد شد.

چه متخصصانی آسیب زانو را درمان می کنند؟

آسیب دیدگی زانو

آسیب دیدگی زانو ممکن است ابتدا توسط یک ارائه دهنده مراقبت های اولیه (PCP) مانند پزشک خانواده ، متخصص داخلی یا متخصص اطفال کودک بررسی و درمان شود. اگر برای آسیب دیدگی زانوی خود به اورژانس مراجعه کنید ، توسط یک متخصص فوریت های پزشکی دیده می شوید.

اگر آسیب دیدگی زانو شدید باشد ، ممکن است به یک متخصص ارتوپد (متخصص آسیب های سیستم اسکلتی عضلانی) یا یک جراح ارتوپدی ارجاع شوید. اگر آسیب دیدگی زانوی شما مربوط به ورزش است ، ممکن است به یک متخصص پزشکی ورزشی مراجعه کنید.سایر متخصصان پزشکی که ممکن است در معالجه زانوی آسیب دیده شما نقش داشته باشند عبارتند از: فیزیوتراپیست ، کاردرمانی یا سایر متخصصان توانبخشی.

چگونه متخصصان مراقبت های بهداشتی آسیب دیدگی زانو را تشخیص می دهند

آسیب دیدگی زانو

تشخیص آسیب دیدگی زانو توسط پزشک براساس سابقه ، معاینه فیزیکی و بعضاً استفاده از اشعه ایکس یا MRI انجام می شود.

بسته به چگونگی آسیب دیدگی زانو و وجود یا عدم وجود مسائل پزشکی قبلی ، پزشک آزمایشات خاصی از جمله خم شدن یا چرخاندن زانو را برای آزمایش پایداری رباط ها و بررسی آسیب به غضروف انجام می دهد.آزمایشات خم شدن زانو توسط پزشک شما به این منظور طراحی شده است که به طور خاص کدام رباط یا بخشی از غضروف آسیب دیده است.

آزمایش بیشتر با اشعه ایکس ، سی تی اسکن یا MRI ممکن است برای ارزیابی میزان آسیب و کمک به تعیین درمان و پیش آگهی لازم باشد.از اشعه ایکس و سی تی اسکن برای ارزیابی آسیب های استخوانی (شکستگی) و MRI برای ارزیابی آسیب به بافت نرم (رباط ها و غضروف ها) استفاده می شود.

درمان های خانگی برای آسیب دیدگی زانو چیست

درمان آسیب دیدگی زانو به قسمت آسیب دیده زانو و میزان آسیب آن بستگی دارد.برخی از آسیب ها مانند کشش های ساده یا پیچ خوردگی با درمان های خانگی مانند RICE درمانی (استراحت ، یخ ، فشرده سازی و ارتفاع) درمان می شوند. مرخصی از ورزش و انجام حرکات خاص برای بهبود آسیب های جزئی و درد زانو کافی است.

ضد التهاب های غیراستروئیدی بدون نسخه (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin) یا ناپروکسن (Aleve) ممکن است به درمان درد و التهاب این آسیب های جزئی کمک کند. آسیب های مزمن زانو ممکن است به گرما درمانی پاسخ دهند.در صورت مشاهده موارد زیر ، برای درد و آسیب زانو به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید
 • لنگیدن
 • ناتوانی در حرکت دادن زانو
 • عدم تحمل وزن روی زانو
 • هنگام تلاش برای ایستادن ، زانو زدن است
 • تغییر شکل زانو

 

درمان پزشکی برای آسیب دیدگی زانو چیست

آسیب دیدگی زانو

آسیب های جدی تر زانو نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.بی حرکت کردن یا آتل زدن زانو از حرکت زانو جلوگیری کرده و احتمال آسیب دیدگی بیشتر را کاهش می دهد. بی حرکتی زانو می تواند به تثبیت زانوی آسیب دیده کمک کند که ممکن است به دلیل پارگی رباط ها پایدار نباشد. همچنین زانو را از حرکت بازمی دارد تا به شما در استراحت زانو کمک کند.

آسیب های مزمن زانو شامل التهاب و بورسیت ممکن است با ضد التهاب درمان شود. تزریق کورتیزون (استروئیدی با اثرات ضد التهابی قدرتمند) ممکن است در این شرایط مفید باشد.

آسیب های گسترده تر شامل پارگی رباط ها ، بی ثباتی مفصل زانو ، تورم ، کاهش دامنه حرکت یا شکستگی ، نیاز به مشاوره جراح ارتوپدی دارد. در مراحل اولیه این آسیب های گسترده تر ، هنوز می توان از درمان RICE استفاده کرد. دور ماندن از پا با استفاده از عصا یا صندلی چرخدار ممکن است توصیه شود.

جراحی ممکن است برای پارگی رباط ها یا پارگی گسترده مینیسک کارساز باشد. برای شکستگی یا دررفتگی زانو نیز ممکن است جراحی لازم باشد.برخی از آسیب های حاد مانند آسیب دیدگی با شدت زیاد ، یا آسیب دیدگی چندین قسمت از زانو ، ممکن است نیاز به جراحی فوری داشته باشند.

بیشتر جراحی های زانو را می توان با آرتروسکوپی انجام داد ، روشی که در آن از دوربین استفاده می شود و سوراخ های کوچک در زانو برای قرار دادن ابزار ایجاد می شود. تعمیرات را می توان در داخل زانو بدون باز کردن زانو با برش بزرگ انجام داد.

اکثر جراحی های آرتروسکوپی بلافاصله پس از آسیب حاد اقدام به عمل نمیکنند. برخی صبر میکنند تا التهاب کاهش یابد.پس از جراحی ، یا اگر جراحی لازم نباشد ، می توان از فیزیوتراپی برای تقویت و کشش عضلات اطراف زانو استفاده کرد.فیزیوتراپی همچنین می تواند مکانیک حرکتی بهتر پا و زانو را برای جلوگیری از آسیب دیدگی در آینده فراهم کند.

منبع

5/5 - (1 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *