رونی کلمن قهرمان بدنسازی جهان

رونی کلمن
زمان مطالعه👨‍💻 : 12 دقیقه⏰

رونی دین کلمن (زاده 13 مه 1964) یک بدنساز حرفه ای بازنشسته آمریکایی است. برنده عنوان مستر المپیا برای هشت سال متوالی ، او به عنوان یکی از بزرگترین بدنسازان تمام دوران ها شناخته می شود.او در کنار هشت قهرمانی مسترالمپیا ، رکورد بیشترین برد را به عنوان حرفه ای در IFBB با 26 عنوان در دست داشت تا اینکه توسط دکستر جکسون شکسته شد.ادامه ی مقاله از فیت باشیم را دنبال کنید.

نام قهرمانرونی کلمن
سال تولد1964ایالت لویزیانا آمریکا
قد رونی کلمن180 سانتی متر
وزن رونی کلمن135 کیلوگرم
همسر رونی کلمنسوزان ویلیامز از سال 2016
لقبthe king(پادشاه)
سال فعالیتاز سال 1990 تا 2009
نام فرزندان jamileah -valencia daniel

اوایل زندگی رونی کلمن

رونی دین کلمن در مونرو ، لوئیزیانا ، در 13 مه 1964 متولد شد.وی در سال 1984 با مدرک کارشناسی حسابداری از دانشگاه ایالتی گرامبلینگ فارغ التحصیل شد. در آنجا ، او به عنوان مدافع میانی با GSU Tigers زیر نظر مربی ادی رابینسون راگبی بازی می کرد.

پس از فارغ التحصیلی ، او نتوانست به عنوان حسابدار کار کند و در عوض برای کار در پیتزا دومینو رفت ، جایی که هر روز به دلیل فقر ، پیتزای رایگان می خورد و به سختی می توانست خارج از کار غذا بخورد.  سپس به یک افسر پلیس در آرلینگتون ، تگزاس تبدیل شد و از سال 1989 تا 2000 به عنوان افسر و تا سال 2003 به عنوان افسر ذخیره خدمت کرد.

رونی کلمن
رونی کلمن

حرفه بدنسازی رونی کلمن

گوستاوو آرلوتا ، افسر همکار کلمن ، پیشنهاد داد که او در ورزشگاه متروفلکس ، متعلق به بدنساز آماتور برایان دابسون ، شرکت کند. دابسون به کلمن پیشنهاد عضویت رایگان مادام العمر را می دهد در صورتی که به دابسون اجازه دهد او را برای مسابقات بدنسازی آینده مستر تگزاس در آن سال آموزش دهد.

کلمن پس از تمرین برای مستر تگزاس ، مقام اول را در دو دسته سنگین وزن و کلی کسب کرد. او همچنین خود دابسون را شکست داد. کلمن اولین مسابقه خود را به عنوان یک حرفه ای ، در مسابقه جام حرفه ای کانادا ، در سال 1995 برد. سال بعد ، او دوباره در این مسابقه برنده شد ، سپس در سال 1997 برنده جایزه بزرگ روسیه شد. او همچنین در مسابقات پاورلیفتینگ در اواسط دهه 1990 شرکت کرد.

رونی کلمن
رونی کلمن

صعود رونی در رشته بدنسازی

صعود او در صدر  رشته بدنسازی حرفه ای نسبتاً کند بود: در اولین حضور او در مسابقه مستر المپیا (معتبرترین مسابقه در سراسر جهان) در سال 1992 ، رتبه ای کسب نکرد. سپس در 1994 وی پانزدهم ، سپس دهم در 1995 ، ششم در 1996 و نهم در 1997 هنگامی که دوریان یتس ششمین و آخرین عنوان خود را قبل از بازنشستگی کسب کرد.

سال بعد ، کنت ویلر به عنوان دهمین دارنده عنوان مستر المپیا مورد توجه قرار گرفت و از رقابت با ناصر ال سونباتی ، کوین لورون و شاون ری به دست آمد. با این حال ، کلمن – که پیروزی شب قهرمانان او در اوایل سال به طور قابل توجهی عزت او را در دنیای بدنسازی بالا برده بود , پیشرفت های قابل توجهی را روی صحنه آورد و ویلر را برای اولین  بار در مستر المپیا با سه امتیاز شکست داد.

کلمن در طول مسابقه 2005 از عنوان خود دفاع کرد و در مجموع هشت پیروزی متوالی کسب کرد و با لی هانی به عنوان پرتکرار ترین قهرمانان مستر المپیا در تاریخ مساوی شد. در سال 2001 ، او اولین مردی بود که هر دو عنوان آرنولد کلاسیک و مستر المپیا را در همان سال کسب کرد (فقط دکستر جکسون در سال 2008 این شاهکار را تکرار کرده است).

لی هانی
لی هانی

رونی کلمن و جی کاتلر

سلطنت کلمن به عنوان آقای المپیا در سال 2006 به پایان رسید هنگامی که جی کاتلر ، سه بار نایب قهرمانی پیاپی در این مسابقه ، سرانجام اولین برد خود را به دست آورد. این تنها دومین بار در تاریخ مسابقات بود که مستر المپیا قهرمان چند دوره ای عنوان خود را از دست می داد (به غیر از بازنشستگی). نمونه قبلی زمانی رخ داد که آرنولد شوارتزنگر در سال 1970 سرجیو اولیوا را شکست داد.

jey katler
jey katler

کلمن آخرین حضور خود در آقای المپیا را در سال 2007 انجام داد و در رده چهارم قرار گرفت.موفقیت کلمن به عنوان یک بدنساز حرفه ای منجر به تأیید بسیاری از محصولات و فرصت های دیگر در حرفه او شده است ، که او برای ترویج بدنسازی به سراسر جهان سفر کرده است.  او در تمرینات بدنسازی ایالات متحده حضور زیادی داشته است ، رونی کلمن برای به حداکثر رساندن انعطاف پذیری و دامنه حرکتی خود ترجیح می دهد از وزنه های آزاد به جای دستگاه استفاده کند.

او سه فیلم آموزشی تهیه کرده است:(در زیر لینک دانلود قرار داده شده است)

در این ویدئوها ، او وزنه برداران باتجربه راهنمایی می کند و این در حالی است که در مورد فشار زیاد و فرم نامناسب هشدار می دهد.

رونی کلمن
رونی کلمن و برند تاسیس شده توسط او

کلمن از بازیهای Inner City پشتیبانی می کند ، سازمانی که آرنولد شوارتزنگر در سال 1991 آن را تاسیس کرد. او برنده جایزه دریاسالار 2001 در گواهی نامه نیروی دریایی تگزاس از فرماندار تگزاس ، ریک پری ، برای دستاوردهای برجسته در بدنسازی و ارتقاء آمادگی جسمانی شد. در سال 2011 ، او Ronnie Coleman Signature Series را راه اندازی کرد ، شرکتی که محصولات تغذیه و سلامتی ورزشی را برای بدنسازان و سایر ورزشکاران ارائه می دهد.

بیماری رونی کلمن

وزنه های بسیار زیادی که کلمن در طول دوران حرفه ای خود به عنوان یک وزنه بردار و بدنساز استفاده می کرد ، مانند اسکوات و ددلیفت با وزن 800 پوند ، بدن او را تحت تاثیر قرار داد و از سال 2007 تحت عمل های جراحی متعددی قرار گرفته است. این شامل دو تعویض مفصل ران و تلاش های مختلف است.

در تسکین درد مزمن ناشی از دیسک های بین مهره ای آسیب دیده ,او علیرغم وخامت وضعیت خود به تمرینات خود ادامه داده است ، اما فقط می تواند از وزنه های سبک برای جلوگیری از از دست دادن عضلات در سال 2018 استفاده کند  و برخی از عمل های جراحی وی (هزینه هر کدام بین 300000 تا 500000 دلار) نتایج ضعیفی داشت.

رونی کلمن
رونی کلمن و جراحی های ناموفق

ممکن است دیگر هرگز نتواند بدون کمک راه برود. اگر مجبور باشد مسافت های طولانی را طی کند ،باید از ویلچر استفاده کند.  با این حال ، او گفته است که از انتخاب های خود پشیمان نیست و اعتراف می کند که مصمم است به هر قیمتی بهترین بدنساز باشد. او گفت که در هر صورت پشیمان است که کار بیشتری برای تحکیم میراث خود انجام نداده است.

در سال 2018 ، ولاد یودین زندگی و حرفه رونی کلمن را در مستند Netflix Ronnie Coleman: The King ثبت کرد. برای اعتبار فیلم ، خواننده کوآن آهنگی به نام “Flexin ‘on Them (Ronnie Coleman)” با الهام از حرفه بدنسازی کلمن ساخت.

رونی کلمن در فرهنگ عامه

رونی کلمن
رونی کلمن

برخی از شعار های انگیزشی که کلمن در ویدئوهای آموزشی خود مشهور کرد ، در جامعه بدنسازی جهانی رایج شده است ، به ویژه پس از ظهور ویدئوهای وایرال او … مشهورترین آنها ، که او مرتباً به عنوان نوعی تشویق برای خود فریاد می زد ، عبارتند از:

“Yeah buddy!”, “Light weight, baby!”, and “Nothin’ but a peanut!”

“اره عزیزم!” ، “وزنه سبکه، عزیزم!” و “چیزی مثل بادام زمینیه!”

زندگی شخصی رونی کلمن

کلمن یک مسیحی معتقد است. او در مارس 1998 ، در یک نمایشگاه ورزشی در پاریس ، مربی شخصی فرانسوی-لبنانی روئیدا کریستین اچکار را ملاقات کرد و در 28 دسامبر 2007 در بیروت ازدواج کردند. آنها بلافاصله طلاق گرفتند.رونی کلمن با مربی شخصی آمریکایی سوزان ویلیامسون در 11 آوریل 2016 ازدواج کرد آنها در آرلینگتون ، تگزاس زندگی می کنند و چهار فرزند با هم دارند.

رونی کلمن
رونی کلمن

در ژوئن 2020 ، کلمن فاش کرد که به دلیل جراحی های نامناسب دیگر نمی تواند راه برود. کلمن با بیان اینکه ممکن است دیگر هرگز راه نرود ، مشکلات خود را ناشی از جراحی های مشکوک دانست و خاطرنشان کرد که 3 عمل جراحی اخیر وی در مجموع 2 میلیون دلار هزینه داشته است.

رونی کلمن
رونی کلمن

مشخصات بدنی رونی کلمن

قد: 5 فوت 11 اینچ (180 سانتی متر)
وزن مسابقه: 287-300 پوند (130136 کیلوگرم)
وزن خارج از فصل: 315-320 پوند (143145 کیلوگرم)
دور قفسه سینه: 60 اینچ (150 سانتی متر)
دور بازوها: 24 اینچ (61 سانتی متر)

رونی کلمن
رونی کلمن

فیلم های رونی کلمن

سالفیلم
1998Ronnie Coleman: The First Training Video
2000Ronnie Coleman: The Unbelievable
2003Ronnie Coleman: The Cost of Redemption
2006Ronnie Coleman: Relentless
2008Ronnie Coleman: Invincible
2009Ronnie Coleman: The Last Training Video
2018Ronnie Coleman: The King
رونی کلمن
رونی کلمن هنگام و بعد از اوج

عناوین بدنسازی که رونی کلمن بدست آورد

سالعناوین
1990Mr. Texas (Heavyweight & Overall)
1991World Amateur Championships (Heavyweight)
1995Canada Pro Cup
1996Canada Pro Cup
1997Grand Prix Russia
1998Mr. Olympia Night of Champions, Toronto Pro Invitational, Grand Prix Finland, Grand Prix Germany
1999Mr. Olympia, World Pro Championships, Pride Grand Prix England
2000Mr. Olympia, World Pro Championships, Mr. Brody Langley, Grand Prix England
2001Mr. Olympia, Arnold Schwarzenegger Classic, New Zealand Grand Prix
2002Mr. Olympia, Grand Prix Holland
2003Mr. Olympia Grand Prix Russia
2004Mr. Olympia Grand Prix England, Grand Prix Holland, Grand Prix Russia
2005Mr. Olympia
2006Mr. Olympia 2nd, Grand Prix Austria, Grand Prix Holland, Grand Prix Romania
2007Mr. Olympia 4th
عناوین رونی کلمن

رونی کلمن در ایران

در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ رانی کالمن که برای حضور در یک سمینار آموزشی به ایران دعوت شده بود، وارد تهران شد.او روز بعد در قطعه شهدای بهشت زهرای تهران حضور یافت و از یادمان شهدا بازدید کرد.وی در این بازدید بر سر مزار مصطفی مازح که در رابطه با ترور سلمان رشدی کشته شده بود حضور یافت.

پس از حضور در بهشت زهرا تمامی دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی که قرار بود توسط وی برگزار شود لغو گردید. دلیل خاصی برای لغو برنامه‌های وی اعلام نشد.زمانی که کالمن می‌خواست برگردد از هفده هزار دلار دستمزدش فقط پنج هزار دلار را قبول کرد و گفت من برنامه‌ای اجرا نکردم، حق من همین قدر است.وی همچنین در این سفر در یک مصاحبه تلویزیونی در شبکه خبر حضور یافت.

رونی کلمن
رونی کلمن در ایران
رونی کلمن
رونی کلمن در ایران

منبع فیلم های رونی در آپارات

رونی کلمن در سال 2020: “شاید دیگر هرگز نتوانم راه بروم”

پس از صرف 2 میلیون دلار در 3 جراحی اخیر اسطوره بدنسازی ، رونی کلمن فاش می کند که به دلیل جراحی های مشکوک ممکن است دیگر هرگز بدون کمک نتواند راه برود!

شنیدن این حرف بسیار ناراحت کننده است ، رونی کلمن که زمانی پادشاه دنیای بدنسازی بود ، در چند سال گذشته با یک سری جراحی های بزرگ دست و پنجه نرم می کند.

رونی اسطوره 53 ساله بدنسازی که زمانی در قله معتبرترین برنامه بدنسازی مسترالمپیا حضور داشت ، پس از 10 عمل جراحی بزرگ ظاهراً باید تا آخر روی ویلچر حرکت کند.رونی دهمین جراحی پشت خود را انجام داد تا 4 پیچ شکسته را در قسمت پشت خود تعمیر کند. یک روز پس از عمل جراحی ، رونی در اینستاگرام خود گفت: “جراحی با موفقیت انجام شد”!

اما در حال حاضر قهرمان 8 دوره مسترالمپیا و بدنسازی می گویند که او ممکن است بعد از این جراحی های مشکوک دیگر هرگز نتواند بدون کمک راه برود.

رونی کلمن در تماس تصویری اخیر خود به این سوال که آیا میتواند راه برود یا نه چنین پاسخ داد:

“من نمی دانم آیا این [راه رفتن] هرگز اتفاق می افتد یا خیر زیرا من از این همه عمل جراحی آسیب زیادی به بدنم وارد شده است که بیشتر به نحوه انجام عمل جراحی توسط جراحان مربوط می شود.  سه عمل جراحی گذشته من بسیار بد ارزیابی شده است و آسیب های زیادی به بدنم وارد کرده اند، بنابراین نمی دانم آیا می توانم راه بروم یا نه….

من تلاشم را می کنم اما فکر می کنم اگر آن جراح این جراحی ها را درست انجام میداد، من مدت ها پیش راه می رفتم! “

رونی در مورد روش های جراحی مشکوک جراح صحبت می کند و همچنین هزینه هنگفت سه عمل جراحی اخیر خود را که حدود 2 میلیون دلار بود فاش می کند.

“وقتی که او [سورگوئن دکتر جراح رونی کلمن] همه کارها را انجام میداد  مانند این بود که او به نوعی این جراحی ها را فقط برای کسب درآمد انجام می دهد…”

“هر جراحی که انجام داده بودم بین 300,000 تا 500,000 دلار بود ، بنابراین سه عمل جراحی اخیر من تقریباً 2 میلیون دلار خرج برداشت!”

فقط حسرت این افسانه را تصور کنید که بیشتر عمر خود را به عنوان یک هیولای 300 پوندی ورزش کرده است و هر روز آهن را بلند کرده و اکنون در بیمارستان ها محبوس است و پس از صرف مقدار زیادی از پول به دست آمده خود ، حتی نمی تواند به درستی راه برود!

5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 Comments

  1. اون الان به سختی می تونه راه بره، بیش از اون چیزی که به عنوان یک بدنساز حرفه ای به دست آورده است، لیاقت داره، اما این ورزش واقعا ارزش نداره
    او سزاوار پول خیلی بیشتر از آنچه به عنوان یک بدنساز حرفه ای به دست آورده بود داره، الان به سختی می تونه راه بره، واقعا ناراحت کننده ست

  2. آرزوی سلامتی برای همه مریض‌های دنیا. از هر نوع، نژاد، رنگ و دین.

  3. سلام ممنون از مطلبتون یه سوال ؛مربی رونی کلمن تو سال های تمرینیش کی بود؟

  4. ممنون از مطالبتون….اینکه میگن رونی کلمن بزرگترین بدنساز جهان بود درسته ؟