رژیم لاغری و ضعف اعصاب سال 1402

رژیم لاغری و ضعف اعصاب
زمان مطالعه👨‍💻 : 14 دقیقه⏰

رژیم لاغری و ضعف اعصاب در بیشتر رژیم ها ممکن است پیش بیاید .رژیم‌های لاغری ممکن است باعث کاهش وزن شوند، اما برخی از آن‌ها ممکن است باعث ضعف اعصاب شود. برای کاهش وزن، می‌توانید به رژیم‌هایی مانند رژیم ۳۰ روزه برای لاغری در یک ماه فکر کنید. این رژیم بر مبنای حذف برخی مواد غذایی مضر مانند شکر، غلات، حبوبات، الکل و لبنیات است. بعد از ۳۰ روز می‌توانید این غذاها را تک تک به برنامه غذایی اضافه کنید. این رژیم باعث کاهش وزن ۰.۵ تا ۳ کیلویی در هفته می‌شود.

رژیم لاغری و ضعف اعصاب

رژیم لاغری و ضعف اعصاب

اگر تا به حال برای کاهش و حفظ وزن در رژیم غذایی تلاش کرده اید، می دانید که نوسانات خلقی می تواند یک مشکل واقعی باشد. بسیاری از افرادی که رژیم می گیرند از بی ثباتی عاطفی نیز رنج می برند که می تواند مانع مهمی برای کاهش وزن و حفظ آن باشد. در این مقاله به طور خلاصه بحث می شود که چرا تغییرات خلقی اغلب با رژیم غذایی همراه است و چگونه آنها را حذف کنید تا بتوانید روی کاهش وزن تمرکز کنید.

رژیم گرفتن می تواند از جهات مختلف باعث ایجاد نوسانات خلقی شود و قبل از شناسایی روش هایی برای کاهش این تأثیر، درک اینکه چرا ممکن است تغییرات خلقی رخ دهد، بسیار مهم است. رژیم غذایی می تواند باعث نوسان سطح هورمون ها و قند خون شود و در نتیجه نوسانات خلقی و انرژی ایجاد شود.

به طور مثال، ایجاد تغییرات شدید در شیوه زندگی برای کاهش وزن، مانند برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی با فاصله زیاد یا خوردن یک رژیم غذایی نامتعادل، می‌تواند سطح قند خون را بیشتر کاهش دهد و منجر به تحریک افسردگی شود. علاوه بر این، اگر در رژیم‌هایی شرکت کنید که معمولاً خیلی از مواد غذایی ممکن است حذف شود بدن را از مواد مغذی ضروری که برای حفظ تعادل لازم است محروم می کنید. این نوسانات خلقی می تواند به شدت میل شما را برای کاهش وزن به خطر بیندازد و باعث شود که به عادات غذایی ناسالم یا حتی چرخه وزن وحشتناک بازگردید.

لرزش، سردرد، بی‌حوصلگی، تحریک پذیریی بالا، استرس و بی‌قراری تنها بخشی از نشانه‌های ضعف اعصاب در دوران رژیم غذایی است. ضعف اعصاب مجموعه‌ای از علائم و اختلالات عصبی را به همراه می‌آورد که کیفیت زندگی فرد را مختل می‌کند و به همین دلیل است که بسیاری افراد دارای اضافه وزن از رژیم گرفتن خودداری می‌کنند.

لینک مفید:ترتیب لاغری اعضای بدن

بهترین راه برای جلوگیری از نوسانات خلقی در طول کاهش وزن

بهترین راه برای جلوگیری از نوسانات خلقی در طول کاهش وزن

کاهش وزن به این معنا نیست که همه چیزهایی را که دوست دارید حذف کنید تا اهداف کاهش وزن خود را دنبال کنید. باید طرز فکر خود را اصلاح کنید و تغییرات منوی خود را کمتر به عنوان یک رژیم غذایی و بیشتر به عنوان تغییر سبک زندگی در نظر بگیرید. برخی از افراد به قرص های لاغری متوسل می شوند که هم باعث کاهش وزن و هم بهبود خلق و خوی شما می شود.

در حالی که این ها می توانند گزینه ای عالی برای برخی افراد باشند، اما تنها باید پس از مشورت با پزشک به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل استفاده شوند. مهم‌ترین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که هدف شما کاهش وزن برای سالم‌تر شدن است و این یک فرآیند تدریجی است نه چیزی که اثرات آنی را نشان دهد.

قدم های کوچک به نتایج بزرگ منتهی می شوند

برخی از دلایل نوسانات خلقی به هیچ چیز خاصی مانند عدم تعادل هورمونی مربوط نمی شود. در عوض، آنها ناشی از عدم پیشرفت درک شده هستند. برخی از افراد کاهش وزن را ناامید کننده و افسرده کننده می دانند به خصوص زمانی که حتی پس از تمام تلاش های خود وزن زیادی از دست نداده اند. اگر تغییرات اساسی در رژیم غذایی یا برنامه تمرینی خود ایجاد کنید و اهداف غیرواقعی تعیین کنید، ممکن است خود را برای شکست آماده کرده باشید.

کلید این است که فرآیند را به مراحل کوچکتر و قابل مدیریت تر تقسیم کنید. وزنی را که می خواهید در یک دوره طولانی و قابل کنترل از دست بدهید، مانند کاهش دو تا چهار کیلوگرم در ماه یادداشت کنید.

لینک مفید:درمان ترک های پوستی ناشی از چاقی|رفع ترک پوستی

به جای جمع کردن بر تفریق تمرکز کنید

شما باید به کاهش وزن و رژیم غذایی به عنوان یک تغییر سبک زندگی نگاه کنید تا یک روال کاهش وزن. هنگامی که طرز فکر خود را تغییر دادید، می توانید شروع به دیدن تصویر بزرگتر کنید. به عنوان مثال، به جای این که فکر کنید کاهش وزن به معنای برداشتن غذا از بشقاب است، باید در عوض سعی کنید غذاهای غنی از مواد مغذی بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که به شما کمک می کند مدت طولانی تری احساس سیری کنید و در طول روز به شما انرژی می دهد.مانند:

 • غلات
 • موز
 • برنج قهوه ای
 • تخم مرغ
 • کوینو
 • جو دوسر
 • ماست های پروبیوتیک

ورزش می تواند خلق و خوی شما را تقویت کند

اگرچه این نکته مستقیماً به رژیم غذایی مربوط نمی شود، اما به کاهش وزن و حفظ روحیه شما مربوط می شود. این یک واقعیت شناخته شده است که ورزش می تواند خلق و خوی شما را تقویت کند به ویژه از طریق ترشح اندورفین ورزش باعث تغییر در شیمی مغز می شود که باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و نتایج عملاً آنی هستند. علاوه بر این، ورزش همراهی عالی در تلاش شما برای کاهش وزن است، زیرا به شما امکان می دهد کالری بیشتری بسوزانید، چیزی که برای روند کاهش وزن ضروری است.

کربوهیدرات ها را بیش از حد کاهش ندهید

یک مطالعه نشان داد که خوردن یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات ممکن است منجر به افزایش تحریک پذیری و احساس غم و اندوه و مالیخولیا شود. اعتقاد بر این است که حذف چشمگیر کربوهیدرات ها از رژیم غذایی ممکن است تولید سروتونین را که یک تقویت کننده خلق و خوی شناخته شده است برای مغز دشوارتر کند.

این در عمل به این معنی است که شما باید سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل ایجاد کنید که شامل مخلوطی از چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها باشد. بهتر است از آنچه که به عنوان کربوهیدرات های ساده شناخته می شود دوری کنید و کربوهیدرات های پیچیده تری را در رژیم غذایی خود وارد کنید که انرژی خود را به آرامی در طول روز آزاد می کند و در نتیجه باعث کاهش گرسنگی نادرست می شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • جو
 • جو دوسر
 • حبوبات و حبوبات
 • نخود
 • سیب زمینی های شیرین
 • نان گندم کامل
 • عدس

با این وجود، اعتدال در رژیم غذایی کلیدی است، بنابراین باید این کربوهیدرات ها را در تعادل قرار دهید.

به اندازه کافی بخوابید

برای افرادی که می خواهند وزن کم کنند یا از افزایش وزن خودداری کنند بسیار مهم است که مطمئن شوند هر شب خواب کافی دارند. کاهش وزن و محدودیت کالری تقریباً همیشه برای بدن شما استرس زا هستند، بنابراین بسیار مهم است که استراحت و بازیابی بیشتر را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

از خوردن چربی ها نترسید !

ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین و تن، سرشار از پروتئین، اسیدهای چرب امگا 3 و مواد معدنی ضروری هستند که آنها را به رژیم غذایی شما اضافه می کند. ویتامین B12 با فولات برای ایجاد گلبول های قرمز و بهبود جذب آهن تعامل دارد.

قبل از شروع هر گونه رژیم غذایی یا تغییر سبک زندگی، ابتدا باید با یک پزشک مشورت کنید تا به تنظیم یک برنامه کاهش وزن کمک کند یا مطمئن شوید که رژیم غذایی که به دنبال آن هستید برای شما مناسب است.

لینک مفید:غذاهای کم کالری سیر کننده

رفع گرسنگی در رژیم

رفع گرسنگی در رژیم

ممکن است بتوانید با خوردن غذاهایی که شما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارند، از جمله غذاهای سرشار از پروتئین و فیبر، گرسنگی را کاهش دهید. برخی از تمرین‌ها، مانند غذا خوردن آگاهانه نیز ممکن است کمک کند.

پروتئین بیشتری بخورید.

بسیاری درمورد این بحث می کنند که در کوتاه مدت، کربوهیدرات سیرکننده تر است یا چربی و این در حالی است که اطلاعات نشان می دهد پروتئین از هر دوی این موادر سیرکننده تر است. تحقیقات در این مورد رو به افزایش است و نشان می دهد پروتئین می تواند در بلند مدت، مانع احساس گرسنگی شود. همچنین ثابت شده است در حالی که پروتئین ( مانند ماهی های کم چرب، مرغ بدون پوست و حتی گوشت قرمز کم چرب ) تا مدت زیادی می تواند معده را به خود مشغول کند یک فرد نمی تواند کالری زیادی در یک وعده از آن دریافت کند.

یک برنامه غذایی و میان وعده تهیه کنید

بخشی از دلایلی که تغییرات خلقی با رژیم غذایی مرتبط است این است که افراد رژیمی اجازه می دهند سطح قند خونشان در طول روز بیش از حد کاهش یابد. با تنظیم یک برنامه غذایی و میان وعده، باید بتوانید از این افت ها اجتناب کنید و سطح انرژی خود را بالا نگه دارید. علاوه بر این، از جمله تنقلات سالم مانند آجیل و سبزیجات، شما را در بین وعده های غذایی سیر و پر انرژی نگه می دارد.

میوه را در رژیم خود جای بدهید

میوه به دلایل عجیبی در رابطه با رژیم غذایی بدنام شده است اما این موضوع با حقیقت فاصله دارد. یکی از جنبه های گرسنگی با وضعیت گلیکوژن کبد سرکار دارد، وقتی گلیکوژن کبد خالی می شود، سیگنالی به مغز ارسال می شود که می تواند گرسنگی را تحریک کند، در نتیجه تامین گلیکوژن کبد می تواند کمک کند افراد، احساس سیری بیشتری داشته باشند. فروکتوز موجود در میوه برای تامین گلیکوژن کبد کار می کند و دوستانی که در برنامه غذایی کاهش وزن خود مقدار متعادلی میوه وارد کرده اند، احساس گرسنگی کمتری را گزارش داده اند.

وعده های غذایی خود را حجیم کنید.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد حجم زیاد – یعنی فیبر – اشتها را کاهش می دهد. بنابراین حجم صدا را با غذاهای پرفیبر مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و لوبیا افزایش دهید. این غذاها همچنین دارای محتوای آب بالایی هستند که به شما کمک می کند احساس سیری کنید.

اشتهای خود را با سوپ سرکوب کنید.

برای اول غذا یک کاسه آبگوشت یا سوپ سبزیجات (گرم یا سرد) میل کنید و احتمالاً در نهایت کالری کمتری در آن وعده خواهید داشت. سوپ های خامه ای یا پرچرب لازم نیست برای این کار استفاده شوند  به انتخاب های کم کالری و فیبر بالا مانند سوپ های آب مرغ یا نوع لوبیا سبزیجات پایبند باشید.

اشتهای خود را با یک سالاد بزرگ کم کنید.

یک مطالعه نشان داد که وقتی افراد قبل از ناهار یک سالاد بزرگ (3 فنجان) کم کالری (100 کالری) می‌خورند، در طول وعده غذایی 12 درصد کالری کمتری می‌خورند. وقتی سالاد کوچک‌تری (1/2 فنجان و 50 کالری) می‌خوردند، در کل 7 درصد کالری کمتری می‌خوردند.

یک پرتقال یا گریپ فروت در روز به از بین بردن اشتها کمک می کند.

تحقیقات نشان می دهد که غذاهای گیاهی کم کالری که سرشار از فیبر محلول هستند مانند پرتقال و گریپ فروت به ما کمک می کنند تا سریعتر احساس سیری کنیم و قند خون را ثابت نگه داریم. این می تواند به کنترل بهتر اشتها تبدیل شود. از بین 20 میوه و سبزیجات محبوب، پرتقال و گریپ فروت بیشترین فیبر را دارند!

شیر (یا سایر غذاهای لبنی کم چرب) را دریافت کنید.

افزایش مصرف لبنیات کم چرب راهی عالی برای دریافت بیشتر از دو پروتئین است که تصور می شود سرکوب کننده اشتها هستند .آب پنیر و کازئین. و نوشیدن شیر ممکن است به ویژه موثر باشد. یک مطالعه اخیر نشان داد که آب پنیر –  شیر – در کاهش اشتها موثر است.

از سویا لذت ببرید.

سویا حاوی پروتئین و چربی همراه با کربوهیدرات است. این به تنهایی نشان می دهد که سویا نسبت به بسیاری از غذاهای گیاهی رضایت بخش تر است و اشتهای ما را کنترل می کند. اما یک مطالعه اخیر بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که یک جزء خاص در سویا دارای ویژگی‌های قطعی سرکوب کننده اشتها است.

آهسته تر، شما خیلی سریع غذا می خورید.

حداقل 20 دقیقه طول می کشد تا مغز شما این پیام را دریافت کند که معده شما رسما راحت است و باید غذا نخورید. اگر آهسته غذا بخورید، مغز این شانس را دارد که به معده برسد و احتمال پرخوری کمتری وجود دارد.

روزه داری متناوب

روزه داری متناوب یکی از مواردی است که به تازگی در دنیا مورد قبول و مورد استفاده قرار می گیرد ( نه به آن شکل روزه داری ما مسلمانان ) اما روشش تقریبا همان است که یک فرد حدود ۱۶ تا ۲۰ ساعت غذایی نمی خورد و به جایش در یک دوره زمانی کوتاه، بیشتر غذای سهمیه اش را میل می کند. تحقیقات بسیاری تا به حال این سبک را مورد بررسی قرار داده اند و به این نتیجه رسیدند که واقعا مزایای زیادی برای ما دارد.

برای رفع گرسنگی، غذاهای جامد را انتخاب کنید

غذاهای جامد نیاز به جویدن بیشتری دارند، که ممکن است زمان بیشتری برای رسیدن سیگنال سیری به منبع مورد اعتماد مغز داشته باشد. از سوی دیگر، غذاهای نرم تر به سرعت در لقمه های بزرگ مصرف می شوند و ممکن است پرخوری آسان تر باشد.

تئوری دیگر در مورد اینکه چرا غذای جامد به کاهش گرسنگی کمک می کند این است که زمان جویدن اضافی به مواد جامد اجازه می دهد تا برای مدت طولانی تری با جوانه های چشایی شما در تماس باشند، که همچنین می تواند احساس سیری را تقویت کند. سعی کنید انواع بافت ها و طعم ها را در وعده غذایی خود بگنجانید تا سیر بمانید و طیف گسترده ای از مواد مغذی را دریافت کنید.

با حواستون غذا بخورید

در شرایط عادی، مغز شما به بدن شما کمک می کند تا تشخیص دهد چه زمانی گرسنه یا سیر هستید.با این حال، سریع غذا خوردن یا زمانی که حواس شما پرت است، متوجه شدن این سیگنال ها برای مغز شما دشوارتر می شود.یکی از راه‌های حل این مشکل، حذف حواس‌پرتی‌ها و تمرکز بر روی غذاهایی است که در مقابل شما قرار دارد – یکی از جنبه‌های کلیدی غذا خوردن آگاهانه.

غذا خوردن آگاهانه روشی است برای استفاده از نشانه‌های گرسنگی و سیری درونی شما، مانند افکار و احساسات فیزیکی.تحقیقات نشان می‌دهد که تمرکز حین وعده‌های غذایی ممکن است هوس‌های مربوط به خلق و خو را تضعیف کند و به‌ویژه برای افرادی که مستعد خوردن غذای هیجانی، تکانشی و پاداش‌محور هستند مفید باشد  که همگی بر گرسنگی و اشتها تأثیر می‌گذارند.

با این وجود، به نظر می رسد که خوردن آگاهانه برای محدود کردن هوس غذایی و افزایش آگاهی شما در مورد غذا زمانی که با یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم و سایر درمان های مبتنی بر رفتار همراه باشد، بهترین عملکرد را دارد.

لینک مفید:افزایش سایز باسن|چیکار کنم باسنم سریع بزرگ بشه در خانه

امروز با ما تماس بگیرید

ما می دانیم که این کمی مشکل است که کدام برنامه غذایی برای شما مفید است و کدام نه، ممکن است پیچیده و گیج کننده باشد، از این رو باید با یک متخصص  تعذیه و آسیب شناسی مشورت کنید. بنابراین، اگر به دنبال یک برنامه غذایی  تمرینی و سفارشی یا هر برنامه غذایی هستید، همین امروز با ما تماس بگیرید و ما به شما کمک می کنیم تا تصمیمات سال جدید خود را انجام دهید.

وجود برنامه های رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه آقای دکتر محمدرضا خواجوئیی به شما کمک می کند تا به هدف خود برسید و تاعید بدنی خوش فرم داشته باشید.

  داخل پیام رسان های واتساپ یا تلگرام پیغام بگذارید   09129347648    

سالم بخورید، سالم زندگی کنید. از یک زندگی شاد طولانی لذت ببرید.

سخن آخر

خوردن یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع غذاهای غنی از مواد مغذی مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین‌های بدون چربی و چربی‌های سالم باشد، می‌تواند به شما کمک کند احساس سیری ، خلق و خوی بهتر و رضایت داشته باشید و در عین حال از وزن مناسب عبور نکنید.

باید گفت که لاغری فقط به مصرف مواد غذایی مرتبط نمی شود و این موضوع با تعیین گروه های غذایی سالم و مفید و همچنین خوردن کم کالری ترین خوراکی ها که سبب حس سیری مضاعف در فرد می شود، رابطه مستقیمی دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه

 1. سلام .خیلی خوبه راجب به مسائل گوناگون داخل سایت صحبت میکنید .ممنونم