روش های افزایش قد از 0 تا 100

صفر تا صد افزایش قد ، روش های افزایش قد
زمان مطالعه👨‍💻 : 15 دقیقه⏰

ژن ها تا حد زیادی اندازه قد شما را تعیین می کنند.روش های افزایش قد ممکن است با خوردن یک رژیم غذایی متعادل، خواب کافی، فعال ماندن و داشتن وضعیت بدنی خوب بدست بیاید، اما هیچ تضمینی وجود ندارد.

عوامل متعددی در قد کلی شما نقش دارند. تصور می شود که عوامل ژنتیکی حدود 80 درصد از قد نهایی شما را تشکیل می دهند. عوامل محیطی خاص مانند تغذیه و ورزش معمولاً درصد باقیمانده را تشکیل می دهند.پس از 2 سالگی، اکثر کودکان با نرخ ثابتی در حدود 6 سانتیمتر در سال رشد می کنند.

هنگامی که بلوغ شروع می شود، ممکن است حتی سریعتر رشد کنید. با این حال، هر کس با سرعت متفاوتی رشد می کند.برای دختران، این جهش رشد معمولاً از آغاز سال های نوجوانی شروع می شود. پسرها ممکن است این افزایش ناگهانی قد را تا چند سال بعد از نوجوانی تجربه نکنند.

بعد از بلوغ ،رشد قد متوقف میشود. این بدان معنی است که به عنوان یک بزرگسال، بعید است که قد شما بلندتر شود.با این حال، کارهای خاصی وجود دارد که می‌توانید در طول دوران نوجوانی انجام دهید تا مطمئن شوید که پتانسیل رشد خود را به حداکثر می‌رسانید. شما باید اینها را به عنوان یک بزرگسال ادامه دهید تا بهزیستی کلی را ارتقا دهید و قد خود را حفظ کنید.

لینک مفید:تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک+روش ها و ترفند های مهم!

فهرست

روش های افزایش قد به طور طبیعی

روش های افزایش قد به طور طبیعی

اگرچه قد بیشتر توسط ژنتیک شما تعیین می شود، اما روش های افزایش قد هم وجود دارد که می توانید برای بلندتر نشان دادن و بهینه سازی پتانسیل رشد قد وجود دارد.

1- یکی از روش های افزایش قد، رژیم غذایی متعادل است

در طول سال های رشد، بسیار مهم است که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید.

رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • میوه های تازه
 • سبزیجات تازه
 • غلات کامل
 • پروتئین ها
 • لبنیات

شما باید غذاهای حاوی مقادیر زیادی از موارد زیر را محدود یا اجتناب کنید:

 • قند
 • چربی های ترانس
 • چربی های اشباع شده

اگر یک بیماری زمینه ای یا سن بالا با تأثیر بر تراکم استخوان، باعث کاهش قد شما می شود، مصرف کلسیم خود را افزایش دهید. اغلب توصیه می شود که زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال باید 1200 میلی گرم (میلی گرم)  کلسیم در روز مصرف کنند.

ویتامین D همچنین به سلامت استخوان ها کمک می کند. منابع رایج ویتامین D عبارتند از :ماهی تن، ماهی قزل آلا، شیر غنی شده و زرده تخم مرغ.

اگر ویتامین D کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، با پزشک در مورد مصرف مکمل برای رفع نیاز روزانه خود صحبت کنید.

2- یکی از روش های افزایش قد ،مصرف مکمل هاست

فقط چند مورد وجود دارد که مکمل ها ممکن است برای افزایش قد در کودکان و مبارزه با کوچک شدن در بزرگسالان مسن مناسب باشند.

به عنوان مثال، اگر شرایطی دارید که بر تولید هورمون رشد انسانی (HGH) شما تأثیر می گذارد، پزشک ممکن است مکمل حاوی HGH مصنوعی را توصیه کند.

علاوه بر این، ممکن است به افراد مسن توصیه شود که از مکمل های ویتامین D یا کلسیم برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان استفاده کنند.

باید از مکمل هایی با وعده های مربوط به قدهستند خودداری کنید. هنگامی که صفحات رشد شما با هم ترکیب شدند، بدون توجه به آنچه در برچسب مکمل تبلیغ می شود، هیچ شانسی برای افزایش قد وجود ندارد.

3- یکی از روش های افزایش قد، خوابیدن است

گه گاه کم خوابی در بلندمدت روی قد شما تاثیر نمی گذارد. اما اگر در دوران نوجوانی به طور منظم ساعت کمتر از مقدار توصیه شده باشد، ممکن است منجر به عوارض شود.

این به این دلیل است که بدن شما HGH را در حین خواب آزاد می کند. تولید این هورمون و سایر هورمون‌ها ممکن است کاهش یابد اگر به اندازه کافی چشم‌تان را ببندید.

در اینجا میزان خواب توصیه شده است  برای گروه های سنی مختلف:

 • نوزادان تا 3 ماهگی: 14-17 ساعت
 • نوزادان 4-12 ماهه: 12-16 ساعت
 • کودکان نوپا 1-2 سال: 11-14 ساعت
 • کودکان خردسال 3-5 سال: 10-13 ساعت
 • کودکان 6-13 ساله: 9-12 ساعت
 • نوجوانان 14-17 ساله: 8-10 ساعت
 • بزرگسالان 18-64 سال: 7-9 ساعت
 • افراد مسن بالای 65 سال: 7-8 ساعت

داشتن خواب بیشتر حتی ممکن است تولید HGH را افزایش دهد، بنابراین به چرت زدن را ادامه دهید.

4- یکی از روش های افزایش قد، فعال ماندن است

ورزش منظم فواید زیادی دارد. ماهیچه ها و استخوان های شما را تقویت می کند، به شما کمک می کند وزن متوسطی داشته باشید و تولید HGH را افزایش می دهد.

کودکان در مدرسه باید حداقل 1 ساعت ورزش در روز داشته باشند. در این مدت، آنها باید بر روی موارد زیر تمرکز کنند:

 • تمرینات قدرتی، مانند فشار یا دراز و نشست
 • تمرینات انعطاف پذیری مانند یوگا
 • فعالیت های هوازی، مانند تگ بازی، طناب زدن، یا دوچرخه سواری

ورزش در بزرگسالی فواید خود را نیز دارد. علاوه بر کمک به حفظ سلامت کلی خود، می تواند به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان نیز کمک کند. این وضعیت زمانی رخ می دهد که استخوان های شما ضعیف یا شکننده می شوند و در نتیجه تراکم استخوان کاهش می یابد. این می تواند باعث کوچک شدن شما شود.

چندین بار در هفته پیاده روی، بازی تنیس یا تمرین یوگا را امتحان کنید.

5- یکی از روش های افزایش قد، وضعیت بدنی خوب است.

وضعیت نامناسب ممکن است باعث شود کوتاهتر از آنچه هستید به نظر برسید. و با گذشت زمان، افتادن یا خمیدگی نیز می تواند بر قد واقعی شما تأثیر بگذارد.

پشت شما باید به طور طبیعی در سه مکان خمیده شود. اگر مرتباً خم می‌شوید. این منحنی‌ها ممکن است برای سازگاری با وضعیت جدید شما تغییر کنند. این می تواند باعث درد در گردن و کمر شود.

مهم این است که مراقب نحوه ایستادن، نشستن و خوابیدن خود باشید. در مورد اینکه چگونه می توانید ارگونومی را در برنامه روزانه خود بگنجانید، با یک پزشک صحبت کنید. بسته به نیاز شما، میز ایستاده یا بالش مموری فوم ممکن است تمام چیزی باشد که برای اصلاح وضعیت بدن شما لازم است.

همچنین می توانید تمریناتی را که برای بهبود وضعیت بدن در طول زمان طراحی شده اند، تمرین کنید. اگر مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، با یک پزشک صحبت کنید. آنها می توانند به ایجاد یک برنامه ورزشی که برای شما مناسب است کمک کنند.

6- یوگا ،یکی از  روش های افزایش قد است.

برخی از شرایط پزشکی ممکن است باعث افزایش قد بزرگسالان شود

اگر تمرینات وضعیت بدن هدف شما نیست، یوگا را امتحان کنید. این تمرین کل بدن می تواند ماهیچه های شما را تقویت کند، بدن شما را تراز کند و به وضعیت بدن شما کمک کند. این به شما کمک می کند قد بلندتر بمانید.

شما می توانید یوگا را در راحتی در خانه خود یا در یک محیط گروهی در سالن ورزشی یا استودیو محلی خود تمرین کنید. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، یک روال یوگا را در YouTube جستجو کنید یا برخی از ژست‌ها را برای مبتدیان امتحان کنید.

برخی از ژست های محبوب برای بهبود وضعیت بدن و روش های افزایش قد عبارتند از:

 • ژست کوه
 • ژست کبرا
 • ژست کودک
 • ژست جنگجو دوم

7- یکی از روش های افزایش قد، نوشیدن آب کافی است .

نوشیدن آب کافی باعث می شود مواد سمی راحت تر از بدن خارج شوند، متابولیسم بهبود یابد و هضم غذا راحت تر شود. به همین دلیل توصیه می شود روزانه 8 لیوان آب نوشیده شود تا زمینه مناسب برای افزایش قد فراهم شود.

8- یکی از روش های افزایش قد ، تقویت سیستم ایمنی بدن است.

زمانیکه سیستم ایمنی بدن شما قویتر است در مبارزه با بیماری ها نیز بهتر رفتار می کند و از تاثیر بیماری ها در کاهش قد جلوگیری می کند. به همین دلیل توصیه می شود سیستم ایمنی بدن را با رژیم های غذایی مناسب تقویت نمایید.

9- یکی از روش های افزایش قد، خودداری از مواد مخدر است.

برخی مواد همچون مواد مخدر و الکل می توانند عاملی بازدارنده برای رشد قد باشند. استروئید نیز عاملی در کاهش رشد قد می باشد. این ماده در داروهای آسم به میزان کمی وجود دارد اما تحقیقات نشان داده اند که همین مقدار نیز در کاهش رشد قد کودکان و نوجوانان موثر بوده است. کافئین نیز با اختلال در خواب می تواند در روند رشد اختلال ایجاد کند و به همین دلیل برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود.

10- روش های افزایش قد، با پزشک مشورت کنید.

اگر به صورت ژنتیکی با مشکل قد در خانواده مواجه بوده اید با پزشک مشورت کنید. پزشک می تواند شرایط بدنی فرزند شما را بسنجد و با استفاده از مکمل های مناسب و تجویزهای دیگر به رشد قد کودک شما یاری رساند.

لینک مفید:تاثیر کوهنوردی بر لاغری (کاهش وزن با کوهنوردی)

آیا افزایش قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است؟

آیا افزایش قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است؟

بسیاری از افراد از قد خود ناراضی هستند. اما آیا می توان کاری برای آن انجام داد؟اگر این سوال را پرسیده اید، تنها نیستید. برخی ادعا می کنند که تغذیه خوب یا ورزش های خاص می تواند قد شما را در بزرگسالی افزایش دهد.

این مقاله به بررسی دقیق این موضوع می پردازد که آیا می توان بعد از ۱۸ سالگی قد خود را افزایش داد؟روش های افزایش قد بعد از 18 سالگی چیست؟

ورزش (بلند کردن وزنه) تاثیری بر روی قد نمی گذارد

برخی افراد فکر می کنند که برخی از ورزش ها مانند بلند کردن وزنه می تواند به ضرر افزایش قد باشد. غضروف صفحه رشد به مراتب ضعیف تر از استخوان هایی است که در طول دوران کودکی شکل می گیرد، و در نتیجه، حساس تر نیز می باشد. اما چنین تمریناتی، کاملا ایمن هستند، و در دوران کودکی باعث کوتاهی قد نمی شوند. در برخی شرایط، مانند لغزش ستون فقرات، احتمال کاهش قد، آن هم به میزان بسیار کم وجود خواهد داشت.

شیوه زندگی سالم شامل تغذیه مناسب و فعالیت بدنی قبل از 18 سالگی می تواند تاثیری شگرف در افزایش قد شما داشته باشد. بسیاری از کودکان خوب غذا می خورند، اما رژیم غذایی آن ها کیفیت خوبی ندارد. کیفیت غذایی که می خورید برای رشد استخوان ها بسیار مهم است. کلسیم و ویتامین D که از طریق مواد غذایی جذب می شود، برای حفط سلامت استخوان ها بسیار مفید می باشد.

یکی از راه های افزایش سلامت استخوان ها، مصرف لبنیات مصرف بیشتر میوه، سبزیجات و پروتئین است. انواع گوشت تخم مرغ و سویا منابع غنی از پروتئین هستند.

لینک مفید:لاغری با رژیم فستینگ(کاهش وزن به روش روزه)

اگر شما یک فرد بالغ هستید و از قد تان راضی نیستید چکار باید بکنید؟

اگر  شما یک فرد بالغ هستید  و از قد تان راضی نیستید چکار باید بکنید؟

 • طرز نشستن و یا ایستادن خود را اصلاح کنید. نشستن و یا ایستادن صحیح و مناسب قد شما را بلندتر نشان میدهد.
 • کفش هایی بپوشید که کمی پاشنه دارند و شما را قد بلند تر نشان می دهند.
 • عضلانی شوید، وقتی وزنه بزنید، هم حجم عضلانی بیشتر  می شود و هم اعتماد به نفس بیشتری پیدا  می کنید.

استفاده از هورمون رشد  بعد از اتمام سن بلوغ بی تاثیر است  و این هورمون برای قبل از بلوغ با نظر متخصص غدد کاربرد دارد . بعد از سن بلوغ بعضی افراد دنبال روش های دیگر یا اعمال جراحی هستند که به هیج وجه توصیه نمی شود . حتی در بعضی کشورها این گونه اعمال برای بلند قد تر شدن ممنوع است . بهتر است شما شرایط و میزان قد خود را بپذیرید و خودتان را قبول داشته باشید.

لینک مفید:بهترین روغن برای چربی سوزی شکم

برخی از شرایط پزشکی ممکن است باعث افزایش قد بزرگسالان شود

اگرچه بیشتر بزرگسالان بعد از 18 تا 20 سالگی بلندتر نمی شوند، اما استثناهایی برای این قانون وجود دارد.

 • اول، بسته شدن صفحات رشد ممکن است در برخی افراد به تعویق بیفتد .

اگر صفحات رشد پس از 18 تا 20 سالگی باز بمانند، که غیرمعمول است، قد می تواند همچنان افزایش یابد.

 • دوم، برخی از غول‌پیکری رنج می‌برند. این وضعیت باعث رشد بیش از حد می شود که اغلب به دلیل تولید بیش از حد هورمون رشد (GH) است.

با این حال، این افراد معمولاً فقط تا زمانی که صفحات رشد آنها در حدود سن 22 سالگی بسته شود، قد افزایش می‌یابد.

 • یکی از اشکال هموکروماتوز، وضعیتی که در آن آهن بیش از حد در روده ها جذب می شود، نیز ممکن است باعث افزایش قد شود.

به طور کلی، این شرایط می تواند ارتفاع را تا زمانی که صفحات رشد بسته شود افزایش دهد.

لینک مفید:لاغری با دانه چیا (طریقه مصرف و خواص دانه چیا برای زنان و مردان )

اگر از قد خود راضی نیستید، در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید امتحان کنید

اگر از قد خود راضی نیستید، در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید امتحان کنید

 • وضعیت بدنی خوب را تمرین کنید: وضعیت نامناسب می تواند چند اینچ قد هر کسی را از بین ببرد.
 • کفش‌های پاشنه‌دار را امتحان کنید: کفش‌هایی با پاشنه بلندتر انتخاب کنید یا در کفش‌های خود کفش‌های خود را به اندازه چند اینچ اضافه کنید.
 • عضله به دست آورید تا قوی تر به نظر برسید: اگر به طور کلی احساس کوچکی می کنید، بلند کردن وزنه برای افزایش عضله می تواند شما را عضلانی تر کند.

در حالی که این استراتژی های ساده ممکن است کمک کننده باشد، برخی از افراد به اقدامات شدیدتری مانند درمان ها یا روش های پزشکی متوسل می شوند:

 • تعدادی از این روش‌ها شامل بلند کردن استخوان‌های ساق پا هستند .

با این حال، به دلیل ماهیت تهاجمی و پرهزینه این عملیات، بسیاری از آنها چنین اقدامات شدیدی را انتخاب نمی کنند. این رویه ها حتی در برخی کشورها ممنوع است.

 • برخی دیگر به دنبال درمان با هورمون رشد (GH) هستند. در حالی که GH می تواند قد را در کودکانی که به درستی رشد نمی کنند بهبود بخشد، مزایای این درمان در بزرگسالان بعید است.

در نهایت، یافتن راهی برای پذیرش قد خود بیش از در نظر گرفتن اقدامات شدیدتر توصیه می شود.

لینک مفید:غذا برای کاهش وزن

عوامل توقف رشد چیست؟

اگر از قد خود راضی نیستید، در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید امتحان کنید

عوامل متعددی می توانند بر رشد تأثیر منفی بگذارند که منجر به کوتاهی رشد، اختلال در رشد یا کوتاهی قد می شود.

برخی از عوامل احتمالی که می توانند رشد را کاهش دهند عبارتند از:

 • تغذیه ناکافی: رژیم غذایی نامناسب و کمبود برخی مواد مغذی مانند پروتئین، می تواند منجر به کاهش رشد در طول زمان شود.
 • استرس: استرس مزمن می تواند فعالیت عملکردی هورمون رشد انسانی را تغییر دهد که می تواند بر رشد تأثیر منفی بگذارد.
 • سلامت استخوان ضعیف: پوکی استخوان می تواند باعث کاهش قد، همراه با کمردرد و تغییر در وضعیت بدن شود. اگرچه این عارضه می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، اما در افراد مسن بیشتر شایع است.
 • عوامل محیطی: برخی تحقیقات نشان می‌دهند که قرار گرفتن در معرض آلاینده‌هایی مانند سرب، کادمیوم، یا پلی‌کلره بی‌فنیل (PCB) می‌تواند با کاهش قد مرتبط باشد.
 • شرایط سلامتی: کمبود هورمون رشد و شرایط مزمن مانند کم خونی، فیبروز کیستیک، آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان و بیماری التهابی روده ممکن است بر رشد کلی تأثیر بگذارد.
 • لینک مفید:غذاهای فیبردار برای لاغری (22 غذای عالی فیبر دار برای کاهش وزن)

قبول کردن اندازه قدتان

قبول کردن اندازه قدتان

اگرچه ممکن است نتوانید قد خود را به اندازه ای که می خواهید افزایش دهید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای پذیرش قد فعلی خود انجام دهید.درک این نکته مفید است که قد همه چیز نیست.

شما می توانید بدون در نظر گرفتن قد و قامت خود شاد و موفق باشید. و روش های افزایش قد را کنار بگذارید .در واقع، افراد موفق شاد زیادی در طول تاریخ وجود دارند که کوتاه قد بوده اند.تهیه فهرستی از بهترین ویژگی های خود، چه فیزیکی و چه غیر فیزیکی، ممکن است به بهبود دیدگاه شما کمک کند.

علاوه بر این، می توانید بر روی سایر زمینه های خودسازی تمرکز کنید. کاهش وزن یا افزایش عضله ممکن است به شما اعتماد به نفس بیشتری را که به دنبال آن هستید افزایش دهد.

لینک مفید:غذاهای مسهل کننده|غذاهای شل کننده شکم

سخن آخر

اگر شما نمی توانید قد خود را به قد ایده آل تان برسانید، می توانید کاری کنید که خودتان را قبول داشته باشید. همه چیز، در قد شما خلاصه نمی شود. بسیاری از افراد فکر می کنند، کوتاه بودن شان یک عیب است. اما چنین نیست، داشتن بدن سالم، قطعا بهتر از قد بلند به تنهایی است.تمرکز بر نقاط قوت و سایر زمینه های خودسازی می تواند تمرکز شما را از قدتان دور کند. در نهایت، شما نمی توانید دستی که در زندگی به شما داده شد را تغییر دهید، اما می توانید به دنبال بهترین استفاده از آن باشید.

منبع1

منبع2

5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *