لاغری و ریزش مو|علت و درمان ریزش مو در رژیم لاغری درسال1402

لاغری و ریزش مو|علت و درمان ریزش مو در رژیم لاغری
زمان مطالعه👨‍💻 : 13 دقیقه⏰

طی رژیم‌های سخت‌گیرانه که به هدف کم شدن سریع وزن صورت می‌گیرد، رابطه لاغری و ریزش مو بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌آید. از دست دادن سریع وزن مخصوصا اگه با یک رژیم غیر اصولی صورت گیرد، می‌تواند باعث ریزش زیاد مو شود. 

لاغری و ریزش مو

لاغری و ریزش مو

بعد از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری و از دست دادن وزن، بدن به سرعت با کمبود ویتامین مواجه می‌شود و همین عامل باعث برهم خوردن تعادل سلامتی خواهد شد.ریزش مو یک بیماری شایع است که در زمینه پزشکی به نام آلوپسی شناخته می شود.

به طور معمول رژیم لاغری غیر اصولی باعث ریزش مو می شود. در واقع با حذف مواد غذایی و وعده های غذایی، بدن مهمترین منبع دریافت ویتامین و املاح معدنی مهم را از دست خواهد داد. در نتیجه برخی مکانیزم‌های دفاعی خود را فعال می کند، از جمله اینکه مواد غذایی را فقط برای اندام‌ها و بخش‌های مهم بدن در نظر می گیرد که فولیکول های مو نه تنها جزو اندام های ضروری محسوب نمی شود بلکه در صورت وخیم تر شدن اوضاع ممکن است به عنوان منبع تغذیه هم استفاده شوند.

لینک مفید:تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک+روش ها و ترفند های مهم!

علت ریزش مو در رژیم لاغری

علت ریزش مو در رژیم لاغری

کاهش وزن

زمانی که افراد به میزان قابل توجهی وزن کم می کنند، ممکن است دچار ریزش مو شوند.

با این حال، افراد تمایل دارند این را در موقعیت‌های شدید تجربه کنند، مانند بعد از جراحی چاقی، یا پس از پیروی از یک رژیم غذایی شدید که کالری یا مواد مغذی کافی را ارائه نمی‌دهد.ممکن است فکر کنید که کمبود مواد مغذی ممکن است باعث ریزش مو بعد از جراحی چاقی شود و این درست است.جالب اینجاست که در برخی افراد ممکن است علت آن در واقع استرس ناشی از جراحی و کاهش وزن سریع به دنبال آن باشد.

تحقیقات نشان می دهد که ریزش موی حاد که در عرض 3 ماه پس از جراحی چاقی رخ می دهد با خود جراحی مرتبط است.با این حال، ریزش مو که 6 ماه پس از جراحی و بعد از آن رخ می دهد، ممکن است ناشی از کمبود مواد مغذی باشد که در نتیجه سوءجذب ناشی از جراحی ایجاد می شود .

به همین دلیل است که برای افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند مصرف مکمل های ریز مغذی مهم است. اینها به جلوگیری از ریزش مو مربوط به جراحی و همچنین سایر عوارض جدی کمک می کنند .تحقیقات نشان داده است که کاهش وزن سریع اغلب در بین افرادی که از رژیم‌های غذایی محدود و کم کالری پیروی می‌کنند ممکن است منجر به ریزش مو شود .

لینک مفید:تاثیر کوهنوردی بر لاغری (کاهش وزن با کوهنوردی)

کمبود ریز مغذی ها

مو از دو ساختار اصلی تشکیل شده است . ساقه مو که همان چیزی است که می بینید و فولیکول مو که در زیر پوست پنهان شده است. مو از فولیکول مو رشد می کند.مو به طور معمول با سرعت 0.35 میلی متر در روز رشد می کند. پوست سر روزانه حدود 100 تار مو می ریزد که می تواند با روش های مراقبت از مو مانند شستن و برس زدن افزایش یابد.

فولیکول های مو بسیار فعال و حساس هستند.سلول‌های فولیکول مو از جمله سلول‌هایی هستند که به سرعت در بدن شما تقسیم می‌شوند. بنابراین جای تعجب نیست که کمبود مواد مغذی می‌تواند بر رشد مو تأثیر منفی بگذارد.

آهن

کمبود آهن شایع ترین کمبود مواد مغذی در جهان است و می تواند باعث ریزش مو شود.این وضعیت مربوط به نوعی ریزش مو به نام تلوژن افلوویوم (TE)، نوعی ریزش مو است که با اختلال در چرخه رشد طبیعی مو مشخص می شود. این منجر به ریزش بیش از حد مو و ریزش مو می شود.

محققان هنوز در حال مطالعه هستند که چگونه کمبود آهن باعث ریزش مو می شود، اما به نظر می رسد که با هدایت ذخایر آهن در فولیکول مو به مناطق دیگر بدن، رشد مو را مختل می کند.برخی از مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به ریزش مو در مقایسه با افرادی که ریزش مو ندارند، سطح آهن کمتری در خون و موهای خود دارند .

ویتامین دی

ویتامین D نقش مهمی در رشد مو و سلامت فولیکول های مو شما ایفا می کند .تحقیقات نشان داده است که سطح ویتامین D در افراد مبتلا به بیماری‌های ریزش مو، از جمله ریزش موی  زنانه و یک بیماری پوستی خود ایمنی به نام آلوپسی آره‌آتا، پایین‌تر است.

تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل های ویتامین D باعث رشد مجدد مو در برخی از افراد مبتلا به ریزش موی مرتبط با کمبود ویتامین D می شود .یک مطالعه در سال 2020 که شامل 109 نفر بود، نشان داد افرادی که دچار ریزش مو شده بودند به میزان قابل توجهی سطح ویتامین D خونی کمتری نسبت به افراد بدون ریزش داشتند. در واقع، نزدیک به 80 درصد از افراد مبتلا به ریزش مو، سطح ویتامین D پایینی داشتند .

فلز روی

روی یک ماده معدنی است که نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی، سنتز پروتئین، تقسیم سلولی و غیره دارد.برای عملکرد فولیکول مو ضروری است و به محافظت در برابر کوچک شدن فولیکول مو و کند شدن رشد کمک می کند. همچنین به بهبود فولیکول مو کمک می کند .

کمبود روی می تواند باعث ریزش مو شود، و مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به برخی شرایط ریزش مو نسبت به افراد بدون ریزش، سطح روی کمتری دارند.

اگر فکر می کنید که ممکن است به دلیل کمبود مواد مغذی در رژیم دچار ریزش مو شوید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها ممکن است به شما پیشنهاد کنند که یک آزمایش خون برای ارزیابی سطح ریز مغذی‌ها و رد کردن کمبودها انجام دهید.

محدودیت کالری و پروتئین

سلول‌هایی که پیاز مو را تشکیل می‌دهند،  بخشی از فولیکول مو است که مو تولید می‌کند، نرخ گردش بالایی دارند، به این معنی که سلول‌های جدید رشد می‌کنند و با سرعت سریع جایگزین سلول‌های قدیمی می‌شوند .به همین دلیل، مو به کمبود پروتئین و کالری بسیار حساس است که فولیکول‌های شما برای رشد و عملکرد مناسب به هر دوی آنها نیاز دارند .

محدودیت کالری بر تامین انرژی فولیکول مو تاثیر می گذارد که می تواند منجر به ریزش مو شود.مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های بسیار کم کالری می‌تواند منجر به ریزش مو در برخی افراد شود .محدودیت پروتئین می تواند در برخی از رژیم های غذایی بسیار کم کالری اتفاق بیفتد و منجر به نازک شدن مو و ریزش مو شود.

موهای شما برای رشد مناسب به آمینو اسیدها، بلوک های سازنده پروتئین، نیاز دارند، بنابراین رژیم غذایی بدون پروتئین کافی ممکن است منجر به ناهنجاری های رشد مو، مانند ریزش مو و موهای نازک و شکننده شود .مصرف بسیار کم کالری و محدودیت پروتئین می تواند از بسیاری جهات دیگر نیز بر سلامتی تأثیر منفی بگذارد.

به همین دلیل ضروری است که بدن خود را با کالری کافی تغذیه کنید و غذاهای غنی از پروتئین را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا مطمئن شوید بدن شما مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند.

استفاده از مکمل

مصرف برخی از مواد مغذی به صورت مکمل ممکن است به موهای شما کمک کند سالم بمانند و با سرعت مطلوب رشد کنند. با این حال، مصرف انواع دیگر مکمل ها می تواند اثر معکوس داشته باشد. در واقع برخی از مکمل ها با ریزش مو مرتبط هستند.

اگر کمبود مواد مغذی ندارید، مصرف دوزهای بالای برخی از مکمل های غذایی می تواند به موهای شما آسیب برساند. این مکمل ها عبارتند از :

 • سلنیوم
 • ویتامین E
 • ویتامین A

به عنوان مثال، مصرف بیش از حد ویتامین A با مصرف مکمل های ویتامین A می تواند کبد شما را تحت تأثیر قرار دهد، جایی که ویتامین A اضافی معمولاً در آن ذخیره می شود.وقتی ویتامین A زیادی برای کبد وجود داشته باشد، ویتامین A اضافی وارد گردش خون می شود و منجر به سطوح بالایی در خون می شود.

از آنجایی که حفظ سطح مطلوب ویتامین A در خون برای عملکرد فولیکول مو ضروری است، مقادیر بیش از حد این ماده مغذی در بدن می تواند باعث ریزش مو شود. داشتن بیش از حد ویتامین A در سیستم شما هیپرویتامینوز A نیز نامیده می شود .

مصرف بیش از حد مواد مغذی از غذا ممکن است منجر به ریزش مو نیز شود.یک گزارش موردی نشان داد که زنی که روزانه 10 تا 15 مغز آجیل که سرشار از سلنیوم است، به مدت 20 روز مصرف می‌کرد، دچار مشکلات شدید سلامتی شد و تمام موهای سرش از دست رفت.

متخصصان مراقبت های بهداشتی دریافتند که سطح سلنیوم خون او تقریباً پنج برابر بیشتر از حد طبیعی است. پزشکان دلیل ریزش موی او را این دلیل می‌دانستند .آنچه نگران کننده است این است که بسیاری از مکمل هایی که ادعا می کنند رشد مو را تقویت می کنند حاوی مقادیر بالایی از مواد مغذی هستند که در صورت مصرف بیش از حد آنها ممکن است منجر به ریزش مو شوند.

سایر مکمل‌های غذایی از جمله مکمل‌های گیاهی نیز ممکن است منجر به ریزش مو شود، به خصوص در دوزهای بالا. به همین دلیل ضروری است که قبل از شروع مصرف مکمل ها با یک متخصص مراقبت های بهداشتی قابل اعتماد صحبت کنید.

لینک مفید:غذاهای مسهل کننده|غذاهای شل کننده شکم

درمان ریزش مو در رژیم لاغری

درمان ریزش مو در رژیم لاغری

یک رژیم غذایی سالم می تواند به موهای شما کمک کند قوی و درخشان بمانند. اگر مواد مغذی خاصی را از غذا دریافت نمی کنید، ممکن است اثرات آن را روی موهای خود مشاهده کنید.

ویتامین های B6، B12 و اسید فولیک نیز برای موهای شما مهم هستند. گیاهخواران و وگان ها اغلب به اندازه کافی از آنها نمی خورند.غذاهای حاوی B6 شامل موز، سیب زمینی (چه سفید و چه شیرین) و اسفناج است. منابع اصلی B12 شامل گوشت، مرغ، ماهی و محصولات لبنی است.

مواد غذایی حاوی آهن بخورید :

 • گوشت قرمز
 • مرغ
 • ماهی
 • کلم بروکلی
 • اسفناج
 • کلم

مواد غذایی پروتئین دار بخورید :

 • غذاهای دریایی
 • مرغ و بوقلمون
 • شیر
 • پنیر
 • ماست
 • تخم‌مرغ
 • لوبیا
 • سویا
 • گوشت کم‌چرب
 • مکمل‌های پروتئینی.

منابع ویتامین C بخورید :

 • مرکبات
 • کلم
 • کلم بروکلی
 • کلم بروکسل
 • گوجه و سیب‌زمینی پخته
 • بلوبرری
 • توت‌فرنگی

منابع خوراکی حاوی بیوتین بخورید :

 • غلات کامل
 • جگر
 • سفیده تخم‌مرغ
 • آرد سویا
 • گردو

مواد غذایی مضر برای مو

مواد غذایی مضر برای مو

به همان اندازه که آگاهی از تاثیر مثبت مواد غذایی برای رشد مو و جلوگیری از ریزش آن ها مهم است، داشتن اطلاعات کافی در زمینه مواد غذایی مضر و فعالیت هایی که منجر به ریزش مو می شوند نیز ضروری است.

شیرین‌کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام می‌توانند باعث نازک شدن و ریزش مو شوند. افزودنی‌های مواد غذایی نیز می‌توانند تأثیر منفی داشته باشند. سفیده تخم‌مرغ خام دارای ماده‌ای به نام Bind Biotin است، که مانع جذب آن می‌شود. مصرف کالری پایین ممکن است منجر به ریزش موی موقتی شود.

بدن شما نیاز به موادمعدنی و ویتامین‌های مختلف دارد تا بتواند مو را بسازد و از آن نگهداری کند. به‌علاوه حذف کردن میزان بسیار بالایی از کالری (رژیم سرسختانه و غیراصولی) نیز منجر به ایجاد استرس شدید شده و رشد موهای شما را متوقف می‌کند یا آن‌ها را به فاز استراحت ببرد. از گرفتن رژیم‌های سرسختانه اجتناب کنید.

لینک مفید:لاغری با رژیم فستینگ(کاهش وزن به روش روزه)

نکاتی برای جلوگیری از ریزش مو

درمان ریزش مو در رژیم لاغری

 • استرس را کم کنید، زیرا استرس منجر به ریزش مو می‌شود.
 • از ایجاد تنش در نقاط حساس مانند پشت گردن یا کناره‌های سر اجتناب کنید.
 • زیاد از محصولات حالت‌دهنده و سنگین روی موهای خود استفاده نکنید.
 • از مواد شیمیایی قوی مانند سولفات و پارابن دوری‌کنید، همچنین از حرارت دادن زیاد و زیاد در مقابل آفتاب قرار گرفتن نیز خودداری کنید.
 • با موهای بافته‌شده و بسته نخوابید و آن را شل یا آزاد کنید. شما در هنگام خواب با چرخیدن و تکان خوردن باعث کشیده شدن موهای خود می‌شوید.
 • انسان روزانه ۱۰۰ عدد از موهای خود را از دست می‌دهد (می‌ریزد). بسیاری از این موها در هنگام حمام و شستشو واقعاً می‌ریزند، بنابراین جای نگرانی نیست. اگر ریزش موی شما بیش‌ازحد نرمال است، حتی اگر قسمتی از موهای شما خالی نشده است، بهتر است بیشتر به آن توجه کنید.
 • از قرار دادن بیش‌ازحد مو در مقابل آفتاب خودداری کنید.
 •  از ژل‌ها و دیگر محصولات حالت‌دهنده مو استفاده نکنید، زیرا آن‌ها ریزش مو را سرعت می‌بخشند و باعث شکستگی آن می‌شوند.
 • از صابون‌های قوی، مخصوصاً آن‌هایی که دارای دئودورانت هستند، خودداری کنید. زیرا به پوست سر آسیب می‌رسانند.
 •  بیماری سلیاک می‌تواند باعث ریزش مو شود ، اگر دراین‌باره مشکوک هستید، با پزشک خود مشورت کنید.
 • بیماری (مانند تیروئید) و مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند باعث ریزش مو شود، بنابراین حواستان به آن‌ها باشد.
 •  اگر باردار هستید، نترسید! تغییرات هورمونی در بدن در زمان بارداری می‌تواند باعث ریزش، کاهش قطر و کیفیت مو شود. عموماً بعد از چند ماه دوباره شاهد رشد دوباره موها خواهید بود.
 •  ریزش مو می‌تواند نشانه بیماری و سلامتی ضعیف باشد. با پزشک خود صحبت کنید، مخصوصاً اگر رژیم غذایی ضعیف، سیستم ایمنی سرکوب‌شده یا عموماً حال خوبی ندارید.

سخن آخر

بسیاری از افرادی که به سلامتی، زیبایی و تناسب اندام توجه خاصی دارند، شروع به گرفتن رژیم های لاغری برای کاهش وزن می کنند. برخی از این افراد بعد از مدتی متوجه می شوند دچار مشکل ریزش مو شده اند. برخی از سبک های اشتباه زندگی در افرادی که رژیم های لاغری را پیش می گیرند وجود دارد که در ریزش موها تأثیرگذار هستند.

کاهش وزن سریع می تواند منجر به کمبود مواد مغذی، استرس و تغییرات هورمونی شود که ریزش موها را به عنوان یک عارضه جانبی در پی دارد شود. ریزش مو به علت رژیم لاغری می تواند سه ماه پس از کاهش وزن سریع اتفاق بیفتد و ممکن است تا 6 ماه ادامه یابد.

منبع

منبع

5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *