فواید کوهنوردی برای بانوان درسال 1402

فواید کوهنوردی برای بانوان
زمان مطالعه👨‍💻 : 14 دقیقه⏰

امروزه زنان قوی تر از قبل و دوشادوش مردان در جامعه حضوری فعال دارند که این مسأله در زمینه ی ورزش نیز مطرح است. حوزه ی کوهنوردی نیز از این امر مستثنا نمی باشد .چرا که بانوان بیشتر از مردان عاشق طبیعت گردی و کوهنوردی می باشند. در این مقاله می خواهیم درباره ی فواید کوهنوردی برای بانوان صحبت کنیم.

فواید کوهنوردی برای بانوان

فواید کوهنوردی برای بانوانکوهنوردی برخلاف بسیاری از رشته‌های ورزشی دارای طیف و تنوع وسیعی می باشد،از کوهپیمایی ساده روزهای تعطیل تا هیمالیانوردی و درگیری با سنگ و یخ، که بر اساس نوع فعالیت کوهنوردی تاثیرات فیزیولوژیک و جسمی و روانی این ورزش بر افراد می تواند بسیار متنوع باشد.

در پزشکی آنچه بیشتر مورد توجه قرار می گیرد تاثیر ارتفاع و فعالیت شدید در ارتفاعات بالا بر جسم و روان افراد می باشد که این تاثیرات در زنان با توجه به ویژگیهای خاص آنها بررسی می گردد.

علی رغم تاثیر کوهنوردی سنگین همانند دیگر رشته های ورزشی، در تغییرات هورمونی و ایجاد بی نظمی در دوره های ماهیانه زنان، این امر نمی تواند مانع توصیه این ورزش مفید و مفرح به زنان و دختران شود.

لینک مفید:افزایش سایز باسن|روش های بزرگ کردن باسن سال 1402

در اینجافواید کوهنوردی برای بانوان را میخوانیم

در اینجافواید کوهنوردی برای بانوان را میخوانیم

1. قدرت شما را افزایش می دهد

کوهنوردی شامل بکارگیری ساعد، پاها، پشت و بدن شما می شود، بنابراین طبیعی است که هرچه بیشتر آن را تمرین کنید قوی تر می شوید. چنگ زدن شما نیز در این فرآیند به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

در اینجا چند نمونه از جایی که ماهیچه های مختلف بدن در هنگام کوهنوردی وارد عمل می شوند آورده شده است:

لتیسیموس دورسی (جفت ماهیچه های بال شکلی که در وسط پشت شما قرار دارند و به اختصار لاتس نیز نامیده می شود) بدن را به سمت بالا می کشد.
از خم کننده های ساعد برای باز و بسته کردن دست ها در اطراف هر نگهدارنده استفاده می شود.عضلات شکم بدن را تثبیت می کنند و لگن را در راستای قفسه سینه نگه می دارند.عضلات چهارسر ران (گروهی از عضلات واقع در جلوی ران) بدن شما را به سمت بالا فشار می دهند و شما را قادر می سازند از یک جای پا به جای دیگر قدم بردارید.

با در نظر گرفتن همه اینها، جای تعجب نیست که کوه نوردان حرفه ای چنین فیزیکی داشته باشند.

2. به شما برای سوزاندن چربی ها کمک میکند

کوه نوردی نه تنها یک تمرین قدرتی موثر را فراهم می کند، بلکه یک شکل عالی از تمرینات هوازی است.فقط کافی است به هیکل کریس شارما یا مارگو هیز نگاه کنید تا متوجه شوید که کالری‌ها را جدی می‌سوزاند.

البته اینکه چه مقدار کالری می سوزانید به سن، جنسیت و تیپ بدنی شما بستگی دارد. اما تحقیقات دانشگاه چارلز در پراگ، جمهوری چک نشان داده است که، حتی اگر یک فرد 155 پوندی چند درجه پایین‌تر از حداکثر تلاش خود بالا برود، بین هشت تا 10 کالری در دقیقه خواهد سوزاند. این معادل بین 480 تا 600 کالری در ساعت است. این فقط نشان می‌دهد که صخره‌نوردی سخت و با ارزش است.

3.کوهنوردی تعادل و انعطاف شما را بهبود می بخشد

کوهنوردی تنها به قدرت مطلق نیست. برعکس، صعود ،ظریف است و نیاز به تعادل و انعطاف دارد. این امر مخصوصاً برای بالا رفتن های عمودی و سطوح صخره ای عمودی صادق است. با گذشت زمان، کوهنورد می آموزد که باید تعادل کامل بدن، انعطاف پذیری، قدرت و ظرافت داشته باشد.

4.9. کوهنوردی به شما کمک می کنداجتماعی تر باشید و اعتماددیگران را جلب کنید

غیرممکن است که هنگام کوه نوردی با شخص دیگری ارتباط برقرار نکنید. دلیلش این است که صخره نوردی در فضای داخلی و کوه نوردی در فضای باز نیاز به کار گروهی بین دو نفر دارد. بخش مهمی از مشارکت در کوهنوردی، مهارت های ارتباطی قوی است.

به عنوان مثال، شما باید بتوانید در مورد بررسی های ایمنی ارتباط برقرار کنید، تا در مورد نحوه صعود از یک توالی خاص مبادله کنید و زمانی که صعود سخت می شود از یکدیگر حمایت کنید.

از بیشتر کوهنوردان بپرسید و آنها به شما خواهند گفت یکی از جنبه های مورد علاقه ورزش آنها جنبه اجتماعی است.

کوه نوردی طبیعتاً می تواند یک ورزش کاملاً فشرده باشد. به عنوان مثال، اگر از یک باشگاه کوهنوردی بازدید می کنید، اغلب فضای یک دیوار را با چندین نفر به طور همزمان به اشتراک می گذارید. این می تواند به سرعت به مکالمات و دوستی ها منجر شود.

مشخص است که کوهنوردان مهربان، قابل دسترس و با دید باز هستند.

جامعه کوهنوردی فوق العاده باز و دوستانه است. این یکی از دلایل رشد آن است. نوجوانانی را خواهید دید که در کنار نوجوانان 20 ساله کوهنوردی می کنند و در کنار افراد 60 ساله کوهنوردی می کنند و همه آنها باهم اطلاعاتی را به اشتراک می گذارند و از یکدیگر مراقبت می کنند.

5. به شما امکان می دهد کاوش کنید

صخره نوردی نه تنها باعث افزایش اندورفین، هجوم آدرنالین و احساس شکست ناپذیری می شود، بلکه به شما فرصتی عالی برای آزمایش خود در محیط های مختلف می دهد.همچنین می توانید از چند شهر و روستای زیبا دیدن کنید که این یک امتیاز خوب است.

اگر بیشتر یک کوهنورد سرپوشیده هستید، چند سالن ورزشی بولدرینگ فوق العاده و بالا و پایین رفتن از دیوارها در کشور وجود دارد. برخی از دیوارهای مسابقه در این مکان ها آثار هنری هستند. به علاوه، برخی از بزرگترین نام های صخره نوردی آنها را خلق کرده اند  البته، مکان‌های صخره‌نوردی جذابی فراتر از این سواحل وجود دارد.

اگر می‌خواهید اشتیاق خود را به خارج از کشور ببرید،. در اروپا، Costa Blanca در اسپانیا، Fontainebleau در فرانسه و Dolomites در ایتالیا و در آمریکا، رد ریور گرج در روستایی کنتاکی و جاشوا تری در کالیفرنیا وجود دارد که بیش از 3500 مسیر را در خود جای داده است. در سایر نقاط جهان، تنگه تودرا در مراکش، ساحل ریلی در تایلند و گرامپیان در استرالیا وجود دارد.

6. اعتماد به نفس را افزایش می دهد

هر کوهنورد باتجربه زمانی با ترس های خود مواجه شده و بر آن غلبه کرده است. این تجربه مداوم و احساس چالش چیزی است که کوه نوردی را بسیار هیجان انگیز می کند.

وقتی برای اولین بار کوهنوردی را شروع می کنید، احساس کمی خودآگاهی طبیعی است. این برای امتحان هر سرگرمی جدید صادق است. معمولاً ما دوست نداریم در مورد چیزی مهارت نداشته باشیم.

اما با گذشت زمان متوجه خواهید شد که کوه نوردی می تواند عزت نفس شما را افزایش دهد. این به این دلیل است که ممکن است متوجه پیشرفت‌هایی در توانایی بدنی خود برای صعود و احساس و ظاهر بدن خود شوید، مانند داشتن عضلات پایین‌تنه و مرکزی قوی‌تر.

7. کوهنوردی استقامت عضلانی شما را افزایش می دهد

کوه نوردی استقامت عضلانی را افزایش می دهد.محققان به طور خاص از کوه نوردی به عنوان یک فعالیت خوب برای افزایش استقامت عضلانی، به ویژه در جمعیت هایی که قبلاً کم تحرک بودند، یاد کردند.

استقامت عضلانی یکی از جنبه‌های ضروری سلامت جسمانی است، زیرا به این موضوع اشاره دارد که عضله شما چقدر زمان یا چند بار تکرار می‌تواند ورزش را حفظ کند. در نتیجه، استقامت عضلانی به شما کمک می کند تا برای مدت طولانی وضعیت خوبی داشته باشید.

8.قدرت مغز شما را افزایش می دهد

باور کنید یا نه،کوه نوردی نیز یک ورزش مغزی است. علاوه بر ایجاد قدرت در عضلات، فواید ذهنی زیادی دارد.مطالعه ای از دانشگاه فلوریدا نشان داد که کوهنوردی به مدت دو ساعت ظرفیت حافظه کاری را 50 درصد افزایش می دهد.

علاوه بر این، گذراندن زمان برای کوهنوردی به کوهنوردان کمک می کند تا توانایی های شناختی خود را همراه با عضلات خود تقویت کنند. به این دلیل که کوهنوردی شامل حل مسئله، اقدام، هماهنگی و برنامه ریزی بسیار است. به این ترتیب، این ورزش بر خلاف هر ورزش دیگری است.

9. صخره نوردی باعث ایجاد قدرت کامل بدن می شود

این یک تصور غلط رایج است که شما فقط هنگام کوهنوردی از بالاتنه خود استفاده می کنید. در واقع، کوهنوردی مستلزم استفاده از کل بدن خود است درست است که کوهنوردی به شما کمک می کند تا بالاتنه ای قوی داشته باشید. با این حال، کوهنوردی بر پایین تنه شما نیز تأثیر مثبتی دارد. این به این دلیل است که برای بالا بردن سطح کوه، تعداد زیادی پله‌های بلند، اسکات با یک پا و لانژ انجام می‌دهید.

10. صخره نوردی شما را به حلال بهتر مشکل تبدیل می کند

دلیلی وجود دارد که کوهنوردان از تخته سنگ ها به عنوان مشکلات سنگ یاد می کنند. این به این دلیل است که آنها معماهایی هستند که باید آنها را حل کنید تا به اوج برسید.حل مشکل تخته سنگ به چیزی بیش از قدرت فیزیکی نیاز دارد. همچنین از شما می‌خواهد که انتقادی فکر کنید، صبورانه از آزمون و خطا درس بگیرید و ارزیابی کنید.

با حل مسئله، گاهی یک حرکت در یک زمان، مهارت های تفکر انتقادی و توانایی خود را برای استقامت علیرغم مواجهه با موانع تقویت می کنید.علاوه بر این، در زمین‌های شیب‌دار و سرفراز، از قدرت زیادی برای حفظ تنش بدن استفاده می‌کنید .این واقعاً یک تمرین برای تمام بدن است.

11. کوهنوردی به شما کمک می کند تا هوشیارتر شوید

صخره نوردی تنها یک فعالیت بدنی نیست. خیلی هم ذهنی است به طوری که بسیاری از کوهنوردان معمولاً این ورزش را 80% ذهنی و 20% فیزیکی توصیف می کنند.نسبت هر چه که باشد، واقعیت یکسان است – برای موفقیت در صعود باید ذهن خود را متمرکز کنید.

کوهنوردی باعث می شود حواس تان بیشتر شود زیرا حواس پرتی را کاملاً از بین می برد. هنگام صعود، شما کاملاً در لحظه حاضر هستید و به چیزی جز حرکتی که باید انجام دهید فکر نمی کنید.

12. می تواند استرس را کاهش دهد

ورزش بدنی مانند صخره نوردی می تواند به کاهش استرس در زندگی روزمره شما کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که پس از ورزش بدنی، افراد سطوح پایین تری از هورمون های استرس مانند اپی نفرین و کورتیزول را تجربه می کنند.

کوه نوردی می تواند به شما یک تمرین ارائه دهد. مطالعه ای در مجله پزشکی ورزشی نشان داد که کوه نوردی ضربان قلب را افزایش می دهد و میزان انرژی مصرفی مشابه دویدن با سرعت متوسط یا دوچرخه سواری را ایجاد می کند.

بنابراین، وقتی به صخره نوردی در فضای داخلی یا بیرون از صخره محلی می روید، نه تنها کل بدن خود را تمرین می دهید، بلکه یک تمرین قلبی سالم نیز دریافت می کنید. فواید چنین تمرینی بسیار زیاد است، مانند سوزاندن کالری برای کاهش و حفظ وزن و بهبود سلامت کلی قلب و عروق و تقویت قلب.

لینک مفید:همه چیز در مورد دانه سویا (خواص و مضرات آن برای مردان و زنان در 1402)

فواید کوهنوردی در صبح

فواید کوهنوردی در صبحی

یکی از موضوعات مهم برای ورزشکارانی که در ورزش های طولانی شرکت می کنند، ادامه چربی سوزی و بهبود متابولیسم در طی فعالیت است.
تمرین دادن عضلات برای استفاده بهتر از چربی به عنوان منبع انرژی، مزایای عملکردی قابل توجهی را برای همه کوهنوردان، دونده ها و اسکی بازان به همراه خواهد داشت.

از مهمترین  فوایدکوهنوردی درصبح می تواند به نکات زیر اشاره کرد:

 • حذف نوسانات انرژی در طول روز.
 • بهبود ریکاوری بین تمرین شدید در طول روز و هم به صورت روز به روز
 • بهبود شناخت و مهارت های حرکتی ظریف در هنگام خستگی، به معنی بهبود ایمنی.
 • کاهش نیاز به غذا خوردن در طول تلاش های چند ساعته تا چند روزه، به معنی وزن کمتر کوله پشتی کوهنوردی.
 • توانایی حفظ ذخایر محدود گلیکوژن برای تمرینات اینتروال با شدت بالا
 • موارد فوق مثبت بوده و می توانند نتایج خوبی به همراه داشته باشند.

تمرین ناشتا می تواند برای ورزشکاران استقامتی فوایدی داشته باشد که از جمله آنها می توان به بهبود متابولیسم بدن اشاره کرد. برای کوهنوردی ناشتا، ابتدا در طول هفته جلسات تمرینی ناشتا داشته باشید تا بدنتان به این روند عادت کرده و پس از چند هفته می توانید کوهنوردی ناشتا را به عنوان بخشی از برنامه تمرینی خود در نظر بگیرید.

در زمان کوهنوردی ناشتا حتما مواد غذایی اضطراری به همراهتان باشد. ضمن اینکه پس از پایان تمرین تغذیه مناسب داشته باشید.

لینک مفید:افزایش سایز سینه برای زنان (راه های بزرگ کردن سینه برای بانوان) در 1402

فواید کوهنوردی برای کبد

فواید کوهنوردی برای کبد

کبد چرب، یا همان انباشت چربی در کبد، یک وضعیت پزشکی است که در آن مقدار غیرطبیعی چربی در سلول‌های کبد افزایش می‌یابد. این وضعیت بیماری متداولی است که ممکن است بدون نشانه‌های ظاهری برخی از افراد رخ دهد، اما می‌تواند در موارد شدید، عوارض جدی برای سلامتی کبد و عملکرد آن داشته باشد.

به بررسی تاثیر کوهنوردی بر کبد چرب و نکاتی که باید مورد توجه داشته باشید خواهیم پرداخت.

 • افزایش سطح فعالیت بدنی: کوهنوردی فعالیت بدنی شدیدی است که نیازمند قدرت بدنی و استقامت می‌باشد. با انجام این فعالیت، شما سطح فعالیت بدنی خود را افزایش می‌دهید که می‌تواند به بهبود عملکرد کبد کمک کند.
 • سوزاندن چربی: کوهنوردی می‌تواند به سوزاندن چربی‌ها در بدن کمک کند. در صعود تپه‌ها و کوهستان‌ها، بدن انرژی زیادی مصرف می‌کند و از طریق فعالیت شدید، چربی‌های ذخیره شده در بدن سوزانده می‌شوند. این عمل باعث کاهش چربی کبد می‌شود.
 • افزایش متابولیسم بدن: با انجام کوهنوردی، سرعت متابولیسم بدن شما افزایش می‌یابد. این به معنی سوزاندن بیشتر چربی‌ها و کاهش توده چربی است. با افزایش متابولیسم، کبد بهبود یافته و عملکرد بهتری دارد.
 • کاهش وزن: کوهنوردی یک فعالیت بدنی شدید است که به شما کمک می‌کند وزن خود را کاهش دهید. چاقی و اضافه وزن عواملی هستند که می‌توانند به بروز کبد چرب منجر شوند. با کاهش وزن، چربی کبد نیز کاهش می‌یابد و کبد بهبود می‌یابد.
 • افزایش قدرت قلب و عروق: صعود تپه‌ها و کوهستان‌ها نیازمند استقامت قلبی و عروقی است. با انجام کوهنوردی، قلب و عروق شما تقویت می‌شوند و عملکرد بهتری دارند. این امر بهبود گردش خون و تامین مواد غذایی به کبد کمک می‌کند.

لینک مفید:لاغری با دانه چیا (طریقه مصرف و خواص دانه چیا برای زنان و مردان در 1402)

آیا کوهنوردان دارای کبد چرب باید به نکته خاصی توجه کنند

آیا کوهنوردان دارای کبد چرب باید به نکته خاصی توجه کنند

بله، کوهنوردان دارای کبد چرب باید به نکات خاصی توجه کنند. در زیر، به برخی از این نکات اشاره می‌کنم:

 1. مشورت با پزشک: قبل از هر فعالیت کوهنوردی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند شما را در مورد سطح فعالیت مناسب، محدودیت‌ها و احتیاط‌های لازم راهنمایی کند.
 2. تناسب فیزیکی: حتماً به تناسب فیزیکی خود توجه کنید و از قدرت بدنی و استقامت کافی برای کوهنوردی اطمینان حاصل کنید. اگر از نظر فیزیکی ضعیف هستید، بهتر است با فعالیت‌های کم‌تر و آرام‌تر شروع کنید و تدریجاً آنها را افزایش دهید.
 3. مدیریت استرس: کوهنوردی ممکن است استرس و فشار روحی را افزایش دهد. این موضوع می‌تواند تأثیر مستقیمی بر کبد چرب داشته باشد. سعی کنید روش‌های مدیریت استرس را در طول فعالیت کوهنوردی مورد استفاده قرار دهید، مانند تمرکز بر تنفس، مراقبه یا تکنیک‌های آرامش.
 4. آب و مایعات: مصرف آب و مایعات کافی حین کوهنوردی بسیار مهم است. این کار به حفظ مناسبترین سطح هیدراتاسیون بدن کمک می‌کند و عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد. حتماً از مصرف آب و نوشیدن مایعات به طور منظم حین فعالیت خود اطمینان حاصل کنید.
 5. رژیم غذایی: تغذیه سالم و متعادل نقش مهمی در مدیریت کبد چرب دارد. هنگام کوهنوردی، سعی کنید از غذاهای سالم و با ارزش غذایی بالا مانند میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، مغزها و گیاهان روغنی استفاده کنید. همچنین، مصرف غذاهای پرچرب، فرآورده‌های نشاسته‌ای و قندی را محدود کنید.
 6. درباره داروهای مصرف و تاثیر ارتفاع بر مکانیسم آنها اطلاعات کسب کنید و حتما داروی اضافی در کوله خود به همراه داشته باشید.

لینک مفید:برنامه غذایی برای چربی سوزی سریع با 12 غذای سالم

سخن آخر

کوهنوردی و کوه پیمایی که یکی از ورزش‌های پرتحرک است باعث تندرستی می‌شود و ماهی یکبار به ارتفاعات کوه رفتن تاثیر بسزایی در روح و روان خانم‌ها دارد. و گاهی‌هم برای دور شدن از خستگی‌های زندگی صنعتی سفر به کوه می‌تواند تجربه به یادماندنی برای شما باشد و با تاثیرات خوبی که بر روی سلامت بدن شما می‌گذارد، می‌تواند باز هم شما راجذب سفر دوباره به کوه ها کند.

منبع

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *