لاغری با سرکه سیب و نحوه مصرف سرکه سیب در سال 1400

لاغری با سرکه سیب و ورزش روزانه
زمان مطالعه👨‍💻 : 11 دقیقه⏰

در این مقاله موضوعات لاغری با سرکه سیب , نحوه مصرف سرکه سیب , عوارض سرکه سیب , بهترین زمان مصرف سرکه سیب ,خواص سرکه سیب ناشتا بررسی میشود.با فیت باشیم همراه باشید.

ماجرای لاغری با سرکه سیب

هر روز صبح به‌صورت ناشتا یک فنجان سرکه سیب می‌نوشیدم. حتی بعد از روز اولی که سرکه سیب خوردم، متوجه تغییرات به‌وجود آمده شدم. حالا می‌خواهم به همه پیشنهاد کنم که لاغری با سرکه سیب و ورزش روزانه را شروع کنند؛ در ادامه، علت اینکه می‌گوییم به‌سراغ سرکه سیب بروید را خواهم گفت.

ماجرای لاغری با سرکه سیب

سرکه سیب چیست

سرکه سیب مایعی است که از سیب‌های خُرد شده به‌دست می‌آید. برای تهیه سرکه سیب و شروع فرایند تخمیر، مخمر و باکتری‌ها را به سیب‌های خُرد شده همراه اب اضافه می‌کنند و سپس  سرکه سیب آماده است.(البته نه به این سرعت…)

همچنین می‌توانید با قرار دادن نان سنگک بر روی سیب‌ها فرایند تخمیر را سرعت ببخشید. اگر وقت و حوصله تهیه سرکه سیب را ندارید، می‌توانید به اولین و نزدیک‌ترین سوپرمارکتی نزدیک محل زندگی‌تان مراجعه کرده و سرکه سیب ارگانیک خریداری کنید؛ بهتر است همیشه برای خرید سرکه سیب به‌دنبال سرکه خام و ارگانیک باشید.

 

محتویات سرکه سیب

سرکه سیبِ به‌دست آمده یا خریداری‌شده منبع غنی از اسید استیک، پروبیوتیک، منیزیم، پتاسیم و آنزیم‌های مفید گوارشی و ویتامین‌های گروه B و ویتامین D است که این مواد موجود در سرکه سیب موجب طراوت و شادابی سلول‌های بدن می‌شود.

لاغری با سرکه سیب
لاغری با سرکه سیب

 

نکته: اگر مشکل معده یا مشکل خاص دیگری دارید، بهتر است قبل از تجربه یک ماهه سرکه سیب، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

چرا باید هر روز صبح سرکه سیب بخوریم؟

اغراق نمی‌کنیم که سرکه سیب طلای مایع است. خواصی که برای این مایع اسیدی بیان می‌شود، تقریباً بی‌نهایت است و هم برای اندام‌های داخلی بدن و هم پوست و بخش بیرونی بدن مفید است. سرکه سیب به جلوگیری از ابتلا و نیز به درمان دیابت کمک کرده و علاوه‌بر سفید کردن دندان‌ها، باعث سرعت‌بخشی به کاهش وزن و خنثی‌کردن pH بدن می‌شود؛ حتی برای سلامت پوست و درخشندگی پوست و موهای‌تان نیز مفید است.

لاغری با سرکه سیب
لاغری با سرکه سیب

 

بیشتر این خواص و فوایدی که در بالا ذکر کردیم به علت وجود آستیک اسید موجود در سرکه سیب است؛ این ماده معجزه‌آسا باعث کشتن باکتری‌های مضر داخل بدن و رشد و پرورش باکتری‌های مفید خواهد شد. حال اگر بخواهیم جمع‌بندی داشته باشیم، سرکه سیب طبیعی نه‌تنها هیچ عارضه جانبی ایجاد نخواهد کرد؛ بلکه برای پوست، سیستم گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدنتان نیز مفید است.

 

تجربه یک ماهه استفاده از سرکه سیب و ورزش

لاغری با سرکه سیب را تا آن زمان نمیتوانستم باور کنم .من قبل از اینکه بخواهم تجربه استفاده هر روز از سرکه سیب را به‌صورت ناشتا داشته باشم، فقط سیب می‌خوردم یا سرکه سیب را روی سالادم استفاده می‌کردم؛ اما با خودم فکر کردم اگر خوردن سرکه روی سالاد مشکلی ندارد، چرا با وجود این همه تعریفی که در مورد خواص سرکه سیب شنیده‌ام، یک ماه خوردن سرکه سیب به‌صورت ناشتا را امتحان نکنم؟

بنابراین، سبک جدید خوردن سرکه سیب در صبح را شروع کردم. در هفته ابتدایی چندان حس خاصی نداشتم و فقط سریع سرکه سیب را قورت می‌دادم؛ گاهی اوقات حتی نزدیک بود خوردن سرکه سیب را فراموش کنم.

لاغری با سرکه سیب

نکته: قبل از اینکه دندان‌های‌تان را مسواک بزنید، سرکه سیب بخورید تا با مسواک‌زدن، مزه سرکه از دهانتان برود.

در پایان هفته دوم، دیگر فقط سرکه سیب را قورت نمی‌دادم و قبل از این کار، کمی سرکه را مزه‌مزه می‌کردم؛ بعد از گذشت دو هفته دیگر کاملاً تغییرات به‌وجود آمده را احساس می‌کردم.

همین سرکه سیبی که می‌خوردم باعث می‌شد تا اشتهایم کمتر شده و دیگر مانند قبل در طول روز پُرخوری نکنم؛ پوستم نیز تغییرات محسوسی داشت به‌صورتی‌که تمام اطرافیانم می‎گفتند که صورتم درخشان‎تر شده است.

همچنین خوردن سرکه سیب باعث می‌شد تا احساس سبکی بیشتری داشته باشم. هر روز صبح قبل از صبحانه، نیم ساعت ورزش می‌کردم و می‌توانم بگویم که این ماده به من انرژی بیشتری برای ورزش‌کردن می‌داد.

نکته: حتماً سرکه سیب را داخل بطری نگه دارید و بعد از اینکه داخل فنجان می‌ریزید با کمی آب ولرم رقیق کنید.

دیگر هفته سوم و چهارم، نوشیدن یک فنجان سرکه سیب همراه با آب تبدیل به برنامه غذایی روزانه من شده بود و ذائقه‌ام کامل با این نوشیدنی معجزه‌آسا خو گرفته بود. به‌خصوص بعد از دیدن نتایج مثبت، میل و رغبتم به نوشیدنش بیشتر شده بود و محال بود سرکه سیب صبحگاهی‌ام را فراموش کنم.

 

نحوه مصرف سرکه سیب

شاید باور نکنید، ولی همین مصرف سرکه سیب و انجام نیم ساعت ورزش در طول روز باعث شده بود تا بدون کمترین زحمتی ۴ کیلو در یک ماه کم کنم؛ همچنین پوستم بهتر شده بود، دیگر دلدرد و دلپیچه‌ای احساس نمی‌کردم و صبح‌ها کاملاً سرحال و شاداب بودم  و با اشتیاق به ورزش می‌پرداختم.

نحوه مصرف سرکه سیب
نحوه مصرف سرکه سیب

 

نکته: بطری سرکه سیب را جلوی دست‌تان بگذارید، تا هر روز بخورید و فراموش نکنید. اصلاً نیازی به نگه‌داریِ آن داخل یخچال نیست و می‌توانید را داخل اتاق روی میزتان بگذارید.

به‌خاطر داشته باشید که همه چیز با سرکه سیب حل نخواهد شد و فقط در صورتی معجزه سرکه سیب را خواهید دید که رژیم غذایی سالمی داشته باشید و حتما به‌صورت منظم ورزش کنید ولی لاغری با سرکه سیب برای من جواب داد:)

 

نحوه مصرف سرکه سیب
نحوه مصرف سرکه سیب

سرکه سیب با کاهش اشتها و کاهش کالری دریافتی در طی روز به کاهش وزن و لاغری شما کمک میکند. مصرف روزانه ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری در طول روز برای کاهش وزن کمک کننده است.
افرادی که روزانه ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب مصرف میکنند حدودا پس از مدت ۳ ماه دوبرابر افرادی که سرکه سیب مصرف نمیکنند کاهش وزن خواهند داشت.
شما میتوانید این مقدار از سرکه سیب را با آب مخلوط کرده و قبل از وعده های اصلی غذایی بنوشید و یا اینکه آن را با روغن زیتون ترکیب کرده و برای استفاده به عنوان سس در سالاد استفاده کنید.

 

بهترین زمان مصرف سرکه سیب

برای اینکه متوجه شوند آیا سرکه سیب روی چربی بدن تاثیر می‌گذارد یا نه؛ یک تحقیق در دوازده هفته انجام دادند.

به افرادی در ۳ دسته، به ترتیب روزی یک قاشق غذاخوری سرکه سیب، ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب و نوشیدنی شبیه به دارو دادند و البته این افراد سبک زندگی عادی و رژیم غذایی معمولی خود را داشتند.

در نتیجه‌ای که از این تحقیق به دست آمد، در گروه اول و دوم کاهش وزن، کاهش درصد چربی بدن، کاهش سایز میان‌تنه و کاهش تری گلیسیرید وجود داشت و گروه دوم نیز کاهش وزن بیشتری نسبت به گروه اول داشتند؛ اما این میزان به دو برابر نمی‌رسید.

گروه سوم نیز نه‌تنها وزن کم نکردند، بلکه وزن آن‌ها اضافه شد و سایز میان‌تنه آن‌ها نیز افزایش پیدا کرد. به این ترتیب به این نتیجه رسیدند که سرکه سفید می‌تواند در چربی سوزی و کاهش تری گلیسیرید خون موثر باشد؛ اما با این وجود به تحقیقات بیشتری نیاز است.

از دیگر خواص سرکه سیب می‌توان به تاثیر آن در کاهش کلسترول بد خون اشاره کرد که در نتیجه نسبت کلسترول خوب به بد را افزایش می‌دهد. همچنین دلیل دیگری که سرکه سیب در کاهش وزن تاثیر دارد، تاثیر آن در ایجاد احساس سیری در افراد است.

با ایجاد احساس سیری، افراد غذای کمتری مصرف می‌کنند که در طی یک تحقیق روی ۱۷۵ نفر اثبات شد که بر روی کاهش چربی دور شکم آن‌ها و همچنین کاهش وزن تاثیر داشته است. البته این تحقیقات در زمان محدود انجام شده‌اند و ممکن است در طولانی‌مدت تاثیر متفاوتی داشته باشند و یا تاثیر خود را از دست بدهند.

بهترین زمان مصرف سرکه سیب
بهترین زمان مصرف سرکه سیب

خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری پیش از وعده غذایی است. می‌توانید یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در حجم مشخصی از مایعات همچون آب و یا سایر نوشیدنی‌ها حل کنید و میل نمایید. همچنین می‌توان از سرکه سیب در تهیه سس سالاد و یا در غذای خود استفاده کنید تا خاصیت چربی سوزی آن اثر بگذارد.

بسیاری از افراد خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری را موثر می دانند؛ اما در حقیقت با خوردن سرکه سیب قبل از خواب، قند خون کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه چنانچه صبح آزمایش قند بدهید، ۴ درصد قند ناشتای شما کمتر خواهد بود؛ اما نمی‌توان گفت خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری تاثیر دارد.

 

خواص سرکه سیب ناشتا

سایت “مدیکال دیلی” در مطلبی به برخی از فوائد مصرف سرکه سیب به هنگام صبح اشاره کرده‌ که به شرح زیر است:

بهبود هضم غذا: مصرف این ترکیب اسیدی در صبح تعادل PH معده را حفظ کرده و موجب می‌شود هضم مواد غذایی بهتر انجام شود. همچنین می‌تواند نفخ معده را کاهش داده و از رفلاکس اسید معده جلوگیری کند.

کاهش سطح قند خون: بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف دو قاشق از این مایع ترش در کنار یک وعده تنقلات در مقایسه با مصرف تنقلات همراه با آب می‌تواند به کاهش سطح قند خون منجر شود.

خواص سرکه سیب ناشتا
خواص سرکه سیب ناشتا

 

تقویت سیستم ایمنی: یکی از فوائد اصلی مصرف مداوم سرکه سیب تقویت سیستم ایمنی است. سرکه سیب ترکیبی اسیدی دارد بنابراین باکتری‌ها را پیش از آنکه در بدن موجب سرماخوردگی یا سرفه شوند از بین می‌برد.

تقویت انرژی: تاثیر سرکه سیب بر میزان انرژی بدن همچون سیستم ایمنی است. این مایع خاصیت قلیایی دارد و میزان انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند.

سم‌زدایی از بدن: مصرف سرکه سیب هنگام صبح به پاکسازی کبد و سم‌زدایی از بدن کمک می‌کند. با مصرف این ترکیب می‌توان بدون صرف هزینه‌های بالا مواد سمی و مضر را از بدن خارج کرد.

 

عوارض سرکه سیب

مصرف سرکه سیب به طور کلی خطری ندارد و برای بیشتر افراد ایمن است، اما ممکن است در برخی از افراد باعث بروز عوارض جانبی هم بشود.

از آنجایی که سرکه سیب دارای خاصیت اسیدی است، اگر برای خواص سرکه آن را مصرف میکنید مراقب باشید آن را به همراه مواد غذایی قلیایی که خاصیت اسیدی آن را خنثی میکند مصرف نکنید.

عوارض سرکه سیب
عوارض سرکه سیب

این دا بدانید که که مصرف مدوام سرکه سیب ممکن است به مینای دندان آسیب برساند، بهتر است آن را با نی مصرف کنید و یا پس از مصرف آن دهان خود را با آب شستشو دهید که به بافت دندان شما آسیب نرساند.

گرچه مصرف سرکه سیب خواص زیادی دارد اما مصرف زیاد آن در دراز مدت (به عنوان مثال بیشتر از ۲۰۰ میلی لیتر در روز و برای مدت زمان طولانی) میتواند منجر به پوکی استخوان و کمبود پتاسیم در بدن شما شود.

اگر پس از مصرف سرکه سیب دچار عوارض ناخواسته ای مثل حالت تهوع، استفراغ شدید مصرف آن را قطع کنید و با پزشک خود مشورت نمایید.

منبع

5/5 - (1 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.