تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران

تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران
زمان مطالعه👨‍💻 : 7 دقیقه⏰

تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران باید به ‌گونه‌ای باشد که علاوه‌ بر زیبایی، باعث راحتی افراد، حین انجام حرکات ورزشی شود. امروزه افراد زیادی برای حفظ سلامتی و رسیدن به تناسب اندام شروع به انجام ورزش‌های مختلف از مبتدی تا حرفه‌ای می‌کنند.

انتخاب مناسب لباس ورزشی

رشته‌های ورزشی از تنوع بالایی برخوردار هستند. بنابراین برای خرید لباس ایده‌آل و متناسب باید در اولین قدم رشته خود را مشخص کنید. به‌ عنوان مثال لباسی که برای ورزش کاراته می‌پوشید به‌ هیچ عنوان برای رشته‌هایی مانند فیتنس یا بدنسازی مناسب نیست.

با توجه به این موضوع در می‌یابیم که لباس تاثیر زیادی در عملکرد ورزشکاران دارد. به‌همین در این مقاله قصد داریم به‌طور کلی به بررسی انواع لباس و تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد و فعالیت‌های ورزشی بپردازیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه لباس ورزشی

لباس ورزشی از سال 1950 همواره دست‌خوش تغییرات بوده است. احساس نیاز افراد به مدل‌های مختلف، مناسب برای رشته‌های متفاوت برای مردان و زنان، باعث شد از سال 1960 و با ورود الیاف مصنوعی به تولیدی‌های لباس ورزشی این صنعت وارد مرحله جدیدی شود.

با ورود به دهه 70 میلادی شرکت آدیداس از ست‌های ورزشی زیبایی رونمایی کرد که خیلی زود بین مردم محبوب شدند. استفاده این ست‌ها هنوز هم در بین ورزش‌کاران و دیگر افراد رایج است.

مناسب‌ترین جنس لباس ورزشی چیست؟

لباسی که برای انجام فعالیت ورزشی انتخاب می‌شود باید از الیاف مناسبی تهیه شده و طراحی آن به‌ گونه‌ای باشد که در انجام حرکات ورز‌ش‌کار اختلالی ایجاد نکند. از مهم‌ترین ویژگی‌ها و تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کشسانی و انعطاف بالا
  • دوخت تمیز و مقاومت بالا
  • پارچه دارای منافذ ریزی باشد برای خارج کردن گرمای بدن

تاثیر لباس نخی بر عملکرد ورزش‌کاران

یکی از مهم‌ترین پارچه‌هایی که در تولید انواع لباس نقش دارد نخ است؛ اما تاثیر لباس ورزشی بر علملکرد ورزشکاران در پارچه‌های نخی چگونه است؟ نخ به‌ خوبی آب را به خود جذب می‌کند و از این رو کارایی بسیاری دارد.

حال ورزشکاری را تصور کنید که با فعالیت زیاد مدام در حال تعریق است. این فرد با پوشیدن لباس ورزشی نخی باعث جذب کامل عرق توسط لباس می‌شود. این موضوع می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد ورزشکاران داشته باشد. همچنین به دلیل طبیعی بودن الیاف از بوی بد بدن جلوگیری می‌کند.

این نکته را حین خرید لباس ورزشی زنانه یا مردانه مد نظر داشته باشید و از لباس‌هایی که باعث عرق‌سوز شدن یا بوی بد می‌شوند استفاده نکنید.

تاثیر لباس نخی بر عملکرد ورزش‌کاران

بررسی تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران

برای خرید لباس ورزشی که بتواند تاثیر مثبتی در عملکرد شما داشته باشد اولین قدم آشنایی با محیط و شناسایی نیازها است. سعی کنید در جلسات اول به ‌طور کامل با محیط، حرکات ورزشی و… آشنا شوید و سپس بهترین لباس موجود را تهیه کنید.

چند ویژگی مهم که در انتخاب لباس و تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران مهم است به شرح زیر می‌باشد.

جنس لباس ورزشی

اولین نکته توجه به جنس لباس است. خرید لباس‌های تولید شده با الیاف نخی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. حتما از لباس‌هایی با الیاف مصنوعی استفاده کنید.

سایز لباس ورزشی

بسیاری از افراد بر این باورند که لباس ورزشی باید کمی آزاد باشد تا انجام حرکات راحت‌تر شود. این موضوع کاملا اشتباه بوده و لباس انتخابی شما باید به بدن بچسبد. اندازه بودن لباس باعث می‌شود حین ورزش تمامی تمرکزتان بر انجام حرکات باشد و توجهی به لباس نداشته باشید.

با انتخاب لباس جذب بعد از گذشت مدتی متوجه تغییرات بدن خود خواهید شد و این موضوع در بالا بردن اراده شما تاثیر زیادی دارد.

کشسانی لباس ورزشی

لباسی انتخاب کنید که کشسانی بالایی داشته باشد و شما را در انجام حرکات ورزشی اذیت نکرده و تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد شما مثبت باشد.

سبک‌وزنی لباس ورزشی

لباس سنگین باعث خستگی زود هنگام شما در حین انجام ورزش می‌شود. به‌ همین دلیل باید از لباسی استفاده کنید که حتی بعد از عرق‌کردن وزن آن سبک بماند. علاوه ‌بر لباس؛ تهیه کفش مناسب نیز اهمیت دارد. کفشی که جنس مناسبی داشته باشد و کاملا مناسب با سایز پا باشد.

ضمنا هر کفش برای ورزش خاصی مناسب است که این موضوع را حتما باید در نظر بگیرید.
خرید لوام جانبی مانند قمقمه، کیف ورزشی، حوله و… نیز برای رعایت بهداشت از ضروریات است.

نکات مهم در انتخاب لباس ورزشی مناسب

تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران بسیار زیاد است به ‌گونه‌ای که حتی ظاهر لباس می‌تواند به شما انگیزه بیشتری برای انجام حرکات دهد یا برعکس. به‌طور کلی نکات زیر برای تهیه آن مناسب است.

 انتخاب لباس مناسب با فرم بدن

برای انجام فعالیت‌های ورزشی بهتر است از لباسی استفاده کنید که فرم مناسبی به بدن داده و انگیزه لازم برای فیت شدن را به شما بدهد. افرادی که شکم و پهلوی بزرگ‌تری دارند با پوشیدن لباسی که این قسمت‌ها را بپوشاند می‌توانند به زیباتر دیده­شدن کمک کنند.

 انتخاب لباس مناسب با فرم بدن

تهیه لباس ورزشی مناسب فصل

همان‌طور که انواع لباس در جنس‌های مختلف برای فصل‌های سرد و گرم تولید می‌شود، لباس ورزشی نیز این قاعده پیروی کرده و برای هر فصل از الیاف مختلفی برای ساخت آنها استفاده می‌شود.

به‌عنوان مثال؛ برای فصل زمستان بهتر است از لباس‌هایی که جنس ضخیمی داشته و دارای آستین می باشند استفاده شود. همچنین در روزهایی که هوا به‌شدت سرد است استفاده از کلاه و دستکش برای محافظت بیشتر لازم است.

در تابستان نیز تهیه لباس‌های نازک برای جلوگیری از تعریق زیاد و همچنین راحتی بیشتر توصیه می‌شود. بهترین جنس لباس ورزشی برای تابستان فلامنت و فلامنت سوزنی است. این جنس برای زمستان غواصی و اسپندکس می‌باشد.

شست‌وشوی لباس

تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد افراد به گونه‌ای است که ظاهر آن نیز می‌تواند عاملی در اجرای بهتر فعالیت‌های ورزشی شود. برای اینکه لباس زیبا و کارآمدی داشته باشید باید نکاتی را در نگه‌داری و شست‌وشو از آن رعایت کنید.

اکثر لباس‌های ورزشی از جنس‌های کشی تولید شده و شستن مرتب آن ها می‌تواند باعث رنگ‌پریدگی و کاهش طول عمرشان شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است حین شست‌وشو، لباس را وارونه کرده تا آسیبی به آن وارد نشود.

از آنجایی که لباس‌های ورزشی معمولا چروک نمی‌شوند نیازی به اتو نداشته و می‌توانید با خیالی راحت آنها را در خانه شست‌وشو داده و داخل ساک یا کوله ورزشی بگذارید. البته برای جلوگیری از ایجاد قارج و باکتری که در نتیجه آن ها مشکلات پوستی به‌ وجود می‌آید بهتر است خیلی سریع لباس‌ها را از کیف خارج کرده و بشوئید.

تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران با لباس سیملس

یکی از مهم‌ترین مدل‌های لباس ورزشی سیملس می‌باشد که به معنی بدون درز است. توجه داشته باشید ست‌های ورزشی سیملس خارجی بوده و دوخت آنها در ایران انجام نمی‌شود. از آنجایی که لباس ورزشی سیملس دارای کم‌ترین درز می‌باشد بسیار مقاوم بوده و همچنین بسیار پرطرفدار است.

خرید لباس ورزشی که بتواند تمامی نیازهای شما را برطرف کرده و مقاومت بالایی نیز داشته باشد بسیار مهم است. ما به شما لباس های سیملس را توصیه می کنیم، چون از جدیدترین فناوری روز دنیا در آن استفاده شده است.

جمع‌بندی

تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران بسیار زیاد است. این لباس باید به گونه‌ای طراحی شود تا علاوه بر راحتی افراد بتواند زیبایی آن ها را نیز تامین کند. نبود هرکدام از این 2 گزینه می‌تواند باعث دلسردی بسیاری از ورزشکاران شود.

در انتخاب لباسی که بتواند تمام نیازهای ورشکاران را برآورده کند باید دقت زیادی داشت. جنس لباس، مقاومت بالا، کشسانی و…. همه از عوامل مهم تاثیرگذار در انتخاب انواع لباس‌های ورزشی است. از دیگر نکاتی که توجه به آنها لازم است می‌توان به سبک وزنی لباس، جذب و فیت بودن لباس، جنس لباس، تناسب آن با فصل و… اشاره کرد.

برای خرید لباس ورزشی که از بهترین جنس و متریال تهیه شده و مقاومت بالایی داشته باشد باید از فروشگاه‌های معتبر کمک بگیرید. مجموعه ورزشاپ در این زمینه و با وارد کردن جدیدترین پوشاک ورزشی سیملس به شما کمک می‌کند.

5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *