کشیدگی عضله پشت ساق پا |نحوه درمان ساق پا کشیده شده+2021

کشیدگی عضله پشت ساق پا
زمان مطالعه👨‍💻 : 9 دقیقه⏰

کشیدگی عضله پشت ساق پا عارضه ای است که هنگام ورزش ممکن است برای ما پیش بیاید.در این مقاله میخواهیم بدانیم که چگونه با کشیدگی عضله ساق پا برخورد کنیم و بعد آن را تقویت نماییم.برای کسب اطلاعات در این مورد ادامه مقاله را از فیت باشیم دنبال کنید.

 

کشیدگی عضله پشت ساق پا

عضله ساق پا کشیده شده به کشیدگی هایی در دو عضله در قسمت پایینی ساق پا گفته می شود که ساق پا را تشکیل می دهند. به آنها ماهیچه های گاستروکنمیوس و سولئوس می گویند. هنگامی که فشار ایجاد می شود ، فیبرهای ماهیچه ای تا حدی پاره می شوند.

کشیدگی عضله پشت ساق پا
کشیدگی عضله پشت ساق پا

 

کشیده شدن ماهیچه ساق پا زمانی رخ می دهد که ماهیچه های داخلی شما بیش از حد تحت فشار قرار گرفته اند. این یکی از آسیب های ورزشی شایع  ، به ویژه در بین ورزشکاران و دوندگان است. ماهیچه های ساق پا کشیده مزمن ممکن است  ناشی از آسیب طولانی مدت یا حاد ناشی از کشش شدید کوتاه مدت باشند.

کشیدگی عضله پشت ساق پا
کشیدگی عضله پشت ساق پا

 

علائم کشیدگی عضله ساق پا

علائم کشیده شدن ماهیچه ساق پا می تواند به شدت آسیب بستگی داشته باشد. یک فشار ملایم می تواند باعث احساس درد و کشش در نیمه پایینی ساق پا شود.درحالی که هنوز می توانید با فشار ملایم راه بروید ، اما ممکن است ناراحت کننده نباشد.

علائم دیگر کشیده شدن ماهیچه ساق پا عبارتند از:

 • تورم خفیف
 • سرخی
 • کبودی
 • ناتوانی در ایستادن روی پاشنه پا

کشش شدید در عضلات ساق پا می تواند باعث احساس درد شدید شود. همچنین می تواند بر تحرک شما تأثیر بگذارد و باعث می شود نتوانید راه بروید.

کشیدگی عضله پشت ساق پا
کشیدگی عضله پشت ساق پا

 

صحبت با پزشک

ماهیچه ساق پا کشیده شده با بررسی علائم تشخیص داده می شود. پزشک همچنین به دنبال علائمی مانند تورم و کبودی می باشد. حتی ممکن است در حالی که به عضله ساق پا نگاه می کنند ، کشش های ملایمی انجام دهند تا ببینند کشیده شده است یا خیر.

کشیدگی عضله پشت ساق پا
کشیدگی عضله پشت ساق پا

درمان کشیدگی عضله پشت ساق پا

فشار خفیف عضلات ساق پا ممکن است طی ظرف چند روز برطرف شود. در عین حال ، می توانید از درمان های خانگی زیر استفاده کنید:

 • کمپرس یخ یا سرد کردن: یخ ها را در یک پارچه نرم بپیچید و به مدت 10 دقیقه روی ساق پا بگذارید. اگر هنوز تورم دارید ، می توانید این روند را در سه روز اول هر سه ساعت یکبار تکرار کنید.
 • پد های حرارتی: اطمینان حاصل کنید که تنظیمات پایین است و با پد گرمکن روی پای خود نخوابید. سعی کنید بلافاصله از پد گرم کننده استفاده نکنید زیرا گرما ممکن است باعث تورم بیشتر ساق پا شما شود.
 • استفاده از بند دور ساق پا: اینها همچنین می توانند به کاهش تورم و افزایش تحرک کمک کنند.
 • پای خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهید. این باعث کاهش تورم می شود.
 • حداقل یک روز کامل استراحت کنید. فقط بعد از اینکه ساق پا کاملاً عاری از درد و تورم است ، به ورزش و فعالیتهای عادی خود بازگردید.
 • از داروهای ضد درد بدون نسخه استفاده کنید. مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد ، می توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن برای تسکین درد استفاده کنید. ایبوپروفن همچنین یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است که تورم را کاهش می دهد.
 • اگر علائم شما طی چند روز بهبود نیافت ، ممکن است آسیب جدی تری به ساق پا داشته باشید. موارد شدیدتر ممکن است نیاز به جراحی یا فیزیوتراپی داشته باشد. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای ضد درد قوی تری تجویز کند – این داروها فقط به طور موقت مصرف می شوند و نباید بیشتر از زمان تجویز شده استفاده شوند.

 

بند دور ساق پا
بند دور ساق پا

 

زمان درمان عضله ساق پا کشیده شده چقدر است

در کل ، معمولا تا سه روز طول می کشد تا عضله ساق پا کشیده احساس بهتری پیدا کند. به گفته بیمارستانهای دانشگاه آکسفورد ، بهبودی کامل ممکن است تا شش هفته طول بکشد. تورم شدید می تواند هرگونه درد و ناراحتی را کمی طولانی تر کند. راه رفتن روی عضلات ساق پا نیز می تواند زمان بهبود را افزایش دهد.

اگر مجبور هستید برای کشش شدید عضله ساق پا عمل جراحی انجام دهید ، ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا بهبودی کامل حاصل شود.

کشیدگی عضله پشت ساق پا
پارگی عضله پشت ساق پا

 

عوارض پارگی عضله ساق پا

درمان سریع برای بهبود کلی شما مهم است. در حالی که استراحت دادن به پای آسیب دیده برای چند روز دشوار است ، حرکت زود هنگام می تواند فشار عضلات را بدتر کند.

همچنین احتمال ایجاد فشار مجدد عضلات ساق پا در عرض یک تا دو هفته پس از آسیب اولیه وجود دارد. حدود 30 درصد از منابع معتبر افرادی که دچار صدمات عضلانی شده اند دچار آسیب های مکرر می شوند. این شانس در بین ورزشکارانی که ورزشهای یکسانی را ادامه می دهند و افرادی که از ماهیچه های یکسان بارها و بارها استفاده می کنند بیشتر است. اختصاص زمان کافی برای بهبودی برای درمان ماهیچه ساق پا بسیار مهم است.

همچنین ممکن است در اثر پارگی ساق پا ، فتق عضله ایجاد شود. این حالت زمانی رخ می دهد که ماهیچه ساق پا در زیر پوست شما بیرون زده و یک برجستگی قابل مشاهده ایجاد می کند. اگرچه لزوماً دردناک نیست ، این توده باید توسط پزشک درمان شود تا از آسیب بیشتر عضلات جلوگیری گردد.

کشیدگی عضله پشت ساق پا
کشیدگی عضله پشت ساق پا

 

تمرینات کششی برای کشیدگی عضله پشت ساق پا

در حالی که تا زمانی که عضله ساق پا بهبود نیابد ، نباید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید ، اما برخی حرکات کششی وجود دارد که می تواند مکمل استراحت و سایر اقدامات درمانی باشد. حرکات کششی نه تنها به بهبود ماهیچه های آسیب دیده شما کمک می کند ، بلکه می تواند به ثابت ماندن و تحرک مفاصل زانو و مچ پا نیز کمک کند.

در مورد تمرینات زیر که می توانید در خانه هنگام ریکاوری عضلات ساق پا انجام دهید ، از پزشک خود بپرسید:

 • کشش روی صندلی: روی یک صندلی ثابت بنشینید ، زانوی پای آسیب دیده خود را به مدت 10 تکرار خم و راست کنید.
 • کشش با کمک دیوار: با یک دیوار روبرو شوید و بازوهای خود را بیرون بیاورید تا دستان شما در سطح شانه محکم در برابر دیوار قرار بگیرند. پای آسیب دیده خود را با فشار دادن پاشنه محکم به زمین صاف کنید. سپس پای دیگر خود را جلو بیاورید تا زاویه 90 درجه داشته باشد. می توانید این موقعیت را به مدت 30 ثانیه در هر زمان و 4 تکرار حفظ کنید. این روند را هر چند وقت یکبار که احساس راحتی می کنید در طول روز تکرار کنید.
 • کشش روی کف: روی زمین بنشینید و پای آسیب دیده خود را صاف نگه دارید. پای خود را خم کرده و پاشنه خود را محکم روی زمین قرار دهید. انگشتان پا را در این حالت به مدت 5 ثانیه به سمت خود فشار دهید و کشش را تا 10 بار تکرار کنید.
 • کشش ایستاده: پشت یک صندلی محکم را بگیرید و به مدت 5 ثانیه خود را روی توپ های پایتان بلند کنید. هر جلسه را چهار بار ، حداکثر دو بار در روز تکرار کنید.
کشیدگی عضله پشت ساق پا
کشیدگی عضله پشت ساق پا

 

روش هایی برای جلوگیری از کشیدگی عضلات ساق پا

هنگامی که عضله ساق پا را کشیده اید ، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به یک نوع دیگر از این نوع در آینده هستید. با روش های زیر می توانید از کشیدگی عضلات و کشیده شدن عضلات ساق پا جلوگیری کنید.

 • حداقل پنج دقیقه قبل از ورزش بدن خود را گرم کنید ، از جمله حرکات عمیق کششی
 • قبل از ورزش پاهای خود را کشش دهید
 • بعد از تمرین پنج دقیقه خنک کنید
 • بعد از خنک شدن دوباره ماهیچه های خود را به مدت پنج دقیقه کشش دهید
 • هیدراته بمانید. هیدراته ماندن یکی دیگر از راه های کلیدی برای جلوگیری از درد ساق پا است. این به این دلیل است که کم آبی بدن مستقیماً باعث گرفتگی عضلات می شود.
 • همچنین می توانید با پرهیز از فعالیت های سنگینی که برای انجام آنها آماده نیستید ، از کشیدگی عضلات ساق پا جلوگیری کنید. مهم است که به تدریج به تمرینات شدیدتر برسید. یک پزشک ، مربی شخصی یا فیزیوتراپیست می تواند توصیه هایی را برای بالا بردن تمرینات شما در زمان مناسب ارائه دهد.
کشیدگی عضله پشت ساق پا
کشیدگی عضله پشت ساق پا

 

سخن آخر

کشیده شدن ماهیچه ساق یک آسیب شایع است که به راحتی در خانه درمان می شود مگر اینکه عوارضی ایجاد شود. اطمینان حاصل کنید که توصیه های پزشک خود را رعایت کرده و به خودتان اجازه دهید استراحت کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

منبع healthline

5/5 - (1 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *