/ / رونی کلمن قهرمان بدنسازی جهان

رونی کلمن قهرمان بدنسازی جهان

رونی کلمن

رونی دین کلمن (زاده 13 مه 1964) یک بدنساز حرفه ای بازنشسته آمریکایی است. برنده عنوان مستر المپیا برای هشت سال متوالی ، او به عنوان یکی از بزرگترین بدنسازان تمام دوران شناخته می شود.او در کنار هشت قهرمانی آقای المپیا ، رکورد بیشترین برد را به عنوان حرفه ای IFBB با 26 عنوان در دست داشت تا اینکه توسط دکستر جکسون شکسته شد.ادامه ی مقاله از فیت باشیم را دنبال کنید.

 

اوایل زندگی رونی کلمن

رونی دین کلمن در مونرو ، لوئیزیانا ، در 13 مه 1964 متولد شد.وی در سال 1984 با مدرک کارشناسی حسابداری از دانشگاه ایالتی گرامبلینگ فارغ التحصیل شد. در آنجا ، او به عنوان مدافع میانی با GSU Tigers زیر نظر مربی ادی رابینسون راگبی بازی می کرد.

پس از فارغ التحصیلی ، او نتوانست به عنوان حسابدار کار کند و در عوض به کار در پیتزا دومینو رفت ، جایی که هر روز به دلیل فقر ، پیتزای رایگان را می خورد و به سختی می توانست در خارج از کار غذا بخورد. او سپس به یک افسر پلیس در آرلینگتون ، تگزاس تبدیل شد و از سال 1989 تا 2000 به عنوان افسر و تا سال 2003 به عنوان افسر ذخیره خدمت کرد.

رونی کلمن
رونی کلمن

 

حرفه بدنسازی رونی کلمن

گوستاوو آرلوتا ، افسر همکار کلمن ، پیشنهاد داد که او در ورزشگاه متروفلکس ، متعلق به بدنساز آماتور برایان دابسون ، شرکت کند. دابسون به کلمن پیشنهاد عضویت رایگان مادام العمر را می دهد در صورتی که به دابسون اجازه دهد او را برای مسابقات بدنسازی آینده مستر تگزاس در آن سال آموزش دهد.

کلمن پس از تمرین برای مستر تگزاس ، مقام اول را در دو دسته سنگین وزن و کلی کسب کرد. او همچنین خود دابسون را شکست داد. کلمن اولین مسابقه خود را به عنوان یک حرفه ای ، جام حرفه ای کانادا ، در سال 1995 برد. سال بعد ، او دوباره در این مسابقه برنده شد ، سپس در سال 1997 برنده جایزه بزرگ روسیه شد. او همچنین در مسابقات پاورلیفتینگ در اواسط دهه 1990 شرکت کرد.

رونی کلمن
رونی کلمن

 

صعود رونی در رشته بدنسازی

صعود او در صدر  رشته بدنسازی حرفه ای نسبتاً کند بود: در اولین حضور او در مسابقه مستر المپیا (معتبرترین مسابقه در سراسر جهان) در سال 1992 ، رتبه ای کسب نکرد. سپس در 1994 وی پانزدهم ، سپس دهم در 1995 ، ششم در 1996 و نهم در 1997 هنگامی که دوریان یتس ششمین و آخرین عنوان خود را قبل از بازنشستگی کسب کرد.

سال بعد ، کنت ویلر به عنوان دهمین دارنده عنوان مستر المپیا مورد توجه قرار گرفت و از رقابت با ناصر ال سونباتی ، کوین لورون و شاون ری به دست آمد. با این حال ، کلمن – که پیروزی شب قهرمانان او در اوایل سال به طور قابل توجهی عزت او را در دنیای بدنسازی بالا برده بود , پیشرفت های قابل توجهی را روی صحنه آورد و ویلر را برای اولین  بار در مستر المپیا با سه امتیاز شکست داد.

کلمن در طول مسابقه 2005 از عنوان خود دفاع کرد و در مجموع هشت پیروزی متوالی کسب کرد و با لی هانی به عنوان پرتکرار ترین قهرمانان مستر المپیا در تاریخ مساوی شد. در سال 2001 ، او اولین مردی بود که هر دو عنوان آرنولد کلاسیک و مستر المپیا را در همان سال کسب کرد (فقط دکستر جکسون در سال 2008 این شاهکار را تکرار کرده است).

لی هانی
لی هانی

 

رونی کلمن و جی کاتلر

سلطنت کلمن به عنوان آقای المپیا در سال 2006 به پایان رسید هنگامی که جی کاتلر ، سه بار نایب قهرمانی پیاپی در این مسابقه ، سرانجام اولین برد خود را به دست آورد. این تنها دومین بار در تاریخ مسابقات بود که مستر المپیا قهرمان چند دوره ای عنوان خود را از دست می داد (به غیر از بازنشستگی). نمونه قبلی زمانی رخ داد که آرنولد شوارتزنگر در سال 1970 سرجیو اولیوا را شکست داد.

jey katler
jey katler

 

کلمن آخرین حضور خود در آقای المپیا را در سال 2007 انجام داد و در رده چهارم قرار گرفت.موفقیت کلمن به عنوان یک بدنساز حرفه ای منجر به تأیید بسیاری از محصولات و فرصت های دیگر در حرفه او شده است ، که او برای ترویج بدنسازی به سراسر جهان سفر کرده است.  او در تمرینات بدنسازی ایالات متحده حضور زیادی داشته است ، رونی کلمن برای به حداکثر رساندن انعطاف پذیری و دامنه حرکتی خود ترجیح می دهد از وزنه های آزاد به جای دستگاه استفاده کند.

او سه فیلم آموزشی تهیه کرده است:

در این ویدئوها ، او وزنه برداران باتجربه راهنمایی می کند و این در حالی است که در مورد فشار زیاد و فرم نامناسب هشدار می دهد.

رونی کلمن
رونی کلمن و برند تاسیس شده توسط او

 

کلمن از بازیهای Inner City پشتیبانی می کند ، سازمانی که آرنولد شوارتزنگر در سال 1991 آن را تاسیس کرد. او برنده جایزه دریاسالار 2001 در گواهی نامه نیروی دریایی تگزاس از فرماندار تگزاس ، ریک پری ، برای دستاوردهای برجسته در بدنسازی و ارتقاء آمادگی جسمانی شد. در سال 2011 ، او Ronnie Coleman Signature Series را راه اندازی کرد ، شرکتی که محصولات تغذیه و سلامتی ورزشی را برای بدنسازان و سایر ورزشکاران ارائه می دهد.

 

مشکلات جسمانی رونی کلمن

وزنه های بسیار زیادی که کلمن در طول دوران حرفه ای خود به عنوان یک وزنه بردار و بدنساز استفاده می کرد ، مانند اسکوات و ددلیفت با وزن 800 پوند ، بدن او را تحت تاثیر قرار داد و از سال 2007 تحت عمل های جراحی متعددی قرار گرفته است. این شامل دو تعویض مفصل ران و تلاش های مختلف است.

در تسکین درد مزمن ناشی از دیسک های بین مهره ای آسیب دیده ,او علیرغم وخامت وضعیت خود به تمرینات خود ادامه داده است ، اما فقط می تواند از وزنه های سبک برای جلوگیری از از دست دادن عضلات در سال 2018 استفاده کند  و برخی از عمل های جراحی وی (هزینه هر کدام بین 300000 تا 500000 دلار) نتایج ضعیفی داشت.

رونی کلمن
رونی کلمن و جراحی های ناموفق

 

ممکن است دیگر هرگز نتواند بدون کمک راه برود. اگر مجبور باشد مسافت های طولانی را طی کند ،باید از ویلچر استفاده کند.  با این حال ، او گفته است که از انتخاب های خود پشیمان نیست و اعتراف می کند که مصمم است به هر قیمتی بهترین بدنساز باشد. او گفت که در هر صورت پشیمان است که کار بیشتری برای تحکیم میراث خود انجام نداده است.

در سال 2018 ، ولاد یودین زندگی و حرفه رونی کلمن را در مستند Netflix Ronnie Coleman: The King ثبت کرد. برای اعتبار فیلم ، خواننده کوآن آهنگی به نام “Flexin ‘on Them (Ronnie Coleman)” با الهام از حرفه بدنسازی کلمن ساخت.

 

رونی کلمن در فرهنگ عامه

رونی کلمن
رونی کلمن

 

برخی از شعار های انگیزشی که کلمن در ویدئوهای آموزشی خود مشهور کرد ، در جامعه بدنسازی جهانی رایج شده است ، به ویژه پس از ظهور ویدئوهای وایرال او … مشهورترین آنها ، که او مرتباً به عنوان نوعی تشویق برای خود فریاد می زد ، عبارتند از:

“Yeah buddy!”, “Light weight, baby!”, and “Nothin’ but a peanut!”

“بله رفیق!” ، “وزن کم ، عزیزم!” و “چیزی جز بادام زمینی!”

 

 

زندگی شخصی رونی کلمن

کلمن یک مسیحی معتقد است. او در مارس 1998 ، در یک نمایشگاه ورزشی در پاریس ، مربی شخصی فرانسوی-لبنانی روئیدا کریستین اچکار را ملاقات کرد و در 28 دسامبر 2007 در بیروت ازدواج کردند. آنها بلافاصله طلاق گرفتند.رونی کلمن با مربی شخصی آمریکایی سوزان ویلیامسون در 11 آوریل 2016 ازدواج کرد آنها در آرلینگتون ، تگزاس زندگی می کنند و چهار فرزند با هم دارند.

رونی کلمن
رونی کلمن

 

در ژوئن 2020 ، کلمن فاش کرد که به دلیل جراحی های نامناسب دیگر نمی تواند راه برود. کلمن با بیان اینکه ممکن است دیگر هرگز راه نرود ، مشکلات خود را ناشی از جراحی های مشکوک دانست و خاطرنشان کرد که 3 عمل جراحی اخیر وی در مجموع 2 میلیون دلار هزینه داشته است.

رونی کلمن
رونی کلمن

مشخصات بدنی رونی کلمن

ارتفاع: 5 فوت 11 اینچ (180 سانتی متر)
وزن مسابقه: 287-300 پوند (130-136 کیلوگرم)
وزن خارج از فصل: 315-320 پوند (143-145 کیلوگرم)
دور قفسه سینه: 60 اینچ (150 سانتی متر)
دور بازوها: 24 اینچ (61 سانتی متر)

رونی کلمن
رونی کلمن

فیلم های رونی کلمن

سال فیلم
1998 Ronnie Coleman: The First Training Video
2000 Ronnie Coleman: The Unbelievable
2003 Ronnie Coleman: The Cost of Redemption
2006 Ronnie Coleman: Relentless
2008 Ronnie Coleman: Invincible
2009 Ronnie Coleman: The Last Training Video
2018 Ronnie Coleman: The King

 

رونی کلمن
رونی کلمن هنگام و بعد از اوج

 

عناوین بدنسازی که رونی کلمن بدست آورد

سال عناوین
1990 Mr. Texas (Heavyweight & Overall)
1991 World Amateur Championships (Heavyweight)
1995 Canada Pro Cup
1996 Canada Pro Cup
1997 Grand Prix Russia
1998 Mr. Olympia Night of Champions, Toronto Pro Invitational, Grand Prix Finland, Grand Prix Germany
1999 Mr. Olympia, World Pro Championships, Pride Grand Prix England
2000 Mr. Olympia, World Pro Championships, Mr. Brody Langley, Grand Prix England
2001 Mr. Olympia, Arnold Schwarzenegger Classic, New Zealand Grand Prix
2002 Mr. Olympia, Grand Prix Holland
2003 Mr. Olympia Grand Prix Russia
2004 Mr. Olympia Grand Prix England, Grand Prix Holland, Grand Prix Russia
2005 Mr. Olympia
2006 Mr. Olympia 2nd, Grand Prix Austria, Grand Prix Holland, Grand Prix Romania
2007 Mr. Olympia 4th

 

رونی کلمن در ایران

در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ رانی کالمن که برای حضور در یک سمینار آموزشی به ایران دعوت شده بود، وارد تهران شد.او روز بعد در قطعه شهدای بهشت زهرای تهران حضور یافت و از یادمان شهدا بازدید کرد.وی در این بازدید بر سر مزار مصطفی مازح که در رابطه با ترور سلمان رشدی کشته شده بود حضور یافت.

پس از حضور در بهشت زهرا تمامی دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی که قرار بود توسط وی برگزار شود لغو گردید. دلیل خاصی برای لغو برنامه‌های وی اعلام نشد.زمانی که کالمن می‌خواست برگردد از هفده هزار دلار دستمزدش فقط پنج هزار دلار را قبول کرد و گفت من برنامه‌ای اجرا نکردم، حق من همین قدر است.وی همچنین در این سفر در یک مصاحبه تلویزیونی در شبکه خبر حضور یافت.

رونی کلمن
رونی کلمن در ایران

 

رونی کلمن
رونی کلمن در ایران

منبع فیلم های رونی در آپارات

Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *