تاثیر کوهنوردی بر لاغری (کاهش وزن با کوهنوردی) درسال 1402

تاثیر کوهنوردی بر لاغری (کاهش وزن با کوهنوردی)
زمان مطالعه👨‍💻 : 13 دقیقه⏰

تاثیر کوهنوردی بر لاغری به عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم قطعا امکان پذیر است. کوهنوردی بر لاغری می تواند یک روش سالم و سرگرم کننده باشد. بدیهی است که کاهش وزن چیز ساده ای نیست و همچنین نیازی به تمرکز بر یک فعالیت ندارد. با این حال، اگر به دنبال نوعی ورزش هستید که جذاب‌تر از دمبل زدن یا راه رفتن روی تردمیل باشد، این ورزش بسیار مناسب است. چون به هر حال در ارتفاعات هوا پاک تر است و کوهپیمایی در فضای باز مسلما حس بهتری در ذهن و روح افراد ایجاد می کند.

کاهش وزن با کوهنوردی

کوه نوردی و کاهش وزن

کوه نوردی  ترکیبی از یک تمرین قدرتی با مقدار مناسبی از تمرینات هوازی است. همچنین شامل کشش، تعادل و هماهنگی زیادی می باشد. این ورزش امکان لذت بردن و به چالش کشیدن شما را در هر سطحی دارد. برای همین کوهنوردی یک روش خوب برای کاهش وزن و همچنین یک تفریح سرگرم کننده و جذاب برای افرادی است که به طور مرتب آن را انجام می دهند. ترکیبی از جنبه های مختلف فیزیکی و ذهنی در ورزش کوهنوردی باعث می شود که به دلیل تمرکز و هماهنگی موجود، از بسیاری دیگر از ورزش های فضای باز متمایز شود.

تاثیر کوهنوردی بر لاغری نسبت به سایر فعالیت‌ها رایج‌تر است. برای همین با ایجاد انگیزه در خود می توانید راحت تر صعود کنید. کوه مکان دلپذیری است و مسیری وجود دارد که از قبل برای آن برنامه ریزی کرده اید. البته انجام ورزش منظم بسیار بهتر از تمرینی است که تصمیم به انجام آن دارید اما در نهایت آن را نادیده می گیرید.تاثیر کوهنوردی بر لاغری عالی است.

طبیعتاً با کوهنوردی فرم بدنی بهتری پیدا خواهید کرد. حتی اگر فقط یک یا دو بار در هفته بروید ، یک تمرین خوب برای کاهش وزن و لاغری به حساب می آید. بیشتر کوهنوردان مدرن دارای شاخص توده بدنی سالم در محدوده نرمال هستند. آنها بر تغذیه مناسب و تمرین بیشتر از وزن بدن تمرکز می کنند.

لینک مفید:فواید کوهنوردی برای بانوان

بهترین راه برای کاهش وزن با کوهنوردی

اول از همه، لطفا این قوانین را برای سلامتی خود دنبال کنید:

 • روزهای استراحت داشته باشید .حداقل یک روز کامل بعد از یک جلسه کوهنوردی استراحت کنید.
 • به بدن خود گوش دهید . اگر درد دارد. توقف کنید.
 • اجتناب از آسیب . کوهنوردی منظم بهتر از توقف به دلیل آسیب مداوم است.

اگر می خواهید برای کاهش وزن یا به عنوان بخشی از یک روش زندگی سالم کوهنوردی را شروع کنید، موارد زیر را توصیه می کنیم:

 • حداکثر دو یا سه بار در هفته به کوه بروید. دو مرتبه عالی است.
 • دوستان کوهنورد را برای انگیزه بازگشت به کوه  پیدا کنید.
 • اهداف واقع بینانه را تعیین کنید و انتظار داشته باشید که پیشرفت پس از دوره یادگیری اولیه بالا رود.
 • یاد بگیرید که از کوهنوردی لذت ببرید.

لینک مفید:افزایش سایز باسن|روش های بزرگ کردن باسن

تاثیر کوهنوردی بر لاغری

تاثیر کوهنوردی بر لاغری

کاهش وزن با کوهنوردی نسبت به سایر فعالیت‌ها رایج‌تر است، زیرا احتمال انجام آن بیشتر است. تاثیر کوهنوردی بر لاغری عالی است.

ایجاد انگیزه برای صعود بسیار آسان‌تر است، زیرا دوستان شما آنجا هستند، مکان دلپذیری است و مسیری وجود دارد که در تمام هفته برنامه‌ریزی کرده‌اید.

اگر می خواهید تاثیر کوهنوردی بر لاغری داشته باشید، موارد زیر را به شما توصیه می کنیم:

 •  در سربالایی سریع حرکت کنید: وقتی به یک شیب رسیدید، به جای اینکه آرام آرام به سمت بالا حرکت کنید، تا آنجا که می توانید به سرعت به سمت بالا بدوید. در عرض چند دقیقه، ضربان قلبتان افزایش می یابد و خون را پمپاژ می کند. در این صورت کالری بیشتری می سوزانید و مهم تر اینکه کالری هایی را هم که برای یک یا دو ساعت آینده در حال کوهنوردی هستید، سریعتر می سوزانید.
 • در سراشیبی به آرامی راه بروید: اگر آهسته تر از حد معمول پایین بیایید، ماهیچه هایی که بدن شما برای کاهش سرعت استفاده می کند، سخت تر کار می کنند. بنابراین، وقت خود را در فرودها صرف کنید و کالری و چربی بیشتری بسوزانید.

بعد از چند ساعت کوهنوردی ممکن است عضلات بدنتان درد داشته باشد،بدنتان خسته می‌شود، زیرا یک تمرین چالش‌برانگیز را پشت سر گذاشته است. در نتیجه کالری خود را از دست داده و بدن به سمت چربی سوزی رفته است و عضلات تقویت و قوی‌تر شده‌اند.

کوهنوردی دارای دو بخش اساسی است، صعود به قله و پایین آمدن از آن. تلاش و چالش بدنی در قسمت صعود به قله انجام می‌شود و باعث می‌شود بدن کالری بسوزاند. طبق آمار یک فرد با وزن ۸۴ کیلوگرم در طول نیم ساعت ۴۴۸ کالری مصرف می‌کند.

نیم کیلو چربی ۳۵۰۰ کالری دارد؛ بنابراین اگر در صعود خود چیزی در حدود ۱۷۵۰ کالری بسوزانید چیزی در حدود ۲۵۰ گرم چربی از دست می‌دهید. البته سوختن این مقدار کالری به این معنی است که شما بعد از کوهنوردی ۲۵۰ گرم سبک‌تر هستید.تاثیر کوهنوردی بر لاغری عالی است.

لینک مفید:برنامه بدنسازی برای کاهش وزن و تناسب اندام: 6 هفته تا اندامی ایده آل

یک ساعت کوهنوردی چقدر کالری میسوزاند

یک ساعت کوهنوردی چقدر کالری میسوزاند

با کوهنوردی می توانید کالری بسوزانید. این رشته ورزشی کالری زیادی می سوزاند.600 تا 700 کالری برای یک ساعت فعالیت کوهنوردی در مقابل 300 تا 400 کالری برای یک ساعت پیاده روی،خودتان مقایسه کنید. این میزان از کالری سوزی به شما امکان می دهد که در هنگام ساختن بدن خود وزن کم کنید.

گاهی اوقات عامل ترس چیزی است که بدن شما را به منطقه کالری سوزی سوق می دهد. تمرکز با تمام وجود، برای اینکه در حین کوهنوردی زمین نخورید کار نسبتاً سختی است. البته نمی توان گفت که کوهنوردی خطرناک است، ولی برای بالا رفتن و مخصوصا پایین آمدن از کوه نیاز به تمرکز زیادی دارید که منجر به صرف انرژی بیشتری می شود.

اطلاعات متفاوتی در مورد میزان کالری سوزی وجود دارد. برخی در محاسبات 8 تا 10 کالری در دقیقه بیان کرده اند، ولی طبق ردیاب های تناسب اندام در افراد مختلف به طور متوسط حدود 5 تا 11 کالری در دقیقه مشاهده شده است. بنابراین بیش از 60 دقیقه کوهنوردی می تواند از 300 تا 700 کالری بسوزاند.

پس کوهنوردی به عنوان یک ورزش موثر برای سوزاندن کالری محسوب می شود. این مقدار کالری سوزی به طور قابل توجهی متفاوت است و به چیزهای زیادی مانند زمان استراحت در بین راه، سختی مسیر، میزان سطح شیب، دمای هوا و حتی جاذبه محلی بستگی دارد.تاثیر کوهنوردی بر لاغری عالی است.

لینک مفید:رژیم کتوژنیک

آیا محدودیت وزنی برای کوه نوردی وجود دارد؟

آیا محدودیت وزنی برای کوه نوردی وجود دارد؟

اساساً هیچ محدودیت وزنی برای کوهنوردی  وجود ندارد.احتمالاً کوهنوردی را در داخل خانه با طناب زدن شروع خواهید کرد. این یک راه ایمن و آسان برای ورود به کوهنوردی بدون ترس یا سقوط بزرگ است. شما فقط به یک متخصص با صلاحیت نیاز دارید، اما ساده ترین راه رزرو یک دوره مقدماتی یا یادگیری برای صعود است.تاثیر کوهنوردی بر لاغری عالی است.

لینک مفید:غذاهای فیبردار برای لاغری (22 غذای عالی فیبر دار برای کاهش وزن)

آیا برای کوه نوردی به قدرت بالاتنه خوبی نیاز دارید؟

آیا برای کوه نوردی به قدرت بالاتنه خوبی نیاز دارید؟

نه، کوه نوردی بیشتر در مورد استفاده از پاها برای فشار دادن است تا بازوها برای کشیدن. قدرت ساعد و بالاتنه نقش مهمی را ایفا می کند.

در حالت ایده‌آل، بازوهای شما باید همیشه صاف باشند. پایین تنه شما با زانوهای خم شده به اطراف حرکت می کند تا در موقعیت مناسب قرار بگیرید .

لینک مفید:تمرین فول بادی با دمبل:تمرین عالی در خانه در 20 دقیقه

آیا وزن شما بر توانایی کوهنوردی شما تأثیر می گذارد؟

آیا وزن شما بر توانایی کوهنوردی شما  تأثیر می گذارد؟

تا حدی بله. با این حال کوهنوردی باید یک چیز شخصی باشد. تفریح، یادگیری مهارت ها، امتحان چیزهای جدید و رفتن به مکان های جدید همه چیزهای شگفت انگیزی است که ما از کوهنوردی به دست می آوریم. الکس لو گفت: بهترین کوهنورد کسی است که بیشترین لذت را داشته باشد.تاثیر کوهنوردی بر لاغری عالی است.

لینک مفید:تمرین فول بادی با وزن بدن در 2021برنامه فول بادی شگفت انگیز!!!

کاهش وزن باکوهنوردی وتاثیر آن بر شکم

تاثیر کوهنوردی بر شکم

کوهنوردی به عنوان یک تمرین تقویت عضلات شکمی می تواند انجام شود. طوری که از طریق استحکام، روی عضلات نیم تنه که ستون فقرات در حالت خنثی است، و نیز خمیدگی که زانو خم میشود، تمرکز دارد. عضله اصلی درگیر هم در کوهنوردی، گروه عضلات شکمی نیز می باشند. کوهنوردی می تواند یک نوع تمرین قدرتی با مکانیکی ترکیبی باشد که نیاز به وسیله خاصی نداشته و راحت و با وزن بدن انجام می شود.

کوهنوردی نه تنها عضلات شکمی شما را تقویت می کند، بلکه می تواند فشار و کلسترول خون شما را کنترل کند. این ورزش تاثیر فراوانی روی عملکرد مویرگ های بدن دارد و به بازشدن آن ها کمک فراوانی می کند.

مویرگ ها به طور طبیعی در حالت استراحت 15%از ظرفیت خود فعالیت دارند، اما در کوهنوردی این میزان به 95% می رسد. غذا و اکسیژن موردنیاز بدن از طریق مویرگ ها به قسمت های مختلف بدن می رسد. به همین دلیل به هر مقدار مویرگ که فعالیت بیشتری داشته باشد، اکسیژن و غذا با سرعت بیشتری به عضلات و قسمت های حیاتی بدن یعنی مغز و قلب می رسد.

درواقع این هم نوعی پیاده روی اما در شرایط متفاوت می باشد. بساری  موثر در کاهش وزن، لاغری، و افزایش سلامت جسمانی ست. کوهنوردی با لاغری ارتباط مستقیمی دارند. زمان کوهنوردی مقدار نیاز بدن به کالری حدودا 3برابر حالت عادی افزایش می یابد. بدن برای تامین مقدار کالری مورد نیازش، مجبور به سوزاندن چربی های انباشته و ذخیره شده می باشد.

تعریق بدن در زمان کوهپیمایی هم موجب سوزانده شدن چربی نهفته زیر پوست خواهد شد. درنتیجه لاغری و کاهش وزن هم به همراه خواهد داشت. حالا خیلی ها هستند که تمایل به کاهش وزن و لاغری با کوهنوردی دارند،چرا؟

چون در ارتفاعات مقدار اکسیژن رسانی به بدن کم می شود. درنتیجه میل و رغبت به خورد نیاز کمتر خواهد شد. پس فعالیت های سخت ورزشکار در پیمودن مسیر، لاغری و کاهش وزن قابل توجهی به همراه خواهد داشت. کوهنوردان حرفه ای در طول یک ساعت 700 کالری از دست می دهند که همین مقدار نشان دهنده واقعیت دستیابی به لاغری و تناسب اندام با انجام ورزش کوهنوردی ست.

لینک مفید:تمرینات فول بادی بانوان در منزل با 20 حرکت{بدون تجهیزات}

کوهنوردی بهتره یا پیاده روی

کوهنوردی بهتره یا پیاده روی

در مقایسه با سایر تمرینات مانند پیاده روی سریع، دویدن، دوچرخه سواری و قایقرانی، کوهنوردی بیشتر بر حرکت متمرکز است. این ورزش به چندین گروه عضلانی ضربه وارد کرده و نتیجه بهتری ارائه می دهد. در کوهنوردی بیشتر از قدرت پاها استفاده می شود ولی خود را به سمت جلو کشیدن و توانایی بالاتنه برای حرکت و حفظ تعادل در بالا رفتن  ایجاد هماهنگی جهت کنترل بدن هنگام پایین آمدن بسیار اهمیت دارد.

مسلما این میزان فشار در پیاده روی روی زمین صاف بر روی بدن وارد نمی شود و شما برای بالا بردن گردش خون و افزایش ضربان قلب و مصرف انرژی بیشتر به پیاده روی سریعتر و مسافت طولانی تری نیاز دارید.تاثیر کوهنوردی بر لاغری عالی است.

 

به جای راه رفتن در یک مسیر مستقیم و صاف، برای کسانی که هیچگونه ناراحتی در قسمت زانوها ندارند، صعود کردن و بالا رفتن از سطح شیبدار، کالری بیشتری می سوزاند. کوهنوردی یک تمرین بر پایه قدرت است که کمر، شکم، بازوها، هسته بدن و ماهیچه های ساق پا و ران ها را نیز درگیر می کند و در مسافت کمتر و زمان کوتاه تر تاثیر چند برابری نسبت به پیاده روی خواهد داشت.

البته کمبود وزن باعث کاهش قدرت، زمان بهبودی طولانی تر، کاهش سطح انرژی و خلق و خو می شود. اگر تحت وزن مناسب قرار نگیرید، اثرات طولانی مدتی بر سلامت جسمی و روانی خواهد داشت. پس به کاهش وزن و لاغری تا جایی فکر کنید که بدنتان در فرم مناسبی قرار بگیرد و وزن متعادلی نسبت به توده بدنی خود داشته باشید.تاثیر کوهنوردی بر لاغری عالی است.

چرا کوهنوردی بهتر از سایر تمرینات است؟به جای حرکات تکراری روی یک دستگاه یا فقط به جلو رفتن، کوهنوردی و بولدرینگ بسیار جذاب تر است.

برخی از مزایای اضافه شده کوه نوردی عبارتند از:

 • بر اساس قدرت . پشت، شکم و بازوها تمرین خوبی دارند.
 • سعی کنید زمانی که 30 فوت از زمین فاصله دارید، سخت نفس نکشید.
 • انعطاف‌پذیری. دانستن نحوه انجام انشعابات ممکن است در مسیرهای دشوار به یک هدف عمل کند.

کوه نوردی فقط فیزیکی هم نیست!

 • اجتماعی .کوهنوردان عاشق مقایسه حرکت در مسیرها هستند.
 • انجمن. گروه های محلی زیادی برای پیوستن وجود دارد و افراد زیادی مایل به کمک به تازه کارها هستند.
 • ماجراجویی .کوهنوردی می تواند به سفرها و اکتشافات شگفت انگیز منجر شود.
 • نکات مثبت سلامت روان جذاب است، تمرکز می کنید، باید روی زمان حال تمرکز کنید.

لینک مفید:غذاهای فیبردار برای لاغری (22 غذای عالی فیبر دار برای کاهش وزن)

چند روز در هفته کوهنوردی کنیم

چند روز در هفته کوهنوردی کنیم

حداکثر دو یا سه بار در هفته بروید، دو بار کوهنوردی در هر هفته عالی است. دوستان کوهنوردی را برای انگیزه جهت ادامه دادن پیدا کنید.تا انگیزه ی بهتری برای رفتن به کوه پیدا کنید.تاثیر کوهنوردی بر لاغری عالی است.

سخن آخر

کوه نوردی علاوه بر کاهش وزن مزایای بسیاری برای شما دارد .سلامت جسمی و روحی شما را بهبود می‌بخشد. کوهنوردی یک چالش ذهنی و جسمی است. در کوتاه‌مدت و بلندمدت در هنگام کوهنوردی عضلات شما به تنش کشیده می‌شوند. کوهنوردی مهارت حل مسئله در انسان را ارتقا می‌بخشد، زیرا در مدت‌زمان کم، باید تصمیم بگیرید پای و دستان خود را کجا نگه‌دارید.همپنین حس طراوت وتازگی شمارا فراهم میکند و میتوانید مناظر زیبایی ببینید .

منبع1

4.7/5 - (4 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *