افزایش ترشح تستوسترون در بدن | ترشح تستسترون به صورت طبیعی

افزایش ترشح تستسترون در بدن | ترشح تستسترون به صورت طبیعی

افزایش ترشح تستسترون از مهمترین و حیاتی ترین مسائل بدنسازی است و عضلات برای پیشرفت و رشد بیشتر به افزایش ترشح تستسترون نیاز دارند و به این دلیل برخی از ورزشکاران و بدنسازان به اشتباه سعی در تزریق این هورمون دارند که دیر یا زود دچار عوارض آن که گاها جبران ناپذیر است می شوند که در مقالات دیگر به این عوارض توجه بیشتری میکنیم.

 

 

افزایش ترشح تستوسترون

اما چگونه به صورت کاملا طبیعی ترشح این هورمون را در بدن بیشتر کنیم ،در این مقاله از فیت باشیم به روش های صحیح و طبیعی افزایش طبیعی این هورمون در بدن می پردازیم.

 

فعالیت بدنی به صورت مداوم و منظم مهم ترین عامل افزایش ترشح تستسترون:

افزایش ترشح تستوسترون

اولین اصل ترشح هورمون تستسترون در بدن داشتن فعالیت منظم و ورزش هدفمند است اگر بتوانید به صورت منظم و طبق برنامه روزانه ورزش کنید می توانید افزایش ترشح هورمون تستسترون را بعد از مدتی ببینید.

 

براساس تحقیقات مختلف، افزایش میزان فعالیت جسمانی حتی بیشتر از کاهش وزن در افزایش تستوسترون نقش دارد. البته حفظ تعادل در انجام حرکات ورزشی هم مهم است. چون اگر تمرینات ورزشی و فعالیت‌های بدنی از حد تعادل خارج شوند، امکان افت تستوسترون خواهد بود.

 

مثلا پژوهشی ثابت کرد دونده‌هایی که در زمینه دوی استقامت فعالیت دارند، احتمالا با کاهش میزان تستوسترون روبه‌رو هستند. به نظر می‌رسد که علت این کاهش، تغذیهٔ نادرست و عدم وجود انرژی کافی در ان ها باشد.

کاهش درصد چربی بدن:

افزایش ترشح تستوسترون

 

 

طبق تحقیقات انجام شده میزان ترشح هورمون تستسترون و چربی بدن رابطه معکوس با یکدیگر دارند یعنی هر چقدر که چربی بدن شما بالاتر باشد ترشح این هورمون در بدن کمتر خواهد شد ضمن اینکه هورمون تستسترون خود کمک بسیار بسزایی در چربی سوزی انجام خواهد داد بنابراین اگر وزن شما بالا است بهترین روش برای افزایش ترشح این هورمون چربی سوزی و پایین آوردن درصد چربی بدن است.

 

تحقیقات علمی نشان می‌دهد، مردان چاق، تستوسترون کمتری دارند. در پاره‌ای از پژوهش‌ها مشخص شد که مردان چاق ۱۴ تا ۲۰ ساله تا ۵۰ درصد کمتر از مردان با وزن عادی در بدن خود تستوسترون دارند.

خواب منظم:

افزایش ترشح تستوسترون

حداقل ۸ ساعت خواب شبانه

 

تحقیقات نشان داده است که داشتن خواب کافی و به موقع سبب بالانس هورمونی در بدن و ترشح مناسب هورمون تستسترون در بدن است،اگر خواب شما نامنظم باشد این هورمون در بدن تضعیف شده با توجه به در استرس قرار گرفتن وضعیت بدن سبب ترشح اسید لاکتیک در بدن خواهد شد،بنابراین سعی داشته باشید حداقل ۸ ساعت خواب شبانه و در نیمروز نیز یک چرت کوتاه داشته باشید.

 

 

داشتن رابطه جنسی سالم و منظم: ورزشکاران عزیز برای تقویت ترشح این هورمون سعی داشته باشند که حداقل یک بار و حداکثر دو بار در هفته رابطه سالم داشته باشند تا به ترشح و تقویت ترشح این هورمون در بدن خود کمک کنند.

تغذیه مناسب:

افزایش ترشح تستوسترون

تغذیه با کیفیت عامل ترشح هورمون تستوسترون

 

خوردن مواد مقوی و دارای ارزش غذایی بالا در ترشح هورمون تستسترون بسیار مفید هستند همچنین موادی مانند کلم،موز، بادام و چربی های مفید مانند روغن زیتون و کره بادام زمینی و کره بادام و همچنین روغن ماهی موجب افزایش این هورمون در بدن می شود.
ریکاوری و استراحت: استراحت کافی و ریکاوری بعد از تمرین شما را در تقویت این هورمون کمک می‌کند اگر استراحت کافی نداشته باشید و به مرحله تمرین زدگی برسید سبب مختل شدن ترشح این هورمون در بدن و همچنین بالا رفتن درصد چربی بدن خواهید شد.

 

 

استفاده از گیاهان برای افزایش ترشح تستسترون :

افزایش ترشح تستوسترون

                                                        شنبلیله از گیاه مفید در افزایش ترشح تستوسترون

مصرف گیاهانی مانند شنبلیله و همچنین خارخاسک نیز در تقویت ترشح این هورمون بسیار موثرند این گیاهان را می توانید به صورت گیاه از عطاری و یا به صورت مکمل که با نامهای فنوگریک و تریبولوس تهیه بفرمایید.

 

 

خوردن میگو برای افزایش ترشح تستسترون

 

افزایش ترشح تستوسترون

افزایش ترشح تستوسترون با میگو

غذاهای دریایی از جمله میگو یکی از بهترین منابع ویتامین دی (Vitamin D) هستند که یکی از ویتامین های حیاتی در بدن سازی است. تحقیقات محققان دانشگاه هاروارد نشان می دهد سطح بیشتر  ویتامین دی در بدن مردان منجبر به ترشح بیشتر تستسترون در بدن آن ها می شود.

 

همچنین تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده که نشان می دهد افرادی که سطح ویتامین دی بالاتری در بدن دارند ماهیچه های قوی تر دارند. در نتیجه اگر تمایل به افزایش قدرت بدنی و حجم ماهیچه های خود دارید، در رژیم غذایی خود ویتامین دی و منابع آن را فراموش نکنید.

 

 

 کاهش استرس برای افزایش ترشح تستسترون

 

افزایش ترشح تسترون با غلبه بر استرس

افزایش ترشح تسترون با غلبه بر استرس

 

استرسی که مزمن و بلندمدت  باشد بسیار خطرناک است و باعث بروز مشکلات مختلفی در بدن می‌شود. استرس، هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد. این هورمون، اثرات متعددی در بدن دارد. مثلا روی پاسخ سیستم ایمنی و سوخت‌وساز بدن اثر می‌گذارد. افزایش کورتیزول روی سطح تستوسترون اثر منفی دارد و آن را کاهش می‌دهد. طبق نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد:

 

وقایع استرس‌زا می‌توانند باعث تغییر سطح تستوسترون در مردان شود. در این تحقیق، از ۵۸ مرد و زن دانشجو، دو ماه قبل از شروع امتحانات نهایی‌شان یعنی زمانی که استرس داشتند، نمونه‌های بزاق گرفته شد. سطح تستوسترون در مردان با افزایش میزان استرس امتحان به طور محسوسی افزایش پیدا کرد، ولی تستوسترون با افزایش میزان استرس در زنان کمتر می‌شد.

 

محققان دریافتند که میزان استرس در بدن مردان باعث پرخاشگری، نگرانی و جلوگیری از بروز احساسات می‌شود و بعد از این همه ترشح تستسرون بدن کورتیزول ترشح میکند و این کورتیزول باعث کاهش بیش از اندازه ی تستوسترون مردان می شود. در واقع، واکنش بدن مردان و زنان نسبت به استرس متفاوت است.

 

محدود کردن مصرف برخی دارو ها

 

داروی استاتین مانع ترشح هورمون تستوسترون

داروی استاتین مانع ترشح هورمون تستوسترون

 

هرچند مصرف داروهای مختلف به رفع مشکلات مختلف کمک می‌کند، اما بعضی از داروها در کاهش تستوسترون نقش دارند. مثلا داروهای استاتین‌ دار که برای کاهش کلسترول مصرف می‌شوند، در مواردی سطح تستوسترون را پایین می‌آورند. اگر احساس می‌کنید که مصرف بعضی داروها روی سطح تستوسترون بدن‌تان اثر دارد، باید حتما با پزشک مشورت کنید و به هبیچ عنوان دارو ها را سر خود مصرف نکنید.

 

 

عدم مصرف الکل و دخانیات

عدم مصرف الکل و دخانیات برای افزایش ترشح تستسترون

عدم مصرف الکل و دخانیات برای افزایش ترشح تستسترون

 

مصرف الکل و دخانیات هم باعث کاهش تستوسترون می‌شود. مصرف الکل روی غدد و هورمون‌های جنسی مردانه اثرات منفی می‌گذارد. الکل با تخریب سلولی و ایجاد واکنش‌های منفی هورمونی، باعث کاهش ترشح تستوسترون می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *