ترتیب لاغری اعضای بدن درسال1402

ترتیب لاغری اعضای بدن
زمان مطالعه👨‍💻 : 15 دقیقه⏰

در این مقاله قصد داریم تا شرایط مربوط به ترتیب لاغری اعضای بدن  را مورد بحث و بررسی قرار دهیم و به شما عزیزان خواننده بگوییم که چربی سوزی از کجای بدن شروع می شود .

ترتیب لاغری اعضای بدن

ترتیب لاغری اعضای بدن

وقتی صحبت از کاهش وزن  و لاغری می شود، بدن در دو مرحله تمایل به کاهش وزن و لاغری  دارد. مرحله اول با کاهش وزن سریع مشخص می شود که معمولاً در 4-6 هفته اول شروع به کاهش وزن رخ می دهد. بیشتر کاهش وزن در این مرحله از ذخایر کربوهیدرات، پروتئین و آب و تا حدودی چربی بدن ناشی می شود.

کاهش وزن در افرادی که از رژیم کم کربوهیدرات یا کتو پیروی می کنند سریعتر از افرادی که از رژیم کم چربی پیروی می کنند رخ می دهد. مرحله دوم کاهش وزن با سرعت بسیار آهسته‌تری اتفاق می‌افتد، اما عمدتاً از چربی بدن ناشی می‌شود، معمولاً بعد از 6 هفته و بعد از آن.

وقتی صحبت از کاهش وزن و لاغری می شود، چربی صورت و گردن معمولاً اولین ناحیه ای است که کاهش قابل توجهی را تجربه می کند. این به این دلیل است که این مناطق حساس ترین هستند و حتی به مقدار کمی کاهش وزن واکنش مثبت نشان می دهند.

با فعالیت بدنی منظم، تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی کم کالری سالم و اقدامات پیشگیرانه بهداشتی مانند خواب کافی و نوشیدن آب کافی، کاهش چربی بیشتر در این نواحی بیشتر و بیشتر می شود. بنابراین اگر به دنبال ظاهر خاصی هستید یا سعی می‌کنید وزن خود را کاهش دهید، به خاطر داشته باشید که اغلب صورت و گردن سریع‌ترین قسمت‌های بدن شما هستند که شاهد هر گونه پیشرفتی هستند.

لینک مفید:تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک+روش ها و ترفند های مهم

نقش ژنتیک

عوامل ژنتیکی تا حد زیادی تعیین کننده محل توزیع چربی در بدن شما هستند.تجزیه و تحلیل ژنتیکی نشان می دهد که رابطه بین ژن ها و توزیع چربی بدن در زنان قوی تر از مردان است. به عنوان مثال، اگر افراد خانواده شما  تجمع وزن در باسن و ران دارند، ممکن است در آنجا نیز شما وزن اضافه کنید.

مطالعات نشان می دهد که عوامل ژنتیکی نیز بر کاهش وزن و لاغری تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا و فیبر بالا برای والدین شما مفید هستند، این احتمال وجود دارد که برای شما نیز مفید باشد.تحقیقات برای کشف اینکه چگونه ژنتیک می تواند به متخصصان سلامت کمک کند تا برنامه های کاهش وزن را شخصی کنند، در حال انجام است.

 توجه به این نکته مهم است که ترتیب لاغری اعضای بدن توسط بیولوژی و ژنتیک اولیه انسان تعیین می شود. زنان تمایل به ذخیره چربی در اطراف باسن، باسن و ران خود دارند، در حالی که مردان تمایل دارند چربی را در اطراف شکم خود ذخیره کنند. با این حال، ترتیب از دست دادن چربی چیزی نیست که بتوان با اطمینان آن را کنترل یا پیش بینی کرد.

نقش جنسیت شما

جایی که بیشترین کاهش وزن و لاغری  را دارید ممکن است ربطی به جنسیت شما داشته باشد.

در یک مطالعه بزرگ، منبع معتبر جهانی که شامل بیش از 2500 نفر بود، شرکت کنندگان مرد تمایل کمتری با رژیم غذایی کم کالری داشتند، اما همچنان کمی بیشتر از شرکت کنندگان زن وزن کم کردند. تحقیقاتی نشان داده است که مردان تمایل به کاهش وزن بیشتری از ناحیه تنه خود دارند، در حالی که زنان وزن بیشتری را از ناحیه باسن خود کاهش می دهند.

مردان تمایل دارند ابتدا وزن خود را در اطراف تنه کاهش دهند. با این حال، مردان مبتلا به چاقی تمایل دارند ابتدا آن را در بازوها و پاهای خودبیاندازند.یک بررسی تحقیقاتی در سال 2014 نشان داد که مردان نیز بسیار راحت تر از زنان وزن کم می کنند.

نقش سن

اگر قبلاً وزن کم کرده اید، ممکن است قبلاً بدانید که بدن شما در کجا تمایل دارد که وزن خود را کاهش دهد.برای برخی افراد، اولین تغییر قابل توجه ممکن است در خط کمر باشد. برای دیگران، سینه یا صورت اولین چیزی است که تغییر را نشان می دهد.

جایی که ابتدا وزن اضافه یا کم می کنید احتمالاً با افزایش سن تغییر می کند. هم مردان میانسال و هم زنان یائسه تمایل دارند وزن خود را در اطراف قسمت میانی خود ذخیره کنند.مطالعات نشان می دهد که برای زنان یائسه، اضافه کردن ورزش در کنار یک رژیم غذایی سالم کلید کاهش چربی شکم است.

لینک مفید:لاغری و ریزش مو|علت و درمان ریزش مو در رژیم لاغری

آیا ورزش در جایی که ابتدا وزن کم می کنید تفاوتی ایجاد می کند؟

آیا ورزش در جایی که ابتدا وزن کم می کنید تفاوتی ایجاد می کند؟

بیشتر شواهد علمی نشان می دهد که شما نمی توانید یک نقطه خاص را برای کاهش وزن و لاغری هدف قرار دهید، حتی اگر تلاش های ورزشی خود را روی آن منطقه متمرکز کنید.

در یک مطالعه در سال 2013، شرکت کنندگان فقط پای غیر غالب خود را به مدت 12 هفته ورزش کردند. جالب اینجاست که پای تمرین شده چربی کمتری نسبت به آنچه در قسمت بالایی بدن از دست می‌دهد از دست می‌دهد – و هیچ تفاوتی در کاهش چربی بین یک پا و پای دیگر وجود نداشت.

در مطالعه‌ای در سال 2010 که شامل  زنان بود که به مدت 12 هفته در یک برنامه تمرینی شدید بدنی کل بدن حضور داشتند، محققان دریافتند که بیشترین چربی را از بازوها و تنه‌های خود از دست می‌دهند، در حالی که توده چربی در پاهایشان اساساً بدون تغییر است.

وزن اضافی در اطراف کمر به خصوص چربی احشایی عمیق که اندام ها را در بر می گیرد – خطر ابتلا به دیابت و مشکلات قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد.

بدن شما با کاهش وزن و لاغری، سلول های چربی را تجزیه می کند. از انرژی موجود در آن سلول‌ها برای تامین سطح فعالیت شما و گرم نگه داشتن بدنتان استفاده می‌کند. هنگامی که سلول های چربی متابولیزه شدند، محصولات جانبی هنگام بازدم بدن شما را در عرق، ادرار یا دی اکسید کربن ترک می کنند.

لینک مفید:افتادگی پوست بعد از لاغری | دلایل و نحوه رفع آن

یک رژیم مناسب برای لاغری

یک رژیم مناسب برای لاغری

بهترین راه برای کاهش وزن و لاغری ، رژیم کم کالری در کنار یک برنامه ورزشی منظم است . با این حال، برخی از رژیم‌های غذایی می‌توانند به شما کمک کنند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن وزن خود را کاهش دهید.

رژیم 30 روزه برای لاغری :

رژیم سی روزه یک برنامه غذایی سالم خوری یک ماهه است که انواع مختلفی از منافع جسمی و روحی را نوید می‌دهد1. این رژیم در سال 2009 توسط دو متخصص تغذیه ورزشی معتبر این رژیم تهیه شد که آن را به عنوان راهی برای تنظیم مجدد سوخت و ساز بدن و تغییر نحو ارتباط شما با غذا مطرح کردند.

رژیم سی روزه  بر اساس حذف برخی مواد غذایی مانند شکر، غلات، حبوبات، الکل و لبنیات است که ممکن است بر سلامت و تناسب اندام شما تاثیر بگذارد3. در طی این 30 روز، شما از شکر، بنشن، حبوبات، لبنیات و دیگر غذاهایی که التهابی در نظر گرفته می شود به منظور تنظیم دوباره بدن خود اجتناب می کنید.

قواعد رژیم سی روزه شامل حذف غذاهای فرآوری شده، مصرف مقدار زیادی سبزیجات و چربی های طبیعی، مقدار متوسط پروتئین، مقداری میوه و انواع ادویه و گیاهان است. با این حال، این قوانین شامل نسبت های مشخص، چربی، پروتئین، و نسبت های کربوهیدرات و مقدار کالری نیستند. نیازی نیست غذای شما ارگانیک، محلی یا گیاهی باشد. طبق گفته رژیم سی روزه، این بسیار حائز اهمیت است که غذا طبیعی باشد.

در هر صورت، قبل از شروع هر رژیم غذایی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که رژیمی که انتخاب می‌کنید، برای شما مناسب است.

لینک مفید:طناب زدن برای لاغری

چرا رژیم ۳۰ روزه است؟

برای تثبیت یک عادت ۶۶ روز زمان لازم است. امکان دارد که پیروی از یک رژیم غذایی برای طولانی مدت کمی سخت باشد. مدت زمان این رژیم یک ماه در نظر گرفته شده است تا افراد بتوانند در مورد رژیم غذایی خود به سازش برسند. نتایج مثبت این رژیم بعد از یک ماه قابل مشاهده خواهد بود.

در رژیم ۳۰ روزه چه غذاهایی می توانیم بخوریم؟

این رژیم ۴ هفته‌ای استفاده از غذاهای تازه و کم فرآوری‌شده را توصیه می‌کند، غذاهایی مانند:

 • گوشت، مرغ و تخم مرغ: مصرف گوشت گاو، گوساله، بره، مرغ، بوقلمون، اردک و تخم مرغ توصیه می‌شود.
 • ماهی و غذاهای دریایی: در رژیم سی روزه می‌توانید از ماهی، میگو، خرچنگ و سایر غذاهای دریایی استفاده کنید.
 • میوه و سبزیجات: مصرف میوه به صورت تازه و خشک و همینطور همه سبزیجات بلامانع است.
 • دانه‌های مغذی: مصرف تمام مغزها و دانه‌ها به جز بادام زمینی بدون اشکال است.
 • روغن‌های سالم: روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن آووکادو، پیه گوشت و چربی اردک انتخاب مناسبی است.

تفاوتی که این رژیم با دیگر رژیم‌ها دارد عبارت‌اند از:

 • شما کالری غذاها ها را دنبال نمی‌کنید.
 • شما احساس گرسنگی نمی‌کنید.
 • شما بر اساس سیستم امتیاز بندی غذا نمی‌خورید.
 • قرار نیست هر روز خودتان را وزن کنید.
 • داشتن احساس بهتر در اولویت قرار دارد.

مزایا و فواید رژیم ۳۰ روزه

پیروی کامل و اصولی از رژیم یک ماهه، مزایای زیادی به همراه دارد:

 • بهبود عملکرد بدن و افزایش سلامتی
 • خوابیدن راحت‌تر
 • میزان انرژی بیشتر
 • کاهش هوس غذایی
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • بهبود وضعیت پوستی
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
 • کاهش وزن

نوشیدنی های مجاز در رژیم ۳۰ روزه:

 • مصرف روزانه ۸ لیوان آب
 • آبمیوه‌های طبیعی مانند آب سیب، آب پرتقال و سایر میوه‌ها
 • مصرف روزانه یک فنجان چای سبز
 • آب سبزیجات تازه مانند آب کرفس و آب گوجه فرنگی
 • چای زنجبیل بدون شکر
 • مصرف قهوه بدون شکر.

مضرات و محدودیت های رژیم ۳۰ روزه:

در کنار مزایایی که گفته شد، رژیم یک ماهه با نکات منفی نیز رو به رو است:

 • احتیاج به برنامه ریزی غذایی دقیق دارد.
 • محدودیت‌های شدید غذایی دارد.
 • مصرف مقدار زیاد پروتئین می‌تواند کلسترول و سدیم خون را بالا ببرد.
 • کاهش وزن ممکن است پایدار نباشد.

زمانی که رژیم ۳۰ روزه خود را با موفقیت به پایان رساندید، نوبت به مرحله دوم و یا مرحله معرفی مجدد می‌رسد. در این مرحله شما باید به آرامی مواد غذایی ممنوعه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

پیشنهاد می‌شود که هر بار فقط یک گروه غذایی را به برنامه خود اضافه کنید تا متوجه شوید عملکرد دستگاه گوارش، سیستم ایمنی، متابولیسم و نحوه ذائقه شما چگونه است.

لینک مفید:تغذیه بعد از ورزش برای چربی سوزی

سوالات متداول

سوالات متداول

 • چه عواملی بر جایی که ابتدا چربی را از دست می دهید تأثیر می گذارد؟

ژن ها، هورمون ها، وزن فعلی بدن، اوه من! خیلی چیزها روی جایی که ابتدا چربی می ریزید تأثیر می گذارد. این پایین آمدن پوند است.ژن ها نقش بزرگی در توزیع چربی بدن دارند. یک بررسی تحقیقاتی نشان داد که عوامل ژنتیکی نیز بر کاهش وزن تأثیر می‌گذارند.

بنابراین اگر رژیم غذایی مدیترانه‌ای اجاره‌ای شما برای آن‌ها کارآمد است، این احتمال وجود دارد که برای شما نیز مؤثر باشد. بررسی تحقیق دیگری نشان داد که ارتباط بین عوامل ژنتیکی و توزیع چربی بدن در زنان قوی‌تر از مردان است.

هورمون ها نقش مهمی در کاهش وزن دارند. استروژن (یکی از هورمون های جنسی اصلی برای زنان) ممکن است باعث شود زنان وزن بیشتری در اطراف باسن و ران خود جمع کنند. در همین حال، سطوح بالاتر تستوسترون در مردان به عضله سازی و سوزاندن چربی در دهه 20 و 30 سالگی کمک می کند.

با افزایش سن، سطح این هورمون کاهش می یابد، که یکی از دلایلی است که هر دو جنس با افزایش سن تمایل به افزایش وزن بیشتر در ناحیه میانی خود دارند.سایر هورمون ها مانند کورتیزول، انسولین، گرلین و لپتین بر وزن تاثیر می گذارند. یک بررسی تحقیقاتی ارتباط قوی بین کورتیزول (هورمون استرس شما) و چاقی شکمی را نشان داد.

واقعیت جالب: وزن فعلی بدن شما بر جایی که ابتدا وزن کم می کنید تأثیر می گذارد. طبق یک مطالعه، اگر RN چاقی دارید، احتمال دارد که ابتدا وزن را در بازوها و پاهای خود کاهش دهید.

اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. اما به نظر می رسد افرادی که چاقی دارند ممکن است به طور متفاوتی (حداقل در ابتدا) نسبت به افرادی که در محدوده وزنی متوسط قرار دارند، وزن کم کنند.کاهش وزن به طور معمول نیاز به یک رژیم غذایی مغذی و ورزش منظم دارد و معنای دقیق آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

مراقب هرگونه رژیم غذایی، قرص یا مکملی باشید که ادعا می کند به شما در کاهش وزن سریع کمک می کند. کاهش وزن در طول شب به ندرت سالم، قابل دستیابی یا پایدار است.

 • قوانین رژیم ۳۰ روزه چیست؟

از آن جایی که طرح چهار هفته‌ای لاغری چیزی فراتر از کاهش وزن است، باعث می‌شود تا سلامت بدنی شما در دراز مدت ارتقا پیدا کند. به علاوه این رژیم به افزایش سلامت روانی نیز کمک می‌کند.
بنابراین مواردی وجود دارند که شما باید به آن‌ها پایبند باشید:
۱. کنترل نکردن مرتب وزن به جز روز یک و سی
۲. مصرف سیگار ممنوع

 • در رژیم ۳۰ روزه هر روز چند کالری باید مصرف کنیم؟

اگر قصد لاغری دارید، باید مصرف غذاهای پر کالری را فراموش کنید. هم چنین میزان کالری دریافتی روزانه خود را کنترل کنید.
در رژیم سی روزه مردان نباید بیش از ۱۹۰۰ و زنان بیش از ۱۴۰۰ کالری دریافت کنند. میزان کالری بیش از ۱۵۰ هزار ماده غذایی را حساب کرده است و می‌تواند راهنمای خوبی باشد.

 • برنامه ورزشی در کنار رژیم سی روزه چیست؟

در کنار غذاهای کم کالری، برنامه ورزشی راه دیگری برای کاهش وزن است. ورزش‌های هوازی مانند دویدن و دوچرخه سواری به شما کمک می‌کند کالری بیشتری بسوزانید. تمرینات قدرتی نیز به شما در عضله سازی و کاهش حجم چربی کمک می‌کند.

 • میزان کاهش وزن و لاغری  در ۳۰ روز چقدر است؟

نمی‌توان برای همه نسخه یکسانی پیچید. اما طیف کاهش وزن از ۰.۵ کیلوگرم تا ۳ کیلوگرم در هفته است. البته هستند افرادی که در طی یک هفته ۱۰ کیلوگرم وزن کم کرده‌اند. طبق تجربه افرادی که آهسته آهسته وزن کم می‌کنند، به ثبات وزنی بیشتری می‌رسند و وزن بیشتری را از دست می‌دهند.

 • آیا می توانیم شکر و قند مصرف کنیم؟

خیر در این رژیم نمی‌توانید قند و شکر و حتی شیرین‌کننده‌های مصنوعی مصرف کنید.

 • رژیم سی روزه باعث کاهش وزن سریع  و لاغری می شود؟

برخی از افراد از برنامه غذایی ۳۰ روزه انتظار کاهش وزن سریع را دارند. توجه به این نکته ضروری است که کاهش وزن سریع با رژیم لاغری ، خطر ابتلا به بیماری سنگ صفرا، کم آبی و سوء‌ تغذیه را افزایش می‌دهد.کاهش وزن ایمن چیزی در حدود کاهش وزن یک درصدی از وزن کل بدن در مدت یک هفته است.

لینک مفید:درمان ترک های پوستی ناشی از چاقی|رفع ترک پوستی

امروز با ما تماس بگیرید

ما می دانیم که این کمی مشکل است که کدام برنامه غذایی برای شما مفید است و کدام نه، ممکن است پیچیده و گیج کننده باشد، از این رو باید با یک متخصص  تعذیه و آسیب شناسی مشورت کنید. بنابراین، اگر به دنبال یک برنامه غذایی  تمرینی و سفارشی یا هر برنامه غذایی هستید، همین امروز با ما تماس بگیرید و ما به شما کمک می کنیم تا تصمیمات سال جدید خود را انجام دهید.

وجود برنامه های رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه آقای دکتر محمدرضا خواجوئیی به شما کمک می کند تا به هدف خود برسید و تاعید بدنی خوش فرم داشته باشید.

  داخل پیام رسان های واتساپ یا تلگرام پیغام بگذارید   09129347648    

سالم بخورید، سالم زندگی کنید. از یک زندگی شاد طولانی لذت ببرید.

سخن آخر:

همه ما به دلایل مخلتفی وزن اضافه می‌کنیم علاوه برآن افراد به دلایل مختلف به دنبال کم کردن وزن و تناسب اندام هستند. تعدادی از افراد بخاطر سلامتی می‌خواهند وزن کم کنند، تعدادی دیگر بخاطر ظاهر می‌خواهند وزن کم کنند و دلایلی دیگر. اما اینکه ابتدا چربی از کدام قسمت بدن کم می‌شود کاملا فردی است. به عبارت دیگر نمی‌توان گفت همه افراد در اینکه ابتدا در کدام قسمت بدن کاهش وزن داشته باشند یکسان هستند.

رژیم ۳۰ روزه یک رژیم غذایی با محدودیت‌های شدید است که باعث کاهش وزن می‌شود اما این رژیم ممکن است برای همه مناسب نباشد. بنابراین توصیه می‌شود که بهترین رژیم غذایی را برای کاهش وزن انتخاب کنید. این رژیم بر مبنای حذف برخی مواد غذایی مانند حبوبات، قند، افزودنی‌ها، لبنیات و الکل است. رعایت این رژیم می‌تواند منجر به کاهش وزن ۰.۵ تا ۳ کیلویی در هفته شود.

منبع

منبع

5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *