بیوگرافی لی هینی (هانی) Lee Haney قهرمان 8 دوره مستر المپیا

لی هانی
زمان مطالعه👨‍💻 : 12 دقیقه⏰

لی هینی یا لی هانی Lee Haney از قهرمانان برتر تاریخ بدنسازی جهان است او با کسب 8 بار مدال قهرمانی مستر المپیا در کنار رونی کلمن قرار گرفته است.لی هینی (هانی) و رونی کلمن دو قهرمان افسانه ای هستند که مدال قهرمانی مستر المپیا را 8 بار از آن خود کردند.اگر میخواهید بیوگرافی لی هینی(هانی) را بهتر بدانید ادامه این مقاله را از فیت باشیم دنبال کنید.

لی هانی نام قهرمان
متولد 1959 سن قهرمان
وزن از 104-118 وزن قهرمان
8 بار تعداد قهرمانی ها در مستر المپیا
2 تعداد فرزندان
شرلی همسر
آمریکایی ملیت
از 12 سالگی شروع بدنسازی

 

بیوگرافی لی هانی (لی هینی)

لی هانی (زاده 11 نوامبر 1959) بدنساز حرفه ای سابق IFBB آمریکایی است.لی هینی رکورد بیشترین عناوین مستر المپیا را همراه با رونی کلمن در دست دارند.

هانی در اسپارتانبورگ ، کارولینای جنوبی بزرگ شد.او فارغ التحصیل کالج متدیست اسپارتانبورگ است ، جایی که مدرک مشاوره جوانان را کسب کرد. او و همسرش شرلی در آتلانتا ، جورجیا زندگی می کنند. آنها دو بچه دارند.

رئیس جمهور بیل کلینتون هانی را به عنوان رئیس شورای رئیس جمهور در زمینه آمادگی جسمانی و ورزش منصوب کرد. لی هانی ، متدین ، مسیحی است ، برنامه اختصاصی خود را در شبکه تلویزیونی ترینیتی به نام “TotaLee Fit with Lee Haney” دارد ، جایی که معمولاً ورزشکاران مشهور مسیحی به مناسبت همسرش به او می پیوندند . در این برنامه او اهمیت رشد جسمی و روحی را آموزش می دهد. یکی از مشهورترین نقل قول های او این است که ” ما بایدبرای هیجان و انگیزه تمرین کنیم، نه از بین بردن” .

آقای لی هانی یکی از بزرگترین بدنسازان تاریخ است. او 25 سال بدنسازی کرده است و هشت بار عنوان متوالی مسترالمپیا را کسب کرده است و رکورد هفت عنوان آرنولد شوارتزنگر را شکست. آقای هانی که اکنون از بدنسازی بازنشسته شده است ، مربی است و با بسیاری از ورزشکاران درجه یک کار می کند. وی از دسامبر 1998 به عنوان عضو شورای رئیس جمهور در زمینه آمادگی جسمانی و ورزش خدمت میکند.

آقای هانی دارای دو مرکز تناسب اندام در آتلانتا است و توسط شورای رئیس جمهور در زمینه آمادگی جسمانی ، آکادمی ورزش ایالات متحده و فدراسیون بین المللی بدنسازی شناخته شده است. در سال 1994 ، آقای هانی Harvest House را تأسیس کرد ، یک مرکز تفریحی غیر انتفاعی برای کودکان در مزرعه ای به وسعت 40 هکتار در نزدیکی آتلانتا. Harvest House دارای تورهای طبیعت گردی ، باغ وحش و اردوی تابستانی هشت هفته ای برای کودکان 12 تا 15 ساله است. آقای هانی مدرک مشاوره جوانان را از کالج متدیست اسپارتانبورگ دریافت کرد.

لی تعداد زیادی از ورزشکاران را در طول زندگی حرفه ای خود به عنوان تأثیرگذارترین افراد نام می برد – او مایک کاتز را به خاطر نمایندگی مرد خانواده در مستند “Pumping Iron” و باب پاریس را به دلیل زیبایی ظاهری او تحسین می کند.

لی هینی
لی هینی

 

 

مشخصات بدنی لی هانی (لی هینی)

 • ارتفاع: 5 فوت 11 اینچ (180 سانتی متر)
 • وزن خارج از فصل: 260 پوند (118 کیلوگرم)
 • وزن مسابقه: سبک ترین 230 پوند (104 کیلوگرم) 1984 مستر المپیا و سنگین ترین 250 پوند (113 کیلوگرم) 1989 مستر المپیا
 • اندازه دور سینه: 56 اینچ (142 سانتی متر)
 • اندازه دور گردن: 20 اینچ (51 سانتی متر)
 • اندازه دور بازو: 21 اینچ (53 سانتی متر)
 • دور دور کمر: 31.5 اینچ (80 سانتی متر)
 • اندازه دور ران: 30 اینچ (76.2 سانتی متر)
 • اندازه دور ساق پا: 20 اینچ (50.8 سانتی متر)
لی هانی
لی هانی

 

عناوین و قهرمانی های لی هانی (لی هینی)

 • 1979 نوجوان آقای آمریکا
 • 1979 Teen Mr. America Tall-نفر اول
 • 1982 جوانان ملی پوش سنگین وزن و به طور کلی – اول
 • 1982 ملی پوشان سنگین وزن و به طور کلی – اول
 • 1982 قهرمانی آماتور قهرمانی جهان در وزن سنگین – اول
 • جایزه بزرگ 1983 انگلستان -دوم
 • جایزه بزرگ لاس وگاس 1983 – اول
 • جایزه بزرگ سوئد 1983 – دوم
 • جایزه بزرگ سوئیس 1983 – سوم
 • 1983 شب قهرمانان – اول
 • 1983 مستر المپیا – سوم
 • مسابقات قهرمانی حرفه ای جهان 1983 – سوم
 • 1984 مستر المپیا – نفر اول
 • 1985 مستر المپیا -نفر اول
 • 1986 مستر المپیا – نفر اول
 • 1987 مستر المپیا -نفر اول
 • 1987 جایزه بزرگ آلمان  – اول
 • 1988 مستر المپیا – نفر اول
 • 1989 مستر المپیا -نفر اول
 • 1990 مستر المپیا -نفر اول
 • 1991 مستر المپیا -نفر اول
بیوگرافی lee haney
بیوگرافی lee haney

 

سال های جوانی لی هانی

لی هانی متولد و بزرگ شده در جورجیا ، ایالات متحده آمریکا ، شیفته بدنسازی بود. او شخصیت هایی مانند سامسون از عهد عتیق و هرکول از اساطیر یونان را ستایش میکرد و می خواست از بدن آنها تقلید کند.

لی مجلات بی شماری خرید و دیوارهای اتاق خواب خود را با پوسترهای بدنساز رابی رابینسون پوشاند. او به دنبال شاهزاده سیاه (رابی رابینسون) بود و می خواست به بدنی مشابه دست یابد.

در سن 12 سالگی ، در سال 1971 ، افسانه آینده بدنسازی برای هدیه کریسمس خود وزنه درخواست کرد. این مجموعه شامل یک راهنمای آموزشی چارلز اطلس بود – این منبع دانش او در زمینه تناسب اندام در این مدت شد.

بیوگرافی lee haney
بیوگرافی lee haney

 

پیشرفت لی هینی

تمرینات وزنه برداری لی اولین طعم او از ورزش در دوران کودکی بود. اما خوشبختانه ، او دارای ژنتیک عالی بود.

لی پس از افزایش وزن خود ، به YMCA محلی خود پیوست. در اینجا بود که دنی راجرز به سرعت متوجه پتانسیل عظیم او شد. او به لی گفت: “بچه تو یکی از متعادل ترین فیزیکی که من تا به حال دیده ام داری. بدنسازی بلیط توست. اگر فکر کنی می توانی یکی از بزرگترین بدنسازان جهان باشی. ”

در 4 سال آینده ، دنی لی هانی جوان را زیر نظر گرفت و نحوه صحیح بلند کردن وزنه را به او آموزش داد. در سال 1973 ، لی بدن خود را به میزان قابل توجهی توسعه داده بود و به بزرگترین در گروه سنی خود تبدیل شد.

دیری نگذشت که از او برای شرکت در ورزشهای متعدد در دوران دبیرستان مانند فوتبال ، بسکتبال و دو و میدانی دعوت شد. با این حال ، لی هرگز تمرکز خود را از ساختن هیکل رویایی خود دور نکرد.

بیوگرافی lee haney
بیوگرافی lee haney

 

اولین مسابقه لی هانی در1975

لی در 16 سالگی در اولین مسابقه خود شرکت کرد – نمایش مستر کارولینای جنوبی 1975. لی که هیچ ایده ای در مورد نحوه آماده شدن برای نمایش نداشت ، با یک جفت لباس زیر سوپر مارکتی روی صحنه رفت.

بی تجربگی او باعث شد به مقامی دست پیدا نکند. با این حال ، او اولین طعم بدنسازی رقابتی خود را دوست داشت – در این مرحله بود که تصمیم گرفت حرفه ای را در این ورزش دنبال کند.

بیوگرافی lee haney
بیوگرافی lee haney

 

 

تمرکز لی هینی بر بدنسازی

در سال 1977 ، لی یک شخصیت ترسناک ساخته بود و در فوتبال عالی بود. او در 18 سالگی از طریق بورسیه تحصیلی راهی دانشگاه شد ، اما حاضر نشد اشتیاق خود را در حاشیه بگذارد. پس از یک گفتگوی جدی با والدینش ، لی تصمیم بزرگی را برای ترک دانشگاه و تمرکز رویای خود گرفت. او قصد داشت بدنساز حرفه ای شود.

لی هینی
لی هینی

 

1979 نوجوان آقای آمریکا

2 سال بعد ، در سن 19 سالگی ، لی پیشرفت جدی کرده بود. او آماده رقابت بود. لی وارد اولین نمایش بزرگ خود شد – Teen Mr. America 1979. به طرز شگفت انگیزی ، اسطوره آینده جام را در اولین نمایش خود به خانه برد.

اما این تازه شروع حرفه درخشان او بود.

بیوگرافی lee haney
بیوگرافی lee haney

 

کسب کارت حرفه ای

پس از پیروزی ، لی برای توسعه بیشتر چهره خود از صحنه فاصله گرفت. پس از 3 سال تمرین و رژیم سخت ، لی با یک پکیج باور نکردنی بازگشت.

در سال 1982 ، لی بزرگترین سال خود را به عنوان یک آماتور تجربه کرد. او سال را با پیروزی در رده های سنی نونهالان در وزن سنگین آغاز کرد و عنوان قهرمانی کلی را بدست آورد.

با این حال ، بزرگترین دستاورد او پس از تکرار موفقیتش در مسابقات بزرگسالان در آن سال به دست آمد.

در 23 سالگی ، لی پس از قهرمانی در مسابقات جهانی آماتور 1982 در وزن سنگین ، کارت حرفه ای خود را دریافت کرد. او به رویای خود برای تبدیل شدن به یک بدنساز حرفه ای پی برده بود – ریسک او جواب داده بود.

 

زندگی به عنوان یک حرفه ای

لی با پیروزی بالا ، در سال 1983 در 7 مسابقه چشمگیر شرکت کرد. اگرچه در همه آنها پیروز نشد ، اما به پیکره سازی بدن خود ادامه داد. در پایان سال ، لی به طور حتم به بزرگترین هیکل دنیا دست یافته بود.

بیوگرافی lee haney
بیوگرافی lee haney

 

 

تبدیل شدن لی هانی به یک افسانه و رکورد شکن

تا سال 1984 ، لی در جوانی کارهای زیادی انجام داد. با این حال ، هیچ چیز در مقایسه با آنچه که از همان سال موفق به دستیابی به آن شد ، وجود ندارد.

در 25 سالگی ، لی به عنوان قهرمانی معتبرترین نمایش جهان – مستر المپیا در سال 1984 دست یافت. اما او تازه شروع به کار کرد.

طی 7 سال آینده ، لی بر مسابقات مستر المپیا مسلط بود. او 7 بار دیگر نام خود را در جام جای داد و رکوردی را که توسط رقیب دیگرش ، آرنولد شوارتزنگر ثبت شده بود ، شکست.

در 32 سالگی ، در سال 1991 ، لی به یکی از بزرگترین بدنسازان تاریخ این ورزش تبدیل شد. او سطح بالایی را برای ورزشکاران آینده تعیین کرده بود و تا سال 2016 ، تنها رونی کلمن موفق شد با 8 عنوان مسترالمپیا برابر شود.

لی هانی
لی هانی

 

نیکوکاری های لی

پس از کناره گیری از بدنسازی رقابتی ، لی می خواست از امکانات خود برای ایجاد تغییر استفاده کند. در سال 1994 ، در سن 35 سالگی ، لی یک اقامتگاه غیر انتفاعی برای کودکان در آتلانتا ایجاد کرد.

عقب نشینی او در مزرعه ای به وسعت 40 هکتار انجام می شود که شامل تورهای طبیعت گردی ، باغ وحش است و به بچه های 12 تا 15 ساله اجازه می دهد از یک اردوی تابستانی 8 هفته ای لذت ببرند.

لی هانی
لی هانی

 

برنامه غذایی لی هانی

لی در طول دوران شکوفایی خود ، روزانه 5 وعده غذا مصرف می کرد تا سوخت کافی برای رشد بدن او تامین شود.

او رژیم غذایی خود را بر اساس پروتئین های بدون چربی ، کربوهیدرات های پیچیده ، سبزیجات سبز و میوه تنظیم کرد.برنامه رژیم غذایی او:

 • وعده غذایی 1 – 2 تخم مرغ کامل ، 6 سفیده تخم مرغ ، 1 فنجان بلغور جو دوسر پخته شده ، آناناس ، قهوه
 • وعده غذایی 2 (بعد از تمرین) – 2 عدد سینه مرغ ، اسفناج ، آناناس ، 1 عدد سیب زمینی پخته
 • وعده غذایی 3-پنکیک سبوس دار ، قهوه
 • وعده 4 – سینه مرغ ، سبزیجات سبز ، برنج قهوه ای ، آناناس
 • وعده غذایی 5 – فنجان بلغور جو دوسر پخته با میوه ها
لی هانی
لی هانی

 

آنچه می توانیم از لی هانی بیاموزیم

لی به ما آموخته است که هرگز از کار کرد رویاهایمان نترسیم. او اولین وزنه های خود را در سن 12 سالگی از والدین خود خواست و تمرینات بدنسازی خود را آغاز کرد.

چیزی که می توانیم از داستان لی دور کنیم این است که گاهی اوقات برای موفقیت باید ریسک کنید. او کالج را ترک کرد و بورس تحصیلی و تحصیلات خود را پشت سر گذاشت تا بتواند آرزوی خود را برای تبدیل شدن به یک بدنساز حرفه ای دنبال کند.

او از همه انتظارات خود فراتر رفت و به یکی از بزرگترین بدنسازان تاریخ این ورزش تبدیل شد.

منابع:wikipedia و greatest physics

5/5 - (1 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

One Comment