افتادگی پوست بعد از لاغری | دلایل و نحوه رفع آن درسال 1402

افتادگی پوست بعد از لاغری | دلایل و نحوه رفع آن
زمان مطالعه👨‍💻 : 14 دقیقه⏰

کاهش وزن برای مدیریت اضافه وزن یا چاقی می تواند خطر ابتلا به بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.با این حال، کاهش وزن عمده گاهی اوقات می تواند منجر به افتادگی پوست بعداز لاغری شود. برای برخی افراد، این ممکن است منجر به احساس خودآگاهی و ناراحتی شود که ممکن است به اندازه کافی مهم باشد که کیفیت زندگی را مختل کند.

این مقاله نگاهی به علل شل شدن پوست پس از کاهش وزن دارد. همچنین اطلاعاتی در مورد راه حل های طبیعی و پزشکی ارائه می دهد که می تواند به سفت شدن و خلاص شدن از افتادگی پوست بعد از لاغری کند.

افتادگی پوست بعد از لاغری

افتادگی پوست بعد از لاغری

پوست بزرگترین عضو بدن شماست. این یک سد محافظ در برابر محیط زیست را تشکیل می دهد.داخلی ترین لایه پوست شما از پروتئین هایی از جمله کلاژن و الاستین تشکیل شده است. کلاژن، که 80 درصد از ساختار پوست شما را تشکیل می دهد، استحکام را فراهم می کند. الاستین خاصیت ارتجاعی ایجاد می کند و به سفت ماندن پوست شما کمک می کند.

در طول افزایش وزن، پوست منبسط می شود تا جایی برای رشد بیشتر ایجاد شود. بارداری یکی از نمونه های این گسترش است.انبساط پوست در دوران بارداری طی چند ماه اتفاق می افتد. پوست منبسط شده معمولاً طی چند ماه پس از زایمان جمع می شود.

زمانی که پوست به طور قابل توجهی کشیده شده و برای مدت طولانی به همین شکل باقی می ماند، رشته های کلاژن و الاستین آسیب می بینند. در نتیجه، آنها بخشی از توانایی خود را برای پس گرفتن از دست می دهند.در نتیجه، وقتی وزن زیادی از دست می دهید، ممکن است پوست اضافی از بدن آویزان شود. به طور کلی، هرچه کاهش وزن بیشتر باشد، تأثیر شلی پوست بیشتر است.

علاوه بر این، محققان گزارش می دهند که افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می گیرند، کلاژن جدید کمتری تولید می کنند و ترکیب آن به اندازه کلاژن در پوست های جوان و سالم قوی نیست.

لینک مفید:روش های افزایش قد از 0 تا 100

عواملی که بر از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر می گذارد

عواملی که بر از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر می گذارد

عوامل متعددی به دنبال کاهش وزن باعث افتادگی پوست بعد از لاغری میشود:

 • طول زمان: هرچه مدت طولانی‌تری اضافه وزن یا چاقی داشته باشد، پوست پس از کاهش وزن به دلیل از دست دادن الاستین و کلاژن شل‌تر می‌شود.
 • مقدار کاهش وزن : کاهش وزن 100 پوندی (46 کیلوگرم) یا بیشتر معمولاً باعث شل شدن پوست بیشتر از کاهش وزن متوسط می شود.
 • سن: پوست مسن‌تر از پوست جوان‌تر کلاژن کمتری دارد و به دنبال کاهش وزن شل‌تر می‌شود.
 • ژنتیک : ژن ها ممکن است بر نحوه واکنش پوست شما نسبت به افزایش و کاهش وزن تأثیر بگذارند.
 • قرارگیری در معرض نور خورشید: نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض آفتاب مزمن باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین پوست می شود، که ممکن است به شل شدن پوست کمک کند .
 • سیگار کشیدن: سیگار منجر به کاهش تولید کلاژن و آسیب به کلاژن موجود می‌شود و در نتیجه پوست شل و افتاده می‌شود .

لینک مفید:غذاهای کم کالری سیر کننده

شل شدن پوست بعد از لاغری

شل شدن پوست بعد از لاغری

شل شدن پوست ناشی از کاهش وزن زیاد ممکن است که باعث چالش‌های فیزیکی و عاطفی شود:

 • ناراحتی جسمی: پوست اضافی ممکن است ناراحت کننده باشد و احتمالاً در فعالیت عادی اختلال ایجاد کند.
 • کاهش فعالیت بدنی: یک مطالعه نشان داد که کاهش وزن افراد بیشتری را به ورزش تشویق می کند، پوست اضافی در برخی افراد پس از جراحی چاقی با ورزش تداخل دارد.
 • تحریک و تحلیل پوست: یک مطالعه نشان داد که از 124 نفری که درخواست جراحی پلاستیک برای سفت کردن پوست پس از جراحی کاهش وزن کرده بودند، 44٪ درد پوست، زخم یا عفونت ناشی از شل شدن پوست را گزارش کرده بودند.
 • تصویر بدن ضعیف: شل شدن پوست ناشی از کاهش وزن ممکن است اثرات منفی بر تصویر و خلق و خوی بدن داشته باشد.

لینک مفید:تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک+روش ها و ترفند های مهم!

افتادگی پوست صورت بعد از لاغری

افتادگی پوست صورت بعد از لاغری

پس از کاهش موفقیت آمیز وزن اضافی، بسیاری از افراد با افتادگی پوست صورت مواجه می شوند. کاهش وزن قابل توجه ممکن است منجر به پوست اضافی شود که می تواند منجر به افتادگی پوست صورت و گردن شود.

 • کاهش وزن سریع می تواند باعث افتادگی پوست صورت شود.

افتادگی صورت از دست رفته یک مشکل رو به رشد برای بسیاری از آمریکایی ها است. برای کسانی که به آرامی وزن کم می کنند، افتادگی پوست کمتر نگران کننده است. اما، زمانی که وزن با سرعتی سریع از بین می‌رود، ممکن است پوست فرصتی برای جمع شدن و سفت شدن نداشته باشد. اما، یکی از مواردی که اغلب نادیده گرفته می شود، صورت است.

در حالی که ممکن است به اندازه تنه و اندام ها چربی در سر وجود نداشته باشد، اما هنوز به اندازه کافی چربی وجود دارد که هنگام افزایش و کاهش وزن متوجه آن خواهید شد. در نتیجه، پوست صورت ممکن است پس از کاهش وزن، ظاهری شل و افتاده به خود بگیرد و به‌طور مصنوعی فرد را بیش از سال‌های زندگی‌اش پیر کند.

البته، مزایای سلامتی کاهش وزن آنها بسیار بیشتر از نگرانی های مربوط به افتادگی پوست است. بنابراین این دلیلی برای جلوگیری از کاهش وزن نیست. اما، برای کسانی که امیدوارند بهترین ظاهر خود را داشته باشند و از کاهش وزن خود نهایت استفاده را ببرند، راه حلی وجود دارد.

داشتن پوست شل بعد از کاهش وزن طبیعی است. استفاده از داروهای طبیعی پس از کاهش وزن کم تا متوسط به پوست شما کمک می کند تا خود به خود جمع شود. کاهش وزن قابل توجه ممکن است به جراحی پلاستیک صورت برای کاهش افتادگی پوست صورت نیاز داشته باشد.

لینک مفید:تاثیر کوهنوردی بر لاغری (کاهش وزن با کوهنوردی)

سفت کردن پوست صورت بعد از کاهش وزن

کاهش وزن برای مدیریت چاقی یک دستاورد بزرگ است و می تواند خطر ابتلا به بیماری را در آینده کاهش دهد. کاهش وزن شدید می تواند باعث افتادگی پوست شود که مضر نیست اما می تواند ناخوشایند به نظر برسد و باعث مشکلات عزت نفس شود.

برخی از روش های رایج برای سفت کردن پوست شل پس از کاهش وزن عبارتند از:

 • ورزش
 • استفاده از محصولات سفت کننده
 • ماساژ
 • کلاژن
 • نوشیدن آب فراوان
 • درمان های لیزری
 • جراحی های کم تهاجمی (لیفت صورت، لیفت گردن)

لینک مفید:غذاهای مسهل کننده|غذاهای شل کننده شکم

رفع افتادگی پوست شکم

رفع افتادگی پوست شکم

اگر پوست شلی در اطراف شکم خود دارید، نگران نباشید، راه های زیادی برای رفع آن وجود دارد. می توانید برای عمل یا درمان هایی که نیازی به زیر چاقو رفتن ندارند، بروید. اینها می توانند پوست شکم شما را بسیار بهتر و سفت تر نشان دهند.

چه چیزی باعث شل شدن یا افتادگی پوست در ناحیه شکم شما می شود؟

داشتن پوست شل یا افتادگی در اطراف شکم می تواند ناراحت کننده باشد، اما درک علل ریشه ای می تواند به شما کمک کند تا اقدامات درستی را برای درمان انجام دهید.

چندین عامل وجود دارد که می تواند به این موضوع کمک کند:

 • کاهش وزن سریع: اگر توانسته اید وزن زیادی را در مدت کوتاهی کاهش دهید، این یک دستاورد عالی است. کاهش وزن سریع می تواند عارضه جانبی باقی ماندن پوستی را داشته باشد که به جای خود باز نمی گردد. این می تواند منجر به چین ها یا کیسه های پوستی شود که از ناحیه شکم شما آویزان می شود.
 • بارداری: بارداری یکی دیگر از علل شایع شلی پوست اطراف شکم است. همانطور که بدن شما فضا را برای یک کودک در حال رشد باز می کند، پوست روی شکم شما به میزان قابل توجهی کشیده می شود. پس از زایمان، بسیاری از زنان متوجه می شوند که پوست معده آنها به حالت سفتی اولیه خود باز نمی گردد و منجر به افتادگی یا پوست اضافی می شود. این امر به ویژه در مورد زنانی که سزارین شده اند صادق است، زیرا برش جراحی نیز می تواند بر خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر بگذارد.
 • افزایش سن: با افزایش سن، این یک فرآیند طبیعی است که پوست ما خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. این به دلیل تجزیه کلاژن و الاستین است، پروتئین‌هایی که مسئول سفت و جوان نگه داشتن پوست هستند. از دست دادن این پروتئین ها می تواند منجر به چین و چروک، خطوط ریز و در برخی موارد، افتادگی پوست اطراف شکم شود.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: همه ما کمی نور خورشید را دوست داریم، اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند برای پوست شما مضر باشد. با گذشت زمان، آفتاب بیش از حد می تواند کلاژن را در پوست شما تجزیه کند و باعث از دست دادن خاصیت ارتجاعی آن شود. این می تواند بیشتر به افتادگی یا افتادگی پوست اطراف شکم شما کمک کند.

لینک مفید:لاغری با رژیم فستینگ(کاهش وزن به روش روزه)

درمان های طبیعی برای افتادگی پوست بعد از لاغری

درمان های طبیعی برای افتادگی پوست بعد از لاغری

درمان‌های طبیعی زیر ممکن است استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست را تا حدودی در افرادی که وزن کم تا متوسطی از دست داده‌اند، بهبود بخشد.

تمرین مقاومتی انجام دهید

شرکت در تمرینات قدرتی منظم یکی از موثرترین راه‌ها برای ایجاد توده عضلانی در بزرگسالان جوان و مسن‌تر است.در حالی که تحقیقات در حال حاضر در دسترس نیست، این امکان وجود دارد که افزایش توده عضلانی ممکن است به بهبود ظاهر پوست شل کمک کند.

 ورزش هوازی منظم

Cardio ورزش هوازی به سوزاندن چربی و تقویت عضلات کمک می کند. پیاده روی سریع، شنا، آهسته دویدن یا دوچرخه سواری را امتحان کنید.قبل از شروع روتین جدید، از پزشک بپرسید آیا شروع فعالیت بلامانع است یا خیر. آهسته آهسته شروع کنید و به تدریج سراغ فعالیت های شدیدتر بروید.ورزش منظم بهرمان افتادگی پوست بعد از زایمان یا به حداقل رساندن آن کمک می کند.

کلاژن مصرف کنید

کلاژن هیدرولیز بسیار شبیه به ژلاتین است. این یک شکل فرآوری شده از کلاژن است که در بافت همبند حیوانات یافت می شود.اگرچه در افرادی با پوست شل مرتبط با کاهش وزن آزمایش نشده است، مطالعات نشان می دهد که هیدرولیز کلاژن ممکن است یک اثر محافظتی بر روی کلاژن پوست داشته باشد.

در یک مطالعه کنترل شده، خاصیت ارتجاعی پوست، همراه با بافت و آبرسانی، پس از 12 هفته مصرف مکمل کلاژن مایع، به طور قابل توجهی افزایش یافت. این نوشیدنی همچنین حاوی ویتامین های C و E و همچنین بیوتین و روی بود .یکی دیگر از منابع محبوب کلاژن، آبگوشت استخوان است که فواید دیگری نیز برای سلامتی دارد.

مصرف چربی های سالم و پروتئین

مصرف چربی و پروتئین سالم به تشکیل عضله کمک می کند. پروتئین هم حاوی کلاژن است. نیاز هر فرد به پروتئین بسته به میزان ورزشی که انجام می دهد و قد و وزن متغیر است. اگر به بچه شیر می دهید، به پروتئین بیشتری نیاز دارید.

مواد مغذی خاصی را مصرف کنید و هیدراته بمانید

برخی از مواد مغذی برای تولید کلاژن و سایر اجزای پوست سالم مهم هستند:

 • پروتئین: پروتئین کافی برای پوست سالم حیاتی است. اسیدهای آمینه لیزین و پرولین نقش مستقیمی در تولید کلاژن دارند.
 • ویتامین C: ویتامین C برای سنتز کلاژن مورد نیاز است و همچنین به محافظت از پوست در برابر آسیب خورشید کمک می کند.
  اسیدهای چرب امگا 3: اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی های چرب ممکن است به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند و اثرات ضد پیری داشته باشد.
 • آب: هیدراته ماندن ممکن است ظاهر پوست را بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که زنانی که مصرف روزانه آب خود را افزایش دادند، بهبود قابل توجهی در هیدراتاسیون و عملکرد پوست داشتند.

ماساژ روغنی

بعضی از روغن های گیاهی به پوست کمک می کنند خود را ترمیم کند. مواد آنتی اکسیدان موجود در روغن های گیاهی و خواص ضد التهاب آن می‌تواند دلیل این امر باشد. مثلا، روغن بادام به ترک های پوستی کمک می کند.

در روغن های حامل عطر گیاهی به کار رفته که برای سلامت پوست مزایای مخصوص به خود را دارد. روغن های جوجوبا یا نارگیل را روی خط شکم بمالید تا به سفت شدن پوست کمک شود. می تواند چند قطره روغن عصاره ای مانند کندر یا بهار نارنج را به آن اضافه کنید.

از کرم های سفت کننده استفاده کنید

بسیاری از کرم های سفت کننده حاوی کلاژن و الاستین هستند.اگرچه این کرم ها ممکن است به طور موقت کمی به سفت شدن پوست کمک کنند، مولکول های کلاژن و الاستین آنقدر بزرگ هستند که نمی توانند از طریق پوست شما جذب شوند. به طور کلی کلاژن باید از داخل به بیرون ایجاد شود.

لینک مفید:بهترین روغن برای چربی سوزی شکم

درمان های پزشکی برای افتادگی پوست بعد از لاغری

درمان های پزشکی یا جراحی گزینه های تهاجمی تر برای افتادگی پوست بعد از لاغری هستند.

جراحی کانتورینگ بدن

افرادی که مقدار قابل توجهی از وزن خود را از طریق جراحی چاقی یا سایر روش های کاهش وزن از دست داده اند، اغلب درخواست جراحی برای برداشتن پوست اضافی می کنند .در جراحی کانتورینگ بدن، جراح یک برش بزرگ ایجاد می کند و پوست و چربی اضافی را برمی دارد. سپس برش را با بخیه های ظریف بخیه می زنند تا جای زخم را به حداقل برسانند.

جراحی های خاص کانتورینگ بدن عبارتند از:

 • ابدومینوپلاستی (تومی تاک): برداشتن پوست از شکم
 • لیفت پایین تنه: برداشتن پوست از شکم، باسن، باسن و ران ها
 • لیفت بالاتنه: برداشتن پوست از سینه ها و پشت
 • لیفت داخلی ران: برداشتن پوست از قسمت داخلی و خارجی ران
 • براکیوپلاستی (لیفت بازو): برداشتن پوست از بازوها

جراحی های متعدد معمولاً در طول 1 تا 2 سال پس از کاهش وزن عمده بر روی قسمت های مختلف بدن انجام می شود.جراحی های کانتورینگ بدن معمولاً به بستری 1 تا 4 روزه در بیمارستان نیاز دارند. زمان بهبودی در خانه معمولاً 2 تا 4 هفته است. همچنین ممکن است برخی از عوارض جراحی مانند خونریزی و عفونت وجود داشته باشد.

جراحی کانتورینگ بدن ممکن است کیفیت زندگی را پس از کاهش وزن قابل توجه بهبود بخشد. با این حال، یک مطالعه گزارش داد که برخی از نمرات کیفیت زندگی در افرادی که این روش را انجام داده‌اند کاهش یافته است.

روش های پزشکی جایگزین

اگرچه جراحی کانتورینگ بدن تا حد زیادی رایج ترین روش برای برداشتن پوست شل است، گزینه های کمتر تهاجمی با خطر کمتر عوارض عبارتند از:

 • درمان با فرکانس رادیویی: چنین درمان هایی ممکن است از ترکیبی از نور مادون قرمز، فرکانس رادیویی و ماساژ برای کاهش شلی پوست استفاده کنند. در حالی که این درمان باعث کاهش وزن نمی شود، ممکن است به کاهش نواحی کوچک سلول های چربی کمک کند.
 • سونوگرافی:یک مطالعه کنترل شده از درمان اولتراسوند در افرادی که جراحی چاقی انجام داده بودند، هیچ بهبود عینی در شلی پوست پیدا نکرد. با این حال، افراد کاهش درد و سایر علائم را پس از درمان گزارش کردند .

به نظر می رسد که اگرچه خطرات کمتری با این روش های جایگزین وجود دارد، اما نتایج ممکن است به اندازه جراحی کانتورینگ بدن چشمگیر نباشد.

سخن آخر

در این مقاله  از راه های درمان و جلوگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری برای شما گفتیم. توجه کنید که راه های درمان همگی باید تحت نظارت متخصصین انجام شوند، زیرا در غیر این صورت ممکن است آسیب های فراوانی به پوستتان وارد شود. اگر از راه های جلوگیری از شلی پوست در زندگی خود استفاده کنید، می توانید همیشه پوست خود را شاداب و جوان نگه دارید.

منبع

منبع

5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *