مطالعه خواب چیست | مقاله جامع از سایت معتبر healthline در مورد خواب

مطالعه خواب چیست
زمان مطالعه👨‍💻 : 15 دقیقه⏰

مطالعه خواب چیست؟ در اینجا نگاهی پنهان به اینکه چه کسی واجد شرایط است، چه چیزی را باید انتظار داشت، و شرایط و برنامه های درمانی که یک مطالعه خواب ممکن است نشان دهد، آورده شده است.

مطالعه خواب چیست

به احتمال زیاد، اگر تا به حال برای به خواب رفتن یا ماندن در خواب مشکل داشته اید، در مورد عادات بد خود با دکتر Google مشورت کرده اید.

شاید از اینترنت پرسیده باشید که آیا بیدار شدن در ساعت 3 صبح بدون دلیل طبیعی است، حتی اگر به خوبی به خواب بروید.

شاید از خود پرسیده باشید که آیا افراد دیگر به اندازه شما دست و پای خود را پرت می‌کنند و می‌چرخند یا اینکه واقعاً از نظر بالینی مشکلی در الگوهای خواب شما وجود دارد.

یا احتمالاً، در مه تار غواصی عمیق اینترنت در نیمه‌شب، به این توصیه برخورد کرده‌اید که باید در یک مرکز خواب شبانه معاینه شوید و از خود پرسیده‌اید: واقعاً اینها چه هستند؟ اگر به سراغ یکی بروید واقعا چه اتفاقی می افتد؟ آیا آنها ترسناک هستند؟ آیا آنها عجیب هستند؟ آیا ترسناک است که بدانید کسی در حال خواب شما را تماشا می کند؟ آیا آنها راه حل مناسبی برای شما هستند؟

120 نوع مختلف اختلال خواب و بیداری وجود دارد و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) همچنین گزارش می دهد که یک سوم بزرگسالان ایالات متحده معمولاً کمتر از آنچه توصیه می شود می خوابند.

با در نظر گرفتن این موضوع، ما با سه متخصص خواب برتر در سراسر کشور تماس گرفتیم تا همه چیزهایی را که باید در مورد امکانات خواب بدانید. این راهنمای جامع را در نظر بگیرید.

مطالعه خواب چیست
مطالعه خواب چیست

چگونه یک فرد واجد شرایط مطالعه خواب است

قبل از رفتن به یک مرکز خواب باید چند مرحله را انجام دهید، حتی اگر پزشک شما توصیه کند که به یک مرکز خواب بروید.

تشخیص اینکه مشکل خوابی دارید که باید با مداخله پزشک درمان شود، اولین گام در این فرآیند است. همه پزشکانی که با آنها صحبت کردیم، گفتند که نکته کلیدی برای فهمیدن این موضوع این است که به فعالیت روزانه خود نگاه کنید: آیا خواب شب قبل در طول روز بر شما تأثیر می گذارد؟

حسام الشریف، پزشک متخصص خواب در سیستم سلامت کلینیک مایو در ویسکانسین می گوید: «اگر کم خوابی شما چیزی نیست که بر روی کاری که در طول روز انجام می دهید تأثیر بگذارد، احتمالاً مشکلی نیست.

اما زمانی که مشکلات خواب شما شروع به تأثیر بر کار، روابط، فعالیت‌ها و/یا کیفیت زندگی شما می‌کند، وقت آن است که به دنبال مشاوره باشید تا ببینید چه اتفاقی در حال رخ دادن است.»

هنگامی که متوجه شدید که مشکل خواب دارید، گام بعدی این است که به پزشک اصلی خود مراجعه کنید، که سپس شما را به یک متخصص خواب (همچنین یک پزشک) ارجاع می دهد. آن متخصص خواب از شما یک سری سوالات کلی می پرسد تا مشخص کند به چه خدماتی ممکن است نیاز داشته باشید.

الشریف توضیح می دهد:ما انواع عوامل را بررسی می کنیم، که این از تاریخچه پزشکی، شغل بیمار (به خصوص اگر شیفت شب کار می کنند)، و عادات خواب (زمان خواب، زمان بیداری، محیط خواب، هر چیزی که شریک زندگی آنها در مورد رفتار شبانه آنها گفته است) شروع می شود.

پس از آن، سوالات آنها به سمت عادت های روزانه شما می رود:

 • چقدر در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید؟
 • آیا این بر عملکرد کاری شما تأثیر می گذارد و از چه راه هایی؟

و در نهایت، متخصصان خواب آنچه را که داده های عینی می نامند جمع آوری می کنند:

 • چقدر احتمال دارد که هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون چرت بزنید؟
 • در طول روز چقدر الکل و کافئین می نوشید؟
 • آیا در حال حاضر دارو یا مکملی مصرف می کنید که با خواب تداخل داشته باشد؟

الشریف ادامه می‌دهد: «وقتی همه این اطلاعات را جمع‌آوری کردیم، تصمیم می‌گیریم که آیا مشکل آنها با تغییر بهداشت خواب [یعنی عادات خواب خوب] حل می‌شود یا اینکه نیاز به آزمایش بیشتری دارند.»

برای مثال، اگر دچار بی خوابی هستید، احتمالاً نیازی به آزمایش خواب بیشتر ندارید، زیرا از قبل مشخص است که نمی خوابید – بنابراین پزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص بی خوابی (پزشک خواب با تخصص روانشناسی) ارجاع دهد. می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی ممکن است شما را بیدار نگه دارد.

مطالعه خواب چیست
مطالعه خواب چیست

در حال آزمایش

اگر متخصص خواب شما تصمیم بگیرد که از یک مطالعه خواب بهره مند شوید، که به عنوان تست خواب نیز شناخته می شود، یکی از دو روش را توصیه می کند: مطالعه در خانه یا مطالعه آزمایشگاهی در یک مرکز خواب.

(اطلاعات بیشتر: تسهیلات خواب قبلاً مراکز خواب یا کلینیک خواب نامیده می شدند، اما اکنون طبق آکادمی پزشکی خواب آمریکا از آنها به عنوان تسهیلات یاد می شود.)

اگر معتقد باشند مشکل شما آپنه خواب، یک بیماری شایع و جدی که بر تنفس شما تأثیر می گذارد، یا سندرم پای بیقرار، وضعیتی که باعث میل غیرقابل کنترلی برای حرکت دادن پاهایتان می شود، است.اغلب یک تست خواب در خانه را توصیه می کنند.

هر دوی این شرایط را می‌توان با یک آزمایش خانگی تشخیص داد، بنابراین منطق این است: اگر نیازی به این کار ندارید، چرا یک آزمایش در آزمایشگاه انجام دهید؟

خود تست در خانه نسبتاً ساده است. این اساسا یک مانیتور است که سطوح اکسیژن و تنفس شما را از طریق چندین جزء مختلف اندازه گیری می کند:

 • دو کمربند که دور سینه و شکم شما می‌پیچند تا حرکات مربوط به تنفس را اندازه‌گیری کنند.
 • دستگاه کوچکی به نام پالس اکسیمتر که روی انگشت شما می رود تا میزان اکسیژن خون شما را اندازه گیری کند.
 • یک لوله کوچک به نام حسگر تنفس که در سوراخ های بینی و پشت گوش شما قرار می گیرد تا الگوهای تنفس شما را تجزیه و تحلیل کند.

متأسفانه، اعداد اکسیمتر معمولاً برای سیاه پوستان دقیق نیستند، زیرا تشخیص اعداد دشوارتر است – اما محققان و فعالان سلامت در حال حاضر برای تغییر آن تلاش می کنند.

مایکل فریدمن، MD، FACS توضیح می‌دهد: «این یک سیستم ساده است و بیماران به سرعت متوجه نحوه استفاده از آن می‌شوند: شب‌ها آن را روشن می‌کنید، صبح آن را خاموش می‌کنید و سپس آن را به مرکز خواب برمی‌گردانید». ، مدیر پزشکی در شیکاگو ENT.

اگر داده‌های جمع‌آوری‌شده به دلیل مشکلات فنی که یک شبه اتفاق افتاد نامعتبر بود (از جا انداختن پروب انگشت در آنجا مشکل بزرگی است)، ممکن است از شما خواسته شود دوباره آزمایش را انجام دهید.

یا اگر آزمایش خانگی شما نشان داد که آپنه خواب شما شدید است و در طول شب کاهش قابل توجهی در سطح اکسیژن را تجربه کرده اید، ممکن است از شما خواسته شود که یک مطالعه در آزمایشگاه انجام دهید. این به شما کمک می کند دستگاه فشار مثبت هوای مناسبی را که باید مورد استفاده قرار گیرد، پیدا کنید.

مطالعه خواب چیست
مطالعه خواب چیست

لباس خواب خود را بسته بندی کنید

اگر پزشک به شما پیشنهاد کرد که برای مطالعه خواب شبانه به آزمایشگاه مراجعه کنید، نگران نباشید: آنقدرها هم که فکر می‌کنید دلهره‌آور نیست.

«در گذشته، آزمایش‌های خواب روی تخت بیمارستان انجام می‌شد، بنابراین اساساً شکنجه بود، زیرا هیچ‌کس نمی‌خواهد به بیمارستان برود. فریدمن می‌گوید، اما آزمایشگاه‌های خواب امروزی متفاوت هستند – اکنون راحت هستند.

در واقع، او حتی آنها را به اتاق‌های هتل تشبیه می‌کند و به تخت‌خواب‌های راحت، نداشتن سر و صدا یا بهم ریختگی بصری و محیط تاریک با سایه‌های خاموش اشاره می‌کند. اگر در شب نیز نیاز به بیدار شدن دارید، اغلب یک حمام وجود دارد.

بیشتر آزمایشگاه‌های خواب همچنین میان‌وعده‌ها و نوشیدنی‌های ساده‌ای مانند کراکر، کره بادام‌زمینی، آب بطری‌شده و نوشابه‌های بدون کافئین دارند تا به شما کمک کنند به خواب بروید. تلویزیون و دوربین های کوچکی نیز در اتاق وجود دارد، زیرا تکنسین ممکن است شما را در طول شب به صورت ویدیویی تماشا کند.

اما برای همه کسانی که این را می‌شنوند و از خود می‌ترسند: به خاطر داشته باشید که آنها شما را از پنجره یا چیز دیگری مشاهده نمی‌کنند، بنابراین وقتی در رختخواب هستید هرگز آنها را نخواهید دید.

و در حالی که هیچ دستگاه نویز سفید فانتزی یا ایستگاه های آروماتراپی در آزمایشگاه خواب وجود ندارد، توصیه می شود در صورت تمایل دستگاه ها یا دستگاه های خواب خود را به همراه داشته باشید. به طور کلی، هر کاری که برای به خواب رفتن نیاز دارید انجام دهید خوب است و تست خواب را مختل نمی کند.

مطالعه خواب چیست
مطالعه خواب چیست

پشت صحنه

حال، در کل این فرآیند چه اتفاقی می افتد؟

وقتی به آزمایشگاه خواب می‌رسید، تکنسین خواب در محل به شما اطلاعاتی در مورد آنچه اتفاق میافتد و آنچه بدست می آید را ارائه می‌دهد. معمولاً یک تکنسین خواب کسی است که در آزمایشگاه داده ها را جمع آوری می کند و سپس یک متخصص خواب داده ها را بعد از این واقعیت تجزیه و تحلیل می کند.

پس از جلسه توجیهی تکنسین، از شما می خواهند لباس خواب خود را بپوشید (بیشتر افراد با PJ یا اسکراب می آیند)، و سپس 12 تا 14 تکه به نام الکترود را در نقاط مختلف بدن شما می چسبانند:

 • قفسه سینه برای نظارت بر فعالیت قلبی
 • پاها برای نظارت بر حرکت پا
 • پوست سر و پیشانی برای نظارت بر فعالیت امواج مغزی

این الکترودها با سیم‌هایی متصل می‌شوند که همگی به یک جعبه کنترل به اندازه یک گوشی هوشمند منتهی می‌شوند که به قسمت جلوی اسکراب شما متصل می‌شود. این بدان معناست که اگر بلند شوید، می توانید جعبه کنترل را جدا کنید تا مجبور نباشید با آن راه بروید، اما همه چیز در جای خود باقی می ماند.

برخی از تکنسین ها نیز ممکن است بسته به شرایط، کمربندهایی را در اطراف سینه و شکم و یک لوله در زیر بینی برای اندازه گیری جریان هوا قرار دهند.

و پس از آن، هنگامی که همه وصل شدند … وقت خواب است!

تکنسین ها معمولاً مطالعه را در زمانی که شما گزارش می دهید که به رختخواب می روید شروع می کنند، بنابراین امید این است که شما نیز مانند خانه به خواب بروید. بیشتر بیماران تمایل دارند چیزی را از تلویزیون تماشا کنند تا به، به خواب رفتن آنها کمک کند.

تکنسین‌ها همچنین از شما می‌خواهند در خانه در هر وضعیتی که می‌خوابید بخوابید، با این حال اگر متوجه شوند که به پشت می‌خوابید و در آن وضعیت نمیاوانید به خواب روید، از شما می‌خواهند که به پهلو بخوابید. زیرا آپنه خواب به طور کلی وقتی رو به بالا هستید بدتر است.

فریدمن می‌گوید: «بنابراین، این خوابی راحت با آن همه سیم‌ها نیست، اما می‌توانید بچرخید. “این مسئله کمی محدود کننده است، اما وحشتناک نیست.”

به علاوه، واقعیت کلیدی: مطالعه تمام شب طول نمی کشد. هنگامی که به خواب می روید، تکنسین ها فقط به 3 تا 4 ساعت زمان نیاز دارند تا خواب شما را اندازه گیری کنند، نه 8 ساعت کامل – اگرچه می توانید هر مدت که می خواهید بخوابید.

رومولو توضیح می‌دهد: «بیشتر بیماران در نهایت حدود 5 تا 7 ساعت می‌خوابند و صبح زود، حدود ساعت 6 صبح میروند، بنابراین اگر در طول مطالعه قادر به استراحت کامل شبانه نبودند، می‌توانند در خانه بخوابند. کوردرو، مدیر مرکز خواب و تشخیص عصبی در Crystal Run Healthcare، (یک مرکز بهداشتی با مکان‌هایی در سراسر نیویورک).

اگر در تمام طول مطالعه خواب خود دچار ترس شدید و به سادگی نمی توانید بخوابید، پزشکان احتمالاً از شما می خواهند که برای یک جلسه دیگر بازگردید – این بار با کمک خواب.

الشریف توضیح می‌دهد: «پدیده‌ای معروف به نام «اثر شب اول» وجود دارد که در آن افراد ممکن است زمان خواب خود را هنگام خواب در یک محیط جدید کاهش دهند – بنابراین اگر این اتفاق در طول مطالعه بیفتد، ما باید آن را تکرار کنیم.

مطالعه خواب چیست
مطالعه خواب چیست

یافتن پاسخ ها

اگر همه چیز خوب پیش برود، پزشک شما می‌تواند بر اساس مطالعه خواب تان، بیماری شما را تشخیص دهد و شما به یک برنامه درمانی بسیار نزدیک‌تر خواهید بود.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، در مجموع 120 اختلال خواب وجود دارد که یک مطالعه خواب می تواند آنها را شناسایی کند، اگرچه پنج مورد اصلی وجود دارد که دانستن در مورد آنها کمک می کند:

آپنه خواب

این یک اختلال راه هوایی است و بسیار رایج است: تخمین زده می شود که 26 درصد از آمریکایی های بین 30 تا 70 ساله آن را تجربه می کنند. علائم عبارتند از:

خرناس

 • نفس نفس زدن یا قطع تنفس در هنگام خواب
 • همیشه احساس خواب آلودگی می کند
 • نمی توانید تلویزیون تماشا کنید زیرا خیلی سریع به خواب می روید

دو نوع وجود دارد: آپنه انسدادی خواب (OSA)، که در آن راه هوایی به دلیل انسداد پشت زبان فرو می ریزد، و آپنه مرکزی خواب (CSA)، که در آن مغز اساساً تنفس شما را متوقف می کند.

درمان شامل استفاده از دستگاه CPAP است که به رساندن جریان هوای اکسیژن به مجاری هوایی شما کمک می کند.

مطالعه خواب چیست
مطالعه خواب چیست
مطالعه خواب چیست
مطالعه خواب چیست

بیخوابی

احتمالاً از قبل این وضعیت را می‌دانید: زمانی است که نمی‌توانید بخوابید. حدود 30 درصد از بزرگسالان ایالات متحده به بی خوابی مبتلا هستند که می تواند مزمن یا گذرا باشد. درمان بستگی به علت اصلی دارد.

ما باید عمیق برویم و بپرسیم: چه چیزی باعث این می شود؟ کوردرو می گوید. بیشتر اوقات، این اضطراب یا یک موضوع روانی است، که در این صورت درمان برای آن اختلال هدف قرار می‌گیرد، اما می‌تواند چیزهای دیگری نیز باشد، مانند بهداشت نامناسب خواب یا مشکلات پزشکی زمینه‌ای.

اگر همه چیز ناکام باشد، پزشکان ممکن است بی خوابی های مزمن را با درمان شناختی رفتاری (CBT) یا دارودرمانی (داروها/ خواب آورها) تجویز کنند.

سندرم پای بی قرار

بیش از 3 میلیون نفر در ایالات متحده ممکن است سندرم پای بیقرار را تجربه کنند، این زمانی است که شما باید قبل از به خواب رفتن پاهای خود را حرکت دهید. با احساس ناخوشایند در پاها مشخص می شود که باعث می شود آنها را برای تسکین تکان دهید. درمان دارویی است.

اختلال رفتاری خواب REM

این اختلال نادر، که تقریباً کمتر از 1 درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد، زمانی است که در طول خواب REM (مرحله رویایی) فعال هستید، در حالی که نباید باشید. این می تواند نشانه ای از بیماری آلزایمر یا پارکینسون در آینده باشد. برای این اختلال، متخصص مغز و اعصاب به درمان کمک می کند.

نارکولپسی

این اختلال بین 135000 تا 200000 نفر در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد. مشخصه آن به خواب رفتن غیرمنتظره و اغلب اوقات نامناسب، مانند هنگام مکالمات یا جلسات در محل کار است. به همین دلیل، کسانی که آن را دارند معمولاً اجازه رانندگی ندارند. با ترکیبی از داروها و چرت های تجویز شده درمان می شود.

مطالعه خواب چیست
مطالعه خواب چیست

نوع دیگر مطالعه خواب

همچنین مطالعاتی در مورد خواب وجود دارد که در آن محققان عادات خواب شما را در طول شب در کلینیک مطالعه می کنند و سپس یافته های خود را منتشر می نمایند.

برای این نوع مطالعه، دانشمندان علوم خواب معمولاً در تبلیغات روزنامه، تبلیغات تلویزیونی یا از طریق دهان به دهان از داوطلبان درخواست می کنند و سپس آنها را برای آزمایش به آزمایشگاه ویژه می آورند. و در حالی که مطالعات خوابی که برای سلامتی خود انجام می دهید بسیار استاندارد هستند، مطالعاتی که برای اهداف تحقیقاتی انجام می شود بسیار متفاوت است.

آنها معمولاً در همان اتاق های تمیز با تنقلات و سیم ها انجام می شوند، اما تبادل پولی نیز وجود دارد. کوردرو می‌گوید که شنیده است داوطلبان برای شرکت کردن از 20 تا 3000 دلار پرداخت می‌کنند.

بسیاری از مطالعات تحقیقاتی به این منظور انجام می‌شوند که به سادگی بفهمند خواب طبیعی از نظر مراحل و مدت آن چگونه به نظر می‌رسد.

مطالعات دیگر ممکن است به تأثیر خواب بر روی برخی هورمون‌ها یا تغییرات فیزیولوژیکی که در طول خواب اتفاق می‌افتد (مثلاً در ضربان قلب یا فشار خون) توجه کنند، یا مسائل خواب را بررسی نمایند، مانند موارد فوق، به منظور درک بهتر آنها.

با این حال، الشریف توضیح می دهد که، مطالعات دیگر ممکن است به نتایج برخی از مداخلات بر روی خواب توجه کنند، مانند تأثیر نوبت کاری بر خواب، تأثیر داروها و خواب آورها، یا حتی عادات خواب در جمعیت های خاص.

مهم نیست که چه نوع مطالعه خواب انجام می دهید، مهم است که به خاطر داشته باشید که این کار را برای یک هدف خوب انجام می دهید: خواب بهتر – و در نتیجه سلامت کلی بهتر – برای همه.

از این گذشته، اقدام اغلب منجر به پاسخ می‌شود، و پاسخ‌ها اغلب به درمان‌های جدید منجر می‌شوند و درمان‌های جدید منجر به خواب بهتر و سلامت روانی بهتر می‌شوند.

منبع

4/5 - (1 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *