تفاوت فیتنس و بدنسازی

تفاوت فیتنس و بدنسازی
زمان مطالعه👨‍💻 : 8 دقیقه⏰

تفاوت فیتنس و بدنسازی چیست و کدام بهتر است ؟ تمرینات فیتنس مدل سازی یک روش جدید از ورزش است ، در حالی که بدنسازی از اواخر دهه 1960 شروع شده است. بدنسازان نه تنها برای تقویت قدرت عملکردی بلکه برای افزایش اندازه عضلات خود وزنه های سنگین تر را بلند می کنند. برای اطلاعات بیشتر ادامه ی مقاله تفاوت فیتنس و بدنسازی را در فیت باشیم دنبال کنید.

 

هدف افراد برای رفتن به باشگاه چیست

شما همیشه افراد مختلفی را مشاهده می کنید که برای تمرینات ورزشی وارد سالن می شوند. برخی فقط به دلایل زیبایی می خواهند بزرگ شوند و حجم ماهیچه ها را افزایش دهند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است بخاطر نوع خاصی ورزش تمرین کنند. ساختن ماهیچه ها به آنها قدرت و سرعت بیشتری می دهد . بسته به رژیم تمرینی آنها میتوانند به چابکی نیز برسند.

سپس افرادی را دارید که فقط می خواهند در فرم خود بمانند یا با دیگران معاشرت کنند  و رفتن به باشگاه ورزشی به آنها فرصتی می دهد تا همین کار را انجام دهند و همچنین در کنار افرادی باشند که به تناسب اندام علاقه زیادی دارند.

برخی افراد هم برای کاهش وزن یا افزایش وزن به باشگاه میروند و نوع تمرینات هر کدام متفاوت است و برای این که بهتر نتیجه بگرند باید با مربی مشورت کنند.

تفاوت فیتنس و بدنسازی
تفاوت فیتنس و بدنسازی

 

تفاوت فیتنس و بدنسازی در  چیست

اگرچه این دو سبک ورزشی ممکن است شبیه یکدیگر به نظر برسند ، اما در واقع بسیار متفاوت هستند. تمرین فیتنس  ، شاخه جدیدی از ورزش است ، در حالی که بدنسازی از اواخر دهه 1960 شروع شده است.

بدنسازان نه تنها برای تقویت قدرت عملکردی بلکه برای افزایش اندازه عضلات خود وزنه های سنگین را بلند می کنند. کسانی که برای افزایش حجم تمرین میکنند معمولاً به سمت “پمپ” حرکت می کنند. این تکنیک از طریق جریان خون قوی , اکسیژن و مواد مغذی را برای عضلات شما میرساند.

هدف از انجام لیفتینگ توسط ورزشکاران ایجاد پارگی های میکروسکوپی در عضلات است و بدن را مجبور به ترمیم پارگی ها و افزایش ظرفیت ذخیره سازی می کند. این فرایند به عنوان هایپرتروفی شناخته می شود ، جایی که ترمیم باعث بزرگ شدن ماهیچه ها می شود.

ماهیچه ها با بزرگتر شدن می توانند انرژی بیشتری را در خود نگه داشته و نیروی بیشتری را اعمال کنند. اصطلاح “بدنسازی” عمدتاً به نمایشگاه های رقابتی “قدرت” اشاره دارد و تقریباً همه بدنسازان بر روی بدنی کار می کنند که روی صحنه فوق العاده به نظر برسد.

وقتی صحبت از تمرینات قدرتی یا فیتنس می شود ، تنها یک هدف برای ورزش وجود دارد: افزایش میزان نیرویی که ماهیچه های شما می توانند برای بلند کردن اجسام سنگین تولید کنند. تا زمانی که می توانند حداکثر نیرو را برای بلند کردن وزنه اعمال کنند ، شکل و اندازه ماهیچه ها واقعاً مهم نیست.

تمرینات معمولی بدنسازی یا تمرینات قدرتی معمولاً با وزن زیاد و تکرارهای کم انجام می شود. این اقدام در درجه اول برای تقویت سیستم عصبی مرکزی شما است که چگونه می توان در حین بلند کردن وزنه واحدهای حرکتی را کنترل کند. تقویت ماهیچه ها ، تقویت مفاصل ، سفت شدن استخوان ها و در عین حال توسعه بافت همبند قوی ، برخی از دیگر فواید تمرینات برای افزایش عضلات است.

تفاوت فیتنس و بدنسازی
تفاوت فیتنس و بدنسازی-Kai Greeneقهرمان بدنسازی

 

تمایزهای قابل توجه بین فیتنس و بدنسازی

بدنسازان و فیتنس کاران هر دو بیشتر وقت خود را در باشگاه می گذرانند و تلاش می کنند تا بدنی چشم نواز داشته باشند. به عنوان مثال ، ویترین عضلان هر دو شباهت هایی با بدن های مجسم شده دارند. اما تفاوتهای عمده ای بین این دو وجود دارد.

نشریه ای به منظور دستیابی به اهداف تناسب اندام ، Muscle Prodigy ، نشان می دهد که در حالی که مدل سازی تناسب اندام ریشه در بدنسازی دارد ، تفاوت های زیادی در نحوه آموزش ، غذا خوردن و زندگی افراد از هر دو گروه وجود دارد.

تفاوت فیتنس و بدنسازی
تفاوت فیتنس و بدنسازی

 

تمرینات آن ها

بدنسازان به ندرت تمرینات قلبی عروقی را انجام می دهند یا با وزنه های سبک و پرتکرار کارمی کنند و بر افزایش وزن تأکید ویژه ای دارند. آنها تمایل دارند که بدن خود را به طور منظم به نقطه شکست برسانند. این نقطه ای است که آنها به معنای واقعی کلمه نمی توانند تکرار دیگری انجام دهند. در دوران نقاهت ، ماهیچه های “شکست خورده” بازسازی و قوی تر می شوند.

اوبی اوبادیکه ، مدل و نویسنده فیتنس حرفه ای برای BodyBuilding.com می گوید هدف اصلی یک مربی فیتنس این است که سالم و خوش فرم باشد. مربیان تا زمانی که می خواهند جلوی دوربین یا مسابقات شرکت کنند ، بیش از حد نگران داشتن ماهیچه های بزرگتر نیستند. مدل های تمرینی فیتنس اغلب زمان بیشتری را صرف تقویت گروه های اصلی عضلانی در سراسر بدن می کنند.

آنها یک شکم شش یا هشت تکه کامل ایجاد می کنند و به پاها و عضلات شکم توجه می کنند. در مقایسه با بدنسازان ، تمرینات ورزشی آنها به طور کلی کوتاهتر و شدیدتر است. آنها نیمی از تمرینات معمول خود را با وزنه زدن و نیمی دیگر را به تمرینات کاردیو اختصاص میدهند.  برای ایجاد ماهیچه های قوی ، معمولاً طرفداران فیتنس تعداد زیادی تکرار را با وزنه های کوچکتر انجام می دهند.

تفاوت فیتنس و بدنسازی
تفاوت فیتنس و بدنسازی

 

طرفداران فیتنس لازم نیست هر روز به باشگاه بروند

تمایز اصلی دیگر بین ورزش و بدنسازی میزان فعالیتی است که هر نوع ورزشکار نیاز دارد. در حالی که یک جلسه بدنسازی ممکن است حدود 2 ساعت طول بکشد ، از طرف دیگر یک جلسه فیتنس 45 دقیقه طول می کشد. اولی معمولاً برای مدت طولانی – معمولاً 5 تا 6 بار در هفته ، سخت کار می کند. با این حال ، یک تمرین فیتنس نیاز به ورزش کمتر با تعداد جلسات کمتر و کشش عضلات دارد.

 

رژیم ایده آل برای فیتنس و بدنسازی

از بسیاری جهات ، رژیم مربی فیتنس و بدنساز عمدتاً یکسان است. هر دو گروه تأکید ویژه ای بر کربوهیدرات ها ، سبزیجات ، پروتئین و میوه ها دارند ، در حالی که مکمل هایی مانند کراتین و پروتئین شیک مصرف می کنند.

بدنسازان به دلیل مصرف مکمل های بیشتر برای تقویت روال ورزشی خود نسبت به مدل های فیتنس شناخته شده اند. با این حال ، این به هیچ وجه یک قانون نیست. بسیاری از مربیان تناسب اندام یا علاقمندان به تمرین ، مکمل های روزانه را به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه خود میدانند.

به گفته Obadike ، تفاوت اصلی بین بدنساز و مربی فیتنس ، انتخاب غذا نیست ، بلکه میزان کالری دریافتی در روز است. Obadike توصیه می کند که بسیاری از مدلهای مشتاق فیتنس بیش از 2500 کالری در یک روز مصرف نمی کنند.

در مقابل ، بدنسازان باید بیش از 5000 کالری در روز مصرف کنند ، زیرا 50 درصد از کالری دریافتی فقط از پروتئین تامین می شود. بقیه معمولاً از گزینه های کم چرب یا کربوهیدرات مانند چندغلات ، سبزیجات و میوه ها استفاده می شود.

تفاوت فیتنس و بدنسازی
تفاوت فیتنس و بدنسازی

 

 

تفاوت فیتنس و بدنسازی در سبک زندگی

لازم است  یک مدرس و مربی حرفه ای فیتنس، وضعیت تناسب اندام عالی را در هر زمان حفظ کند. در تمرین های فردی  یا گروهی از دستورالعمل های مشابه پیروی می کنند و تلاش می کنند آمادگی جسمانی کلی خود را در طول سال افزایش دهند.

آنها باید به طور مداوم رژیم تمرینی دقیق و همچنین رژیم غذایی سالم را رعایت کنند. به گفته Obadike ، این در درجه اول به این دلیل است که آنها ممکن است اتوسط آژانس ورزشی/مدلینگ فراخوانده شوند و باید همیشه در بهترین فرم ممکن خود باشند.

به گزارش bodybuilding ، بدنسازان معمولاً در طول سال برای افزایش حجم تمرین می کنند. چون ، آنها برای فصل رقابت تمایل دارند ، زیرا مسابقه های ورزشی منابع اصلی درآمد و انگیزه برای اکثر بدنسازان هستند.

به طور شگفت انگیزی ، آنها ممکن است تا 15 درصد چربی بدن را در دوره تعطیلات داشته باشند. علیرغم یک دوره تمرینی در طول سال ، بدنسازان با افزایش درصد چربی بدن تا نزدیک شدن زمان مسابقات نگران نیستند.

 

فیتنس و بدنسازی دو شاخه از یک درخت

هر دو تمرین فیتنس و بدنسازی از تمایل اولیه انسان برای عبور از محدودیت های بدنی و رسیدن به بالاترین پتانسیل تناسب اندام نشأت می گیرد. بنابراین هر دوی این شاخه های ورزشی از  یک درخت تشکیل میشوند. تنها تفاوت فیتنس و بدنسازی دلیل تمرین و نحوه انجام تمرین ها است.

منبع

3.5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.