قرص مولتی ویتامین برای چیست درسال1402

قرص مولتی ویتامین برای چیست
زمان مطالعه👨‍💻 : 16 دقیقه⏰

مولتی ویتامین ها ترکیبی از بسیاری از ویتامین های مختلف هستند که به طور معمول در غذاها و سایر منابع طبیعی یافت می شوند. مولتی ویتامین ها برای تامین ویتامین هایی استفاده می شوند که از طریق رژیم غذایی دریافت نمی شوند. مولتی ویتامین ها همچنین برای درمان کمبود ویتامین ناشی از بیماری، بارداری، تغذیه نامناسب، اختلالات گوارشی و بسیاری از شرایط دیگر استفاده می شود.

قرص مولتی ویتامین برای چیست

قرص مولتی ویتامین برای چیست

برای کسانی که رژیم غذایی سالمی دارند، قرص مولتی ویتامین ممکن است فواید کمی داشته باشد یا هیچ فایده ای نداشته باشد. یک رژیم غذایی که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل، منابع پروتئینی خوب و چربی های سالم باشد، باید بیشتر مواد مغذی مورد نیاز برای سلامتی را تامین کند. اما همه نمی توانند رژیم غذایی سالمی داشته باشند. وقتی صحبت از ویتامین ها و مواد معدنی خاص می شود، برخی از ایرانی ها طبق معیارهای تعیین شده توسط آکادمی ملی پزشکی، کمتر از مقدار کافی دریافت می کنند. برای مثال، بیش از 90 درصد ایرانی ها کمتر از حد متوسط نیاز به ویتامین D و ویتامین E را تنها از منابع غذایی دریافت می‌کنند.

مکمل های ویتامین به صورت فردی نیز ممکن است در موارد خاصی ضروری باشد، مانند کمبود ناشی از تغذیه نامناسب طولانی مدت یا سوء جذب ناشی از عملکرد درست سیستم گوارشی بدن.

مطمئناً بیماری هایی وجود دارد که ناشی از کمبود مواد مغذی خاص در رژیم غذایی است. نمونه های کلاسیک عبارتند از اسکوربوت (به دلیل کمبود ویتامین C)، بری بری (ویتامین B1)، پلاگرا (ویتامین B3) و راشیتیسم (ویتامین D). اما این شرایط در ایران و سایر کشورهای توسعه یافته که به طور کلی دسترسی بیشتری به طیف وسیعی از غذاها وجود دارد که برخی از آنها با ویتامین ها غنی شده اند، نادر است. مکمل های ویتامین به صورت فردی نیز ممکن است در موارد خاصی ضروری باشد، مانند کمبود ناشی از تغذیه نامناسب طولانی مدت یا سوء جذب ناشی از عملکرد درست سیستم گوارشی بدهند.

لینک مفید:مکمل فیبر چیست

گروه های خاصی در معرض خطر بیشتری برای کمبود مواد مغذی هستند:

گروه های خاصی در معرض خطر بیشتری برای کمبود مواد مغذی هستند:

 • سالمندان به دلایل مختلف در معرض خطر دریافت ناکافی غذا هستند

مشکل در جویدن و بلع غذا، تجربه تغییرات طعم ناخوشایند ناشی از چندین دارو، یا گوشه گیری و تنهایی که می تواند اشتها را کاهش دهد. آنها همچنین در جذب ویتامین B12 از غذا مشکل دارند. آکادمی ملی پزشکی در واقع توصیه می کند که افراد بالای 50 سال از غذاهای غنی شده با ویتامین B12 استفاده کنند یا از قرص های مولتی ویتامین استفاده کنند که بهتر از منابع غذایی جذب می شوند.

 •   بارداری

دریافت فولات کافی، یک ویتامین B، به ویژه برای زنانی که ممکن است باردار شوند، مهم است، زیرا فولات کافی می تواند به کاهش خطر ابتلا به اسپینا بیفیدا یا آنسفالی کمک کند. برای اینکه فولات موثر باشد، باید در چند هفته اول بارداری مصرف شود. با این حال، در ایران، نیمی از تمام بارداری ها برنامه ریزی نشده است. به همین دلیل است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می کند که همه زنان در سنین باروری (15 تا 45 سال) روزانه 600 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند.

  این مقدار و سایر مواد مغذی مهم برای بارداری – آهن، کلسیم، ویتامین D و DHA – در مولتی ویتامین های دوران بارداری موجود است. شرایط سوء جذب هر شرایطی که در هضم طبیعی اختلال ایجاد کند می تواند خطر جذب ضعیف یک یا چند ماده مغذی را افزایش دهد.

مثال ها: بیماری هایی مانند سلیاک، کولیت اولسراتیو یا فیبروز کیستیک.

جراحی‌هایی که بخش‌هایی از اندام‌های گوارشی را حذف می‌کنند مانند انجام بای پس معده برای کاهش وزن یا روش ویپل که بسیاری از اندام‌های گوارشی را درگیر می‌کند. بیماری هایی که باعث استفراغ زیاد یا اسهال می شوند می توانند از جذب مواد مغذی جلوگیری کنند. مصرف الکل می تواند از جذب مواد مغذی از جمله چندین ویتامین B و ویتامین C جلوگیری کند.

لینک مفید:لاغری با دانه چیا (طریقه مصرف و خواص دانه چیا برای زنان و مردان )

کدام مولتی ویتامین را انتخاب کنم؟

کدام مولتی ویتامین را انتخاب کنم؟

مولتی ویتامین ها در اشکال مختلف (قرص، کپسول، مایعات، پودر) وجود دارند و به عنوان یک ترکیب خاص از مواد مغذی (بی کمپلکس، کلسیم با ویتامین D) یا به عنوان یک مولتی ویتامین جامع بسته بندی می شوند.

مکمل ها یک صنعت چند میلیارد دلاری هستند، با برچسب های طراح بی پایان برندهایی که می توان از بین آنها انتخاب کرد. با این حال، نام تجاری گران قیمت ضروری نیست زیرا حتی مارک های استاندارد عمومی نیز نتایجی را ارائه می دهند.

به دنبال موردی بگردید که حاوی مقادیر توصیه شده روزانه باشد و مهر تأیید داروسازی ایران روی برچسب آن باشد. این مهر و موم تضمین می کند که مواد و مقادیر آن ماده ذکر شده در برچسب در قرص موجود است. همچنین آزمایش‌های متعددی را انجام می‌دهد که تأیید می‌کند این قرص فاقد آلاینده‌هایی مانند فلزات سنگین و آفت‌کش‌ها است و تحت شرایط بهداشتی و تنظیم‌شده تولید شده است.

مصرف قرص مولتی ویتامین برای چه کسانی توصیه می شود؟

مصرف قرص مولتی ویتامین برای چه کسانی توصیه می شود؟

 • رژیم غذایی محدودی می خورم یا اشتهایم کم است به طوری که کمتر از حد معمول غذا می خورم.
 • من بیش از یک هفته از یک رژیم غذایی محدود پیروی می کنم. این می تواند مانند یک رژیم غذایی مایع پس از یک عمل جراحی یا یک رژیم غذایی خودخواسته مانند رژیم غذایی با هدف کاهش وزن تجویز شود.
 • من شرایطی دارم که توانایی بدنم برای جذب مواد مغذی را کاهش می دهد (بیماری سلیاک، کولیت اولسراتیو) یا تحت عمل جراحی قرار گرفته ام که در جذب طبیعی مواد مغذی اختلال ایجاد می کند (جراحی بای پس معده، روش ویپل).
 • من به طور موقت نیاز به مواد مغذی افزایش یافته ام، مانند بارداری.
 • من خیلی شلوغ هستم و نمی توانم هر روز یک رژیم متعادل بخورم.

لینک مفید:رژیم کتوژنیک

دلایلی که ممکن است به مولتی ویتامین نیاز نداشته باشد:

 • من خوب غذا می‌خورم، اما همیشه احساس خستگی می‌کنم (ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا بتواند علل احتمالی دیگر را بررسی کند).
 • من یک رژیم غذایی نسبتاً خوبی دارم، اما می‌خواهم سلامت خود را تا حد امکان بهبود بخشم، بنابراین دریافت مقداری مواد مغذی اضافی از یک ویتامین ضرری ندارد.
 • من پوکی استخوان دارم و به کلسیم بیشتری نیاز دارم، یا کم خونی ناشی از فقر آهن دارم و به آهن بیشتری نیاز دارم (در هر دو حالت، ممکن است فقط به مصرف آن مواد مغذی فردی نیاز داشته باشید تا یک مولتی ویتامین جامع).

اگر در مورد مصرف مولتی ویتامین مطمئن نیستید، ممکن است بخواهید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید که می تواند رژیم فعلی شما را برای تعیین مواد مغذی از دست رفته ارزیابی کند.

در آن زمان، پیشنهاداتی برای بهبود دریافت غذایی از آن مواد مغذی ارائه خواهد شد، یا در صورت عدم امکان، ممکن است یک یا چند ویتامین مکمل تجویز شود. در صورت تداخل احتمالی با داروها، همیشه پزشک خود را از تمام مکمل هایی که مصرف می کنید مطلع کنید.

فواید مصرف قرص مولتی ویتامین

فواید مصرف قرص مولتی ویتامین

1) مواد مغذی بدن را افزایش میدهد. اگر به هر دلیلی نمی توانید مواد مغذی بدن خود را  به دست بیاورید، احتمالا با مصرف قرص مولتی ویتامین می توانید این کمبود را جبران کنید.

2) بیماری ها و مشکلات خاص بدن را برطرف میکند. انواع مختلف مولتی ویتامین می تواند برای کسانی که به بیماری های خاصی مبتلا هستند، مفید باشند (اگرچه هنوز ارزش قرص مولتی ویتامین بدر پیشگیری و درمان بیماری هنوز اثبات نشده است)

3) برای گروه ها های خاصی از افراد بسیار مفید است. منظور از گروه های خاص، خانم های باردار، افراد کهنسال و یا کسانی که به نسبت اشخاص دیگر فعال تر هستند مانند ورزشکاران می باشند.

لینک مفید:غذاهای فیبردار برای لاغری (22 غذای عالی فیبر دار برای کاهش وزن)

نحوه مصرف قرص مولتی ویتامین

فواید مصرف قرص مولتی ویتامین

دقیقاً طبق دستورالعمل روی برچسب یا طبق دستور پزشک استفاده کنید.

هرگز بیش از دوز توصیه شده مولتی ویتامین مصرف نکنید. از مصرف همزمان بیش از یک محصول مولتی ویتامین خودداری کنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید. مصرف محصولات ویتامین مشابه با هم می تواند منجر به مصرف بیش از حد ویتامین یا عوارض جانبی جدی شود.

بسیاری از محصولات مولتی ویتامین همچنین حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و روی هستند. مواد معدنی (مخصوصاً در دوزهای زیاد مصرف شوند) می توانند عوارض جانبی مانند : لکه شدن دندان، افزایش ادرار، خونریزی معده، ضربان قلب نامناسب، گیجی و ضعف عضلانی یا احساس لنگی ایجاد کنند. برچسب هر محصول مولتی ویتامینی که مصرف می کنید را بخوانید تا مطمئن شوید که حاوی چه چیزی است.

 • مولتی ویتامین خود را با یک لیوان پر آب مصرف کنید.
 • قبل از قورت دادن قرص جویدنی باید آن را بجوید.
 • قرص زیر زبانی را زیر زبان خود قرار دهید و اجازه دهید کاملا حل شود. قرص زیر زبانی را نجوید یا آن را کامل قورت ندهید.

داروی مایع را با دقت اندازه گیری کنید. از سرنگ دوز ارائه شده استفاده کنید یا از دستگاه اندازه گیری دوز دارو (نه قاشق آشپزخانه) استفاده کنید.از مولتی ویتامین ها به طور مرتب استفاده کنید تا بیشترین تاثیر را ببرید.در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. یخ نزند.مولتی ویتامین ها را در ظرف اصلی خود نگهداری کنید. نگهداری مولتی ویتامین ها در ظرف شیشه ای می تواند دارو را خراب کند.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین

پرسش رایجی درباره مصرف این مواد وجود دارد و افراد دوست دارند بدانند که صبح یا شب اقدام به استفاده از آنها کنند. برخی معتقد هستند که مصرف مولتی ویتامین حاوی B۱۲ در صبح با معده خالی برای کمک به جذب مفید است.

مولتی ویتامین‌هایی که حاوی ویتامین‌های محلول در چربی هستند، احتمالاً هنگام مصرف با غذا، چه در صبح و چه در شب، مؤثر هستند، چون بدن برای جذب آنها به چربی نیاز دارد. اگر در مورد زمان مصرف مولتی ویتامین مطمئن نیستید، باید با متخصصی در این زمینه مشورت و صحبت کنید.

بهترین مولتی ویتامین برای خانم ها

بهترین مولتی ویتامین برای خانم ها

ساختار و سیستم بدن خانم‌ها با آقایان از بعضی جهات کاملا متفاوت است. اگرچه همه ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بدن انسان ضروری هستند اما مقدار نیاز بدن خانم‌ها و آقایان به آنها با یکدیگر فرق دارد؛ به این معنا که مثلا بانوان به مقدار بیشتری آهن نیاز دارند و بدیهی است که در مولتی ویتامین مخصوص خانم‌ها مقدار این ماده بیشتر از مولتی ویتامینی است که ویژه آقایان فرموله شده است.

بهترین مولتی ویتامین خارجی برای زنان:

از میان مولتی ویتامین‌های خارجی موجود در بازار به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • قرص مولتی کمپلکس خانم ها اسی
 • سافت ژل مولتی ویون زنان ویتان
 • مولتی ویتامین خانم ها جی وی آی
 • کپسول مولتی ویتامین اپتی وومن اپتیموم نوتریشن

لینک مفید:لاغری با دانه چیا (طریقه مصرف و خواص دانه چیا برای زنان و مردان )

بهترین مولتی ویتامین برای مردان

به منظور تهیه بهترین مولتی ویتامین مخصوص آقایان باید به این نکته توجه داشته باشید که محصولی که قصد خرید آن را دارید، حتما حاوی ویتامین‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، باشد. به طور کلی مردان در سن ۱۹ تا ۷۰ سالگی به طور ویژه به ویتامین‌های زیر نیاز دارند:

 • ویتامین A برای سلامت سیستم ایمنی، پوست و چشم
 •  ویتامین C جهت ارتقاء سیستم ایمنی و تولید کلاژن
 • ویتامین‌های گروه B به منظور متابولیسم انرژی و تولید سلول‌های قرمز خون
 • ویتامین E برای جلوگیری از تخریب سلولی
 • ویتامین  D برای سلامت استخوان
 • ویتامین K جهت حفظ سلامت استخوان

معمولا در بسیاری از مولتی ویتامین‌های مخصوص آقایان از ترکیباتی استفاده می‌شود که به تقویت قوای جنسی نیز کمک می‌کنند. بعضی از ویتامین‌ها مثل ویتامین‌های گروه B به افزایش ذخایر اسپرم در بدن کمک می‌کنند.

ویتامین B12 ساختار اسپرم را بهبود بخشیده و عناصری همچون زینک و منیزیم نیز در بهبود اختلال نعوظ موثر هستند. بعضی از ترکیبات همچون جینسینگ نیز می‌توانند در بهبود و تقویت قوای جنسی موثر باشند که در بسیاری از موارد به مولتی ویتامین‌های مخصوص آقایان افزوده می‌شوند.

عوارض جانبی قرص مولتی ویتامین

عوارض جانبی قرص مولتی ویتامین

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک، کمک فوری پزشکی دریافت کنید:

 • کهیر
 • دشواری در تنفس
 • تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

هنگامی که طبق دستور مصرف می شود، انتظار نمی رود که مولتی ویتامین ها عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ناراحتی معده
 • سردرد
 • یا طعم غیرمعمول یا ناخوشایند در دهان شما.

اگر فکر می کنید بیش از حد از مولتی ویتامین ها استفاده کرده اید، به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید. مصرف بیش از حد ویتامین های A، D، E یا K می تواند عوارض جانبی جدی یا تهدید کننده زندگی ایجاد کند. برخی از مواد معدنی موجود در یک مولتی ویتامین نیز در صورت مصرف بیش از حد ممکن است باعث علائم جدی اوردوز شوند.

قبل از مصرف این دارو:

بسیاری از ویتامین ها اگر در دوزهای زیاد مصرف شوند می توانند عوارض جانبی جدی یا تهدید کننده زندگی ایجاد کنند. این دارو را بیشتر از آنچه در برچسب روی آن نوشته شده یا پزشکتان تجویز کرده است مصرف نکنید.قبل از استفاده از مولتی ویتامین ها، تمام شرایط پزشکی و آلرژی های خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، قبل از استفاده از این دارو با پزشک مشورت کنید.دوز مورد نیاز شما ممکن است در دوران بارداری متفاوت باشد. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی در صورت مصرف زیاد می توانند به جنین آسیب برساند. شما ممکن است نیاز به استفاده از یک ویتامین دوران بارداری داشته باشید که مخصوص زنان باردار است.

لینک مفید:لاغری شکم با آب گرم

سوالات متداول

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

در اسرع وقت دارو را مصرف کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دو دوز را در یک زمان مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید . مصرف بیش از حد ویتامین های A، D، E یا K می تواند عوارض جانبی جدی یا تهدید کننده زندگی ایجاد کند. در صورت مصرف بیش از حد، برخی از مواد معدنی نیز ممکن است علائم جدی اوردوز را ایجاد کنند.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل درد معده، استفراغ، اسهال، یبوست، از دست دادن اشتها، ریزش مو، لایه برداری پوست، احساس سوزن سوزن شدن در داخل یا اطراف دهان، تغییر در دوره های قاعدگی، کاهش وزن، سردرد شدید، درد عضلات یا مفاصل، کمردرد شدید باشد. خون در ادرار، پوست رنگ پریده و کبودی یا خونریزی آسان.

هنگام مصرف مولتی ویتامین از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

از مصرف همزمان بیش از یک محصول مولتی ویتامین خودداری کنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید. مصرف محصولات ویتامین مشابه با هم می تواند منجر به مصرف بیش از حد ویتامین یا عوارض جانبی جدی شود.

اگر مولتی ویتامین شما حاوی پتاسیم است، از استفاده منظم از جایگزین های نمک در رژیم غذایی خود اجتناب کنید. اگر رژیم غذایی کم نمک دارید، قبل از مصرف مکمل ویتامین یا مواد معدنی از پزشک خود سوال کنید.

مولتی ویتامین ها را با شیر، سایر محصولات لبنی، مکمل های کلسیم یا آنتی اسیدهای حاوی کلسیم مصرف نکنید. کلسیم ممکن است جذب برخی از اجزای مولتی ویتامین را برای بدن شما دشوارتر کند.

چه داروهای دیگری بر مولتی ویتامین ها تأثیر می گذارد؟

مولتی ویتامین ها می توانند با برخی داروها تداخل داشته باشند یا بر نحوه عملکرد داروها در بدن شما تأثیر بگذارند. از پزشک یا داروساز بپرسید که آیا در صورت استفاده از مولتی ویتامین ها برای شما بی خطر است یا خیر:

 • ترتینوئین یا ایزوترتینوئین
 • یک آنتی اسید
 • یک آنتی بیوتیک
 • داروهای قلب یا فشار خون
 • یک داروی سولفا

امروز با ما تماس بگیرید

ما می دانیم که این کمی مشکل است که کدام برنامه غذایی برای شما مفید است و کدام نه، ممکن است پیچیده و گیج کننده باشد، از این رو باید با یک متخصص  تعذیه و آسیب شناسی مشورت کنید. بنابراین، اگر به دنبال یک برنامه غذایی  تمرینی و سفارشی یا هر برنامه غذایی هستید، همین امروز با ما تماس بگیرید و ما به شما کمک می کنیم تا تصمیمات سال جدید خود را انجام دهید.

وجود برنامه های رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه آقای دکتر محمدرضا خواجوئیی به شما کمک می کند تا به هدف خود برسید و تاعید بدنی خوش فرم داشته باشید.

  داخل پیام رسان های واتساپ یا تلگرام پیغام بگذارید   09129347648    

سالم بخورید، سالم زندگی کنید. از یک زندگی شاد طولانی لذت ببرید.

سخن آخر

مهم است که به یاد داشته باشید که مولتی ویتامین به هیچ وجه نمی تواند جایگزین یک رژیم غذایی سالم و متعادل شود. هدف اصلی یک مولتی ویتامین پر کردن شکاف های تغذیه ای است و تنها اشاره ای به مجموعه وسیعی از مواد مغذی سالم و مواد شیمیایی که به طور طبیعی در غذا یافت می شود را ارائه می دهد.

با این حال، مولتی ویتامین ها می توانند نقش مهمی ایفا کنند، زمانی که نیازهای تغذیه ای تنها از طریق رژیم غذایی تامین نشود. در این صورت، نام تجاری گران قیمت لازم نیست، زیرا حتی مارک های فروشگاهی استاندارد نیز نتایجی را ارائه می دهند. به دنبال موردی بگردید که حاوی مقادیر توصیه شده روزانه باشد و مهر تأیید داروسازی ایران روی برچسب آن باشد.

منبع

منبع

5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه

 1. ممنون از سایت مفیدتون خیلی خوبه راجب به همه چی داخل سایت هست
  وقتی وارد سایت میشم میتونم با خوندن مطالبتون به جواب سوالاتم پی ببرم .